LUXEMBURG. Slovensko presadilo vlastné záujmy pri zákone o obnove prírody a v oblasti ochrany medveďov.
Po zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu to v pondelok uviedol slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba, informoval komunikačný odbor ministerstva životného prostredia.
Peniaze pre zamorené lokality
Taraba po stretnutí informoval, že Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou.

"Zároveň finálne znenie zákona o obnove prírody vytvára pre Slovensko priestor, že získame významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít napríklad na východe Slovenska v okolí Chemka Strážske," uviedol šéf slovenského rezortu životného prostredia.
O prijatí zákona rozhodlo Slovensko svojím hlasom spoločne s Rakúskom. "Jasne som deklaroval, že Slovensko podporí len znenie zákona, ktorý bude garantovať významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nebude mať dosah na poľnohospodárstvo," uviedol Taraba.
Podľa ministra Slovensko už dnes plní požiadavky obsiahnuté v zákone o ochrane prírody týkajúce sa ochrany 20 percent plochy územia. Zákon tak bude mať pre Slovensko len finančne pozitívne dôsledky. Nadobudnuté financie pritom bude možné využiť podľa Tarabu napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí slovenského územia.
Slovensko podľa Tarabu dalo zároveň jasne najavo, že aj otázka regulácie medveďa predstavuje v slovenskom kontexte neraz nielen otázku bezpečnosti ľudí, ale aj prvok ochrany biodiverzity.
Podľa ministerstva Slovensko tiež ocenilo vyváženú a korektnú komunikáciu s Európskou komisiou v oboch otázkach a v danej komunikácii plánuje pokračovať.
Taraba je nekompetentný, tvrdí hnutie Slovensko
Opozičné hnutie Slovensko upozornilo, že ministerstvo životného prostredia si neplní svoje domáce úlohy.
Minister Taraba chce svoju neschopnosť viesť rezort efektívne zakryť skráteným legislatívnym konaním k zákonu o krajinnom plánovaní. Ten je potrebný na splnenie míľnika a načerpanie stoviek miliónov eur z plánu obnovy v piatej žiadosti o platbu.
"Rezort s ním už mešká viac ako pol roka. Namiesto kvalitného zákona a splnenia termínu minister Taraba prináša len ďalšiu reguláciu pre ľudí a to ešte s meškaním, ktoré vidí celá Európska komisia. Zákon o krajinnom plánovaní bude slúžiť len na plány, ktorých väčšina skončí v šuplíkoch," skonštatovalo hnutie Slovensko.
Európa podľa hnutia podáva Slovensku ruku s plným mešcom a Taraba hovorí o tom, ako by plán obnovy urobil inak.
"Akokoľvek by to chcel robiť, zatiaľ jeho výsledky hovoria o tom, že robí veľmi málo a nestíha ani základné priority rezortu," uviedol poslanec za hnutie Slovensko Rastislav Krátky.
Doplnil, že v prípade hodnotenia plnenia úloh ministerstva v rámci plánu obnovy ide o "červené more".
Hnutie zároveň poukazuje na to, že vláda je rekordérom v urýchlenom schvaľovaní zákonov. Kým priemer zrýchleného schvaľovania zákonov je od roku 2006 približne päť až šesť zákonov ročne, táto vláda za osem mesiacov priniesla 35 legislatívnych návrhov.
"Podľa môjho názoru z 35 návrhov, ktoré už priniesla, 24 z nich nespĺňalo ani základné predpoklady na takéto rýchle schvaľovanie zákonov tak, ako to vyžaduje rokovací poriadok Národnej rady SR," povedal Krátky.