BRATISLAVA. Európska komisia zdôraznila potrebu nezávislosti verejnoprávnych vysielateľov.
V stanovisku pre Euractiv sa EK vyjadrila, že pozorne sleduje vývoj v súvislosti s reformou verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska a analyzuje legislatívne zmeny. Ako Euractiv pripomenul, parlament rozhodol o tom, že RTVS zanikne a vznikne nový mediálny subjekt Slovenská televízia a rozhlas, ktorý bude mať nového generálneho riaditeľa a vedenie zvolené rezortom kultúry a parlamentom, v ktorom má väčšinu vláda Roberta Fica.
Národná rada SR tento zákon schválila aj napriek veľkej kritike a štrajkom zo strany zamestnancov RTVS.
„Trvalo len pár dní, kým zároveň začal odporovať Aktu o slobode médií, ktorý Európsky parlament prijal v podobnom čase,” upozornil Euractiv.

EK sa vyjadrila, že eviduje schválenie návrhu zákona o verejnoprávnych médiách. „Komisia v súčasnosti túto legislatívu analyzuje a pozorne sleduje vývoj situácie,“ napísala hovorkyňa Komisie s tým, že zákon ešte musí podpísať prezident Peter Pellegrini.
Ak by ho však vetoval, parlament má dostatok poslancov na prelomenie veta. EK zdôrazňuje, že z verejnoprávnych vysielateľov sa nikdy nesmú stať vládni vysielatelia.
„Preto sme v Akte o slobode médií predložili silné záruky nezávislosti a stabilného financovania verejnoprávnych médií,“ uviedla komisia s tým, že situáciu sleduje aj v súvislosti s vypracovaním správy o právnom štáte na rok 2024.
Ako Euractiv priblížil, Akt o slobode médií je účinný od mája 2024 a bude sa v plnej miere uplatňovať od augusta 2025, pričom plánovaná štátna kontrola STVR sa bije s jeho ustanoveniami.
Nová legislatíva totiž zakazuje verejným orgánom vyvíjať nátlak na novinárov vládnymi, politickými, ekonomickými, súkromnými či inými zásahmi, a hovorí aj o potrebe právnych záruk pre nezávislé fungovanie verejnoprávnych médií.
Problematické je v tomto zmysle predčasné skončenie generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorý z inštitúcie odchádza len po dvoch rokoch od zvolenia do funkcie.