SME

Vyšetruje pandémiu a zároveň popiera, že na Slovensku nejaká bola. Opozícia chce Kotlára odvolať

Dolinková zvolá poradu.

BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár trvá na dištancovaní sa od nových medzinárodných zdravotníckych predpisov.

Povedal to na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru.

Opozícia opätovne odmietla jeho konanie a postoje. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzvalo vládu, aby Kotlára z funkcie odvolala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opoziční poslanci vyčítali šéfke rezortu zdravotníctva Zuzane Dolinkovej, že sa na stredajšom rokovaní výboru nezúčastnila. Vyzvali ju, aby rozhodnutie Slovenska k predpisom zvrátila.

SkryťVypnúť reklamu

Kotlár vidí výhody

Peter Kotlár si myslí, odmietnutie nových predpisov Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) je výhodné. Poukázal na to, že Slovensko má 18 mesiacov k vydaniu stanoviska k predpisom, nie rok ako ostatné krajiny.

Súvisiaci článok Kotlárov vplyv v zdravotníctve rastie. Jeho známy a sused je šéfom sekcie na ministerstve Čítajte 

Opätovne namietal viaceré body aktualizovaných predpisov. Upozornil napríklad na neprimerané zásahy do ľudských práv a základných slobôd. Odmietol, že Slovensko nebude mať po tom, ako sa disasociovala od prijatia predpisov, k dispozícii lieky či bude v izolácii.

Katastrofálne stanovisko. Má zasiahnuť Dolinková

Opozícia na výbore opätovne odmietla, že Slovensko sa dištancovalo od nových medzinárodných zdravotníckych predpisov.

"Stanovisko, ktoré ste dali WHO, mám odborne spripomienkované. Je katastrofálne," povedal Kotlárovi poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

KDH vyzvalo vládu, aby Kotlára z funkcie odvolala. Opoziční poslanci zároveň vyčítali šéfke rezortu zdravotníctva, že sa na stredajšom rokovaní výboru nezúčastnila. Opätovne ju vyzvali, aby rozhodnutie Slovenska k predpisom zvrátila.

Kotlár poukázal na incidenciu. Poprel pandémiu

Kotlár na výbore avizoval, že v septembri predstaví závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie COVID-19. Tie podľa neho ukázali, že pandémia na Slovensku z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov nebola.

Dané tvrdenia odmietla opozícia aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko.

"Načo máme splnomocnenca pri vyšetrovaní niečoho, čo na Slovensku nebolo? Je to pľuvanec do tváre všetkým, ktorí si ochorením prešli, všetkým pozostalým," skonštatoval poslanec Tomáš Szalay (SaS).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Antivaxer Kotlár zastupuje Slovensko na rokovaní o pandemickej zmluve (14. 5. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

„Ministerka Dolinková túto dôležitú tému úplne odignorovala. Nedokáže vysvetliť neprijatie zdravotníckych predpisov WHO splnomocnencom Kotlárom a zabrániť, aby v budúcnosti neprichádzalo k takejto medzinárodnej hanbe a ohrozeniu života a zdravia našich pacientov. Preto vyzývame vládu, aby ho odvolala z postu splnomocnenca,“ uviedol poslanec KDH Peter Stachura.

Dodal, že Kotlár preukázal nezodpovednosť, keď tvrdil, že žiadna pandémia nebola, čo je podľa Stachuru neakceptovateľné vzhľadom na obete pandémie.

Aj poslanec KDH František Majerský kritizoval vládu za nečinnosť voči Kotlárovi.

„SNS a pán Kotlár prerástli ministerke cez hlavu. Rozhodujú o zdravotníctve, riadia ministerstvo a celá koalícia ustupuje človeku, ktorý je dezinformátor a vidí najväčšie ohrozenie sveta v 'chemtrails'. KDH zásadne nesúhlasí, aby takýto človek mal mandát izolovať Slovensko od zvyšku sveta neprijatím IHR a ohrozovať životy a zdravie našich občanov,“ povedal Majerský.

SkryťVypnúť reklamu

Dolinková zvolá poradu

KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva ministerku Dolinkovú, aby prevzala kontrolu nad rezortom zdravotníctva a zabránila ďalšiemu ohrozovaniu slovenských pacientov.

Téme sa má ešte opäť venovať aj výbor pre zdravotníctvo.

"Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková zvolala už na budúci týždeň medzirezortnú pandemickú skupinu. Má prerokovať ďalší postup k tomu, ako sa ďalej postavíme k medzinárodným zdravotníckym predpisom. Súčasne čakáme aj na pozície ostatných krajín, lebo momentálne aj na úrovni koordinácie v rámci Európskej únie, resp. Európskej komisie prebiehajú už tie rokovania," poznamenal Štofko.

WHO zdôvodnenie nemá. Iba časovú námietku

Zástupca Slovenska v Riadiacej rade WHO Jozef Šuvada odporúčal, aby Slovenská republika podporila aktualizované medzinárodné zdravotné predpisy. To, že sa rozhodla od prijatia disasociovať, rešpektuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Odporúčanie, ktoré som dal, je, aby sme sa nijakým spôsobom nevymanili z tohto procesu, ale aby sme zostali členskou krajinou, ktorá podporí medzinárodné zdravotné predpisy z rôznych dôvodov," poznamenal.

Zároveň víta, že Slovensko sa od prijatia disasociovalo a nepristúpilo k odmietnutiu, čo podľa jeho slov hrozilo. "Som veľmi rád, že sme nenarušili globálnu dôveru krajín, a teda snahu prijať tento dokument bez nejakých rušivých a negatívnych elementov," povedal.

"Rešpektujem, že nás vedie nejaká exekutíva, ktorú sme si zvolili, a nešiel som proti rozhodnutiu, ktoré som dostal," doplnil.

Zároveň mu však nie je jasné, ako ministerstvo zdravotníctva či vláda plánujú v prípade núdzovej situácie chrániť zdravie občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvody, pre ktoré Slovensko pristúpilo k disasociácii, nepozná. Vie iba o námietke nedostatočného času na zoznámenie sa so všetkými detailmi dokumentu.

Poukázal zároveň na to, že predpisy prijali aj štáty, ktoré majú kontroverzný názor na pandémiu ochorenia Covid-19.

Upozornil na to, že Slovensko, ktoré sa od dokumentu disasociovalo, bude po ukončení celého procesu odstrihnuté od všetkého, čo bude nasledovať.

Slovensko má však podľa jeho slov šťastie, že je súčasťou EÚ, ktorá má k predpisom pripravovať aj legislatívu či usmernenia. "A teda zdá sa, že aj tak budeme musieť niektoré tie veci dodržiavať," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 962
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 153
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 899
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 859
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 145
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 476
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 596
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu