Vyjadrenie prezidenta Pellegriniho k zákonu o zrušení RTVS. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini podpíše zákon o STVR, ak v ňom nebude rozpor s Ústavou a nebude mať pochybnosť, že by bránil novinárom slobodne pracovať.
Pellegrini uviedol, že má na budúcnosť verejnoprávneho telerozhlasu svoj pohľad, keďže v čase prípravy zákona, ktorý zrušil RTVS, bol predsedom koaličnej strany Hlas.
"Pokiaľ v zákone nezhliadnem niečo, čo by bolo v rozpore s Ústavou, alebo keby som ja mal pochybnosť, že ide o nejaké bránenie slobody slova, alebo žeby si nemohli zamestnanci RTVS vykonávať svoju prácu normálne, tak ho, samozrejme, podpíšem," povedal.
O vrátení zákona by uvažoval, ak by v ňom "zhliadol nejaké vážne ustanovenia".
"Nepodľahnem mediálnym tlakom, nepodľahnem tlakom ani žiadnych výkrikov na sociálnych sieťach, ani žiadnym demonštráciám, ktoré nemusia úplne reálne byť v súzvuku s reálnym, živým textom. Ja sa budem čisto riadiť textom zákona, a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká," dodal.

Prezident tvrdí, že preňho je dôležité, aby sa verejnoprávna inštitúcia rozvíjala, zvyšovali sa platy zamestnancom a mohli pracovať s modernou technikou, a aby areál "nevyzeral ako skanzen".
"Ak toto všetko ten zákon má priniesť, tak, samozrejme, aj moju podporu bude mať," povedal prezident.
RTVS skončí
Parlament odhlasoval zánik RTVS vo štvrtok. Rozhlas a televízia Slovenska sa tak po novom zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Návrh podporilo 78 poslancov.
Opozícia pred hlasovaním odišla zo sály s tým, že sa nebude podieľať na likvidácii verejnoprávneho telerozhlasu.
V prípade, že ho podpíše prezident Peter Pellegrini, účinnosť by mal nadobudnúť 1. júla 2024.
"Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu a programy a spravodajstvo verejnoprávnej televízie a rozhlasu všetkým občanom Slovenska," povedala po hlasovaní ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Schválenie zákona vníma ministerka ako prvý krok k tomu, aby boli vo vysielaní STVR opäť relácie, seriály aj dokumentárne cykly vytvorené pre celé spektrum záujemcov o kvalitnú pôvodnú tvorbu.
RTVS v stanovisku uviedla, že súčasný manažment televízie rešpektuje schválenie zákona, zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti.
"Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku," reagoval riaditeľ televízie Ľuboš Machaj.
Tvrdá kritika opozície
Zrušenie RTVS ostro kritizovala aj opozícia. Progresívne Slovensko ho označilo za hanbu vládnej koalície a hanbu pre Slovensko.
"Parlament definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR," uviedol predseda hnutia Michal Šimečka v stanovisku s tým, že zákon napadnú na Ústavnom súde.
KDH vyzvalo prezidenta, aby zákon nepodpísal a vrátil ho späť do parlamentu. Vládna moc podľa poslanca Jozefa Hajka zrušila RTVS nasilu a bez odborného vysvetlenia.
"Môžeme sa tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii," reagovala predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.

Beata
Balogová
