SME

Poslanci odhlasovali zrušenie RTVS, Machaj hovorí o čiernom dni

Návrh podporilo 78 poslancov, Machaj ako riaditeľ skončí.

Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha zo Smeru gratuluje po hlasovaní ministerke kultúry Martine Šimkovičovej.Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha zo Smeru gratuluje po hlasovaní ministerke kultúry Martine Šimkovičovej. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Parlament odhlasoval zánik RTVS, Rozhlas a televízia Slovenska sa tak po novom zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

Návrh podporilo 78 poslancov, opozícia pred hlasovaním odišla zo sály s odôvodnením, že sa nebude podieľať na likvidácii RTVS.

Podľa návrhu zákona o STVR, ktorý poslanci schválili, má riaditeľa voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.

K zákonu prijali aj viaceré pozmeňujúce návrhy od koaličných poslancov.

V prípade, že ho podpíše prezident Peter Pellegrini, účinnosť by mal nadobudnúť 1. júla 2024.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Dvojbodku kritizovali už pred ôsmimi rokmi. Politický sen SNS o ovládnutí RTVS sa splní od štvrtka Čítajte 

Machaj: Čierny deň pre mediálny priestor

Zákon o STVR prináša významné zmeny v oblasti verejnoprávneho vysielania na Slovensku.

"Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu a programy a spravodajstvo verejnoprávnej televízie a rozhlasu všetkým občanom Slovenska. Urobili sme prvý krok k tomu, aby boli vo vysielaní STVR opäť relácie, seriály aj dokumentárne cykly vytvorené pre celé spektrum záujemcov o kvalitnú pôvodnú tvorbu," povedala po hlasovaní ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

RTVS v stanovisku, ktoré zaslala médiám, uviedla, že súčasný manažment televízie rešpektuje schválenie zákona, zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku," okomentoval schválenie zákona šéf televízie Ľuboš Machaj.

Zároveň upozornil na riziká, ktoré predstavuje aplikácia legislatívy v aktuálnej podobe. Poukázal na to, že zákon dostatočným spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, zákon sa podľa neho nezaoberá ani systémovým riešením procesov zmien súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia.

"Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie i ohrozeniu výroby," varoval Machaj.

SkryťVypnúť reklamu

Zopakoval tiež svoje výhrady k nejasnosti kompetencií a úloh novovzniknutej Etickej komisie a obavy z možnej cenzúry vysielania.

PS avizuje podanie na Ústavný súd

Opozícia zrušenie RTVS ostro kritizovala. Progresívne Slovensko ho označilo za hanbu vládnej koalície a hanbu pre Slovensko.

"Parlament definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR," uviedol predseda hnutia Michal Šimečka v stanovisku s tým, že zákon napadnú na Ústavnom súde.

KDH vyzvalo prezidenta, aby zákon nepodpísal a vrátil ho späť do parlamentu. Vládna moc podľa poslanca Jozefa Hajka zrušila RTVS nasilu a bez odborného vysvetlenia.

"Vláda mala šancu upokojiť spoločnosť a priniesť zmier, namiesto toho nasilu pretláča zákony, ktoré polarizujú spoločnosť, ohrozujú demokraciu a nezávislosť médií na Slovensku," upozornil Hajko.

SkryťVypnúť reklamu

Mieni, že schválený zákon je potvrdením toho, že vládna moc chce ovládnuť všetky inštitúcie, ktoré by ju mohli kritizovať.

Veronika Remišová z opozičného klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ je presvedčená, že koalícia pri schvaľovaní zákona o STVR nekonala v záujme občana.

"Môžeme sa tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii," poznamenala v reakcii na schválený zákon a zmeny, ktoré podľa nej prinesie.

Aj poslanec Lukáš Bužo z rovnakého klubu ako Remišová si myslí, že vládna koalícia si zákonom mieni vybudovať vlastné propagandistické médium.

"Ak sa rúcajú verejnoprávne médiá, tak sa lámu nohy, na ktorých stojí demokracia," upozornil na sociálnej sieti v reakcii na schválený zákon.

Machaj vo funkcii skončí

Zákon predložilo ministerstvo kultúry. Legislatíva podľa neho nerozdeľuje verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no vytvára podmienky na samostatný rozvoj televízie a rozhlasu.

SkryťVypnúť reklamu

"Prináša vyššiu mieru odpolitizovania procesov pri voľbe generálneho riaditeľa inštitúcie, kreovaní Rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady," uviedlo ministerstvo.

Zmeny rezort odôvodňoval negatívnymi skúsenosťami vyplývajúcimi z aplikácie zákona o RTVS i porovnania skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí. Legislatíva podľa neho reaguje aj na podnety laickej i odbornej verejnosti apelujúcich na zlepšenie súčasného stavu inštitúcie.

Orgánmi STVR majú byť rada a generálny riaditeľ. Mesačná odmena členov rady aj generálneho riaditeľa sa má navýšiť.

Rada má mať tak ako doteraz deväť členov. Bude sa však meniť spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich má voliť Národná rada na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.

SkryťVypnúť reklamu

Rada bude mať opäť kompetenciu voliť generálneho riaditeľa telerozhlasu na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. V prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona ho bude môcť aj odvolať. Funkčné obdobie riaditeľa sa má predĺžiť zo súčasných piatich na šesť rokov.

Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

Najmenej tri televízne programové služby

Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Tá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie. Členov rady má voliť predseda rady na základe nominačného návrhu subjektov zastupujúcich jednotlivé oblasti, ktoré majú mať v etickej komisii zastúpenie.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR, keďže má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

STVR bude mať tiež povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu Slovenskej republiky.

Medzi hlavnú činnosť telerozhlasu sa zahrnie aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch.

Medzi hlavné činnosti sa zaradí aj vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí. Zákon stanovuje tiež minimálny rozsah vysielania prostredníctvom regionálnych rozhlasových a televíznych štúdií. Každé má zabezpečiť vysielanie najmenej 20 minút denne.

Zmenu názvu média rezort kultúry odôvodňuje tým, že súčasný degraduje slovenský národ na región Slovensko. "Namiesto prívlastku 'slovenský', 'slovenská' (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho)," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade financovania STVR legislatíva rešpektuje aktuálne platný stav - primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.

Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 341
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 805
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 637
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 626
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 473
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 166
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 147
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Druhý zápas série je na programe už zajtra, opäť na ľade Prešova.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš.

Kompletné pódium obsadili belgickí cyklisti.


Inter Miláno - Bayern Mníchov: ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu štvrťfinále Ligy majstrov: Inter Miláno - Bayern Mníchov.


Na snímke zľava Lukáš Migala (Banská Bystrica) a David Huf (Ružomberok) počas odvety.

Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v boji o finále Slovnaft Cupu oba zápasy.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu