BRATISLAVA. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa verejnoprávneho telerozhlasu by sa mohlo predĺžiť zo súčasných piatich rokov na šesť rokov. Navrhla to poslankyňa Národnej rady Ľubica Laššáková (Hlas) v pozmeňujúcom návrhu k zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).
Návrh poslankyňa odôvodnila potrebou zavŕšiť strednodobé projekty riaditeľa do reálnej aplikačnej činnosti v oblasti celkového rozvoja telerozhlasu.
"Tento model dĺžky funkčného obdobia generálneho riaditeľa je štandardne aplikovaný v mnohých členských krajinách EBU (Európska vysielacia únia, pozn. TASR), napríklad ORF v Rakúsku, ČT v Českej republike, MTV v Maďarsku a ďalších," uviedla Laššáková.

Poslankyňa kritizuje zrušenie koncesionárskych poplatkov predchádzajúcou vládnou koalíciou. Preto sa podľa nej RTVS dostala do situácie, v ktorej má nedostatok zdrojov a je neschopná ich zabezpečiť. Zmena prišla podľa nej bez diskusie a bez odborného stanoviska.
Aj v navrhovanom zákone by sa dali podľa nej veci vylepšiť a až prax ukáže ďalšie potreby.
Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) označil za absurdné, že súčasnému generálnemu riaditeľovi RTVS Ľubošovi Machajovi 'sekne' koalícia funkčné obdobie v jeho polovici a novému riaditeľovi ho chce predĺžiť.
Ako chce koalícia politicky ovládnuť verejnoprávne médium:
- vo chvíli, keď zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) vstúpi do účinnosti, zanikne RTVS a vznikne nástupnícke verejnoprávne médium,
- generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj bol zvolený na päťročné funkčné obdobie a mandát mu mal uplynúť až v lete 2027, ale so zánikom RTVS zanikne jeho pozícia,
- nového riaditeľa bude voliť Rada RTVS, čo je právomoc, ktorá od roku 2011 patrila parlamentu,
- rada bude mať deväť členov - štyroch vyberie ministerka kultúry, z toho jedného po dohode s ministerstvom financií, ostatných členov zvolí parlament, kde má vládna koalícia väčšinu,
- vznikol by aj nový orgán - etická komisia - ktorá má zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programovými pracovníkmi. Právo nominovať členov by mali aj cirkvi a Matica slovenská, menšiny, samosprávy, SAV či zdravotne postihnutí. Členom nebude nikto zo zamestnancov STVR ani z občianskeho sektora,
- zákon zavedie povinnosť STVR merať sledovanosť väčšiny vlastných programov, meranie pritom už vykonáva spoločnosť PMT pre celý slovenský televízny trh.