BRATISLAVA. Akoby tušili, že slovenský futbalový tím s Ukrajinou prehrá. V piatok do nemeckého Düsseldorfu už vládny špeciál s politikmi neletel.
Ešte v pondelok leteli na zápas s Belgickom ministri Matúš Šutaj Eštok, Erik Tomáš, Tomáš Drucker, zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga, podpredseda parlamentu Andrej Danko či bratislavský župan Juraj Droba.
V stredu zase využil vládny špeciál minister Tomáš Taraba na presun do Stuttgartu, kde hralo Maďarsko s Nemeckom.
Opozícia hovorí, že ide o papalášizmus, koalícia sa bráni podporou futbalistov či údajnými rokovaniami s predstaviteľmi iných štátov popri futbale.
Ako ministri obhajujú svoj let do Frankfurtu na zápas Slovenska s Belgickom?
Hovoria, že ich účasť na štadióne je prejavom úcty k národnému futbalovému tímu a podpory preň. Tvrdia tiež, že sa to tak robilo aj v minulosti, a robia to tak aj iné štáty.
Matúš Šutaj Eštok použil vo štvrtok ako príklad prezidenta Andreja Kisku, ktorý letel na EURO v roku 2016 a premiéra Roberta Fica, ktorý letel zase na majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2012.
Lietali politici na športové podujatia aj v minulosti?
Áno, ale nie bežne, ako to navodzujú vládni politici. Kiska a Fico boli najvyššími ústavnými činiteľmi.
Napríklad Zuzana Čaputová či premiéri Eduard Heger, Igor Matovič a Ľudovít Ódor a ani Boris Kollár ako predseda parlamentu na športové podujatia nelietali.
Ukázali to verejné služby, ktoré sledujú pohyb lietadiel. Denník SME skontroloval pohyb vládnych špeciálov počas veľkých futbalových a hokejových turnajov či olympijských hier od roku 2020.
Mohla k tomu prispieť aj pandémia, počas ktorej sa všeobecne lietalo do zahraničia menej, ale možno aj menší záujem vtedajších politikov o šport.
Nikto zo slovenských politikov nešiel ani na posledný európsky futbalový šampionát v roku 2021.
Zimnú olympiádu v Číne v roku 2022 západní lídri cielene bojkotovali z politických dôvodov.

Z doterajších politikov bol zrejme najväčším športovým fanúšikom prezident Ivan Gašparovič, ktorý si nenechal ujsť žiadnu olympiádu.
Riaditeľ mediálnej komunikácie Slovenského olympijského a športového výboru Ľubomír Souček hovorí, že na olympiádu sú oficiálne pozývaní hlava štátu, predseda vlády a minister zodpovedný za šport.
UEFA na záverečný turnaj pozýva automaticky troch najvyšších ústavných činiteľov, tí môžu cestovať aj s väčšou delegáciou, v ktorej sú ďalší predstavitelia vlády či parlamentu, spolu najviac osem ľudí.
Na zápas Slovenska s Belgickom futbalový zväz pozval prezidenta Petra Pellegriniho, no ten bol v tom čase v Bruseli. Išla teda delegácia pod vedením zastupujúceho predsedu Národnej rady, ktorým je Peter Žiga zo Smeru.
Čo v obhajobe letu ešte nesedí?
V prvej reakcii z utorka ministerstvo vnútra tvrdilo, že nešlo o voľnočasovú aktivitu politikov. Argumentovalo tým, že „súčasťou cesty boli aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády, ako aj s primátorom mesta Frankfurt nad Mohanom“.
Denník SME oficiálne oslovil magistrát Frankfurtu s otázkou, či sa tamojší primátor Mike Josef stretol s nejakými predstaviteľmi slovenskej vlády.
„17. júna neprebehlo žiadne stretnutie medzi primátorom Josefom a vládnymi predstaviteľmi,“ odpísal šéf tlačového oddelenia Mirco Overländer.
„Môžem garantovať, že s pánom primátorom sme sa stretli a bavili sme sa presne o bezpečnostnom zabezpečení celého šampionátu EURO. Ja osobne vám tu môžem odprisahať a podpísať krvou,“ tvrdil Matúš Šutaj Eštok vo štvrtok v parlamente počas hodiny otázok.
Vo štvrtok ministerstvo vnútra spresnilo, že išlo o neformálne stretnutia v priestoroch štadióna.
V čom je problematický let ministra Tarabu?
Taraba obhajuje cestu vládnym špeciálom na futbalový zápas Maďarska a Nemecka odlišne.
Pre televíziu Markíza povedal, že do Stuttgartu letel na pozvanie maďarského ministra energetiky Csabu Lantosa. Malo ísť o ďalšie kolo rokovaní v spore o vodné dielo Gabčíkovo. „Popritom sme šli na futbal,“ povedal Taraba.
Taraba s Lantosom rokoval o Gabčíkove už koncom mája v Budapešti. Ministerstvo životného prostredia však denníku SME neodpovedalo na otázku, či by nebolo lacnejšie a efektívnejšie pokračovať v rokovaniach v Maďarsku alebo na Slovensku.
Keďže je objednávateľom letu, malo by za let aj zaplatiť.
Kto všetko môže lietať vládnym špeciálom, a koľko to stojí?
Traja najvyšší ústavní činitelia môžu vládny špeciál využívať neobmedzene a nemusia nič platiť.
Využívať ho môžu aj ministri, podpredsedovia parlamentu, europoslanci, cirkevní hodnostári, lídri politických strán či akýkoľvek štátny orgán. Musia však uhradiť prevádzkové náklady.

V krízových situáciách či pri letoch na humanitárne účely platí prevádzkové náklady ministerstvo vnútra.
Náklady za let do Frankfurtu by sa vraj mali prerozdeliť medzi päť ministerstiev. Šutaj Eštok povedal, že každé to bude stáť asi tritisíc eur, spolu by to bolo 15-tisíc.
Letová hodina Airbusu A319 stojí aj podľa rôznych leteckých portálov približne sedemtisíc eur a let jedným smerom trval zhruba hodinu.
Lietajú vládnym špeciálom aj športovci?
Áno, niekedy vládnym špeciálom cestujú aj športovci. Souček si spomína na rok 2004, keď leteli s Gašparovičom z olympiády vodnoslalomárski medailisti. Pre silné turbulencie nazval tento let „cestou hrôzy“.
Slovenský futbalový zväz si zase niekedy vládny špeciál sám objednáva, a potom zaň zaplatí. Aj na EURO išli slovenskí futbalisti do Nemecka vládnym špeciálom.
Aj slovenská hokejová reprezentácia letela na majstrovstvá sveta v rokoch 2022 a 2023 vládnym špeciálom a let zaplatila.

Beata
Balogová
