BRATISLAVA. Nasledujúce tri až štyri mesiace čaká novovzniknutý Slovenský rozhlas a televíziu (STVR) fungovanie pod provizórnym vedením.
Hoci sa koalícia s politickým ovládnutím verejnoprávneho média ponáhľala a premiér Robert Fico (Smer) chcel mať "otázku" verejnoprávneho média vyriešenú do leta, nový generálny riaditeľ sa funkcie ujme najskôr koncom októbra.
Zákon doterajšiemu generálnemu riaditeľovi Ľubošovi Machajovi káže skončiť k 1. júlu, čo je už o päť dní - v pondelok.
Nového štatutára, ktorý STVR dočasne povedie, má dovtedy vymenovať Peter Žiga (Hlas), po odchode Petra Pellegriniho poverený riadením Národnej rady. Kto bude mesiace s obmedzenými právomocami riadiť verejnoprávne médium s 1600 internými zamestnancami a ďalšími početnými stovkami externých pracovníkov a rozpočtom 150 miliónov eur, však zatiaľ neohlásil.
"V štandardnej situácii by sme už teraz mali s niekým komunikovať, ako sa prevezme agenda, ako to bude s organizáciou ďalej," hovorí končiaci riaditeľ Machaj. "Ale nikto sa mi neohlásil," dodal.
Podľa informácií SME Žiga s ohlásením čaká na Pellegriniho podpis zákona, až po ňom budú schválené zmeny platiť aj v praxi.
Vnútri koalície či zanikajúcej RTVS sa pritom spomínajú mená dvoch ľudí, ktorí by mohli riadenie média dočasne prebrať.
Obaja už majú s inštitúciou skúsenosti. Jeden pochádza z manažmentu súčasného riaditeľa Machaja a druhý z riadiaceho tímu, ktorý si v rokoch 2017 až 2022 vybral stranou SNS presadený riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
V článku sa dočítate:
- ktoré mená sa spomínajú ako možní dočasní riaditelia,
- ako bude činnosť RTVS obmedzená pod dočasným riaditeľom,
- kedy by parlament mal navoliť novú Radu STVR a tá potom generálneho riaditeľa.
Siahnu po manažérovi z Rezníkových alebo Machajových čias?
Hoci ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) pôvodne navrhovalo, aby mohol STVR dočasne riadiť výlučne niektorý z doterajších dvoch zástupcov generálneho riaditeľa, prípadne niekto zo zamestnancov verejnoprávneho média, koalícia napokon zákon prijala v inej podobe.
Generálneho riaditeľa bude môcť dočasne nahradiť aj osoba z prostredia mimo doterajšej RTVS.
Dočasným riaditeľom by teda mohol byť jeden z bývalých manažérov v RTVS, ktorý však už v médiu nepôsobí - Igor Slanina. Do štruktúr verejnoprávnej inštitúcie prišiel počas rokov, keď RTVS riadil Rezník.
V tom čase bol Slanina na čele dcérskej spoločnosti Media RTVS, s. r. o., ktorá predáva vysielací priestor vo verejnoprávnom médiu vyhradený na reklamu.
Že sa o ňom uvažuje minimálne ako o Machajovom dočasnom náhradníkovi, povedali v utorok denníku SME tri zdroje z prostredia vládnej koalície.
"Neviem, kto bude štatutárom v STVR," odpovedal Slanina na otázku, či dostal ponuku aspoň dočasne viesť telerozhlas. Vraví tiež, že ho doteraz nikto s ponukou neoslovil.
Už v marci sa Slanina v koalícii spomínal aj ako možný kandidát na post riadneho generálneho riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorý má funkčné obdobie šesť rokov.
Podobne ako pred tromi mesiacmi Slanina reaguje aj na otázku, či by sa neskôr prihlásil do výberového konania aj na riadneho riaditeľa STVR. Vtedy aj dnes vraví, že ešte ani nie je o čom sa rozhodovať, keďže zákon ešte nie je účinný - zatiaľ ho nepodpísal prezident.
Zvnútra súčasného riadenia RTVS pochádza druhé z dvojice mien, ktoré sa v koalícii spomína ako možný dočasný štatutár. Ide o jedného z dvoch súčasných Machajových zástupcov - Eduarda Čengela.
Do RTVS prišiel na začiatku tohto roka, od 16. januára je riaditeľom sekcie ekonomiky RTVS.
Ako v pondelok upozornil Denník N, Čengel má zo svojho predošlého pôsobenia väzby aj na človeka zo známej kauzy nástenkového tendra, za ktorú skončili vo väzení bývalí ministri výstavby za SNS.
Konečným užívateľom neziskovky, v ktorej Čengel pôsobil, je aj Juraj Hatvany, ktorého právnická firma Avocat získala v minulosti na ministerstve výstavby vedenom SNS zákazku po tom, ako oznámenie o tendri zverejnili len na jednej z násteniek rezortu a viselo tam štyri dni. Hatvany však v kauze obvinený nebol, vystupoval v nej ako svedok.
Aj Čengelova reklamná agentúra Magic Seven sídlila v rovnakej budove ako Hatvanyho právnická firma.
Čengel pre Denník N povedal, že v neziskovke bol "chvíľku" a s Hatvanym sa pozná z gymnázia, lebo je Šaľan, no nemal s ním obchodné aktivity. Tvrdil, že sa pozná s viacerými politikmi aj z vládnej koalície, ale nikto ho v súvislosti s dočasným riadením STVR neoslovil.
Čengel je manželom známej režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorej koprodukoval filmy Únos o únose syna prezidenta Michala Kováča či film Sviňa, ktorého fiktívne postavy sa nápadne ponášali na na ľudí z vlády Smeru spred vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Nového štatutára Žiga vymenuje tak, aby STVR s účinnosťou zákona, a teda aj s Machajovým odchodom, mala vedenie - odpísalo tlačové oddelenie parlamentu.
"Mal by to byť rozhodne manažér, ktorý tejto oblasti rozumie, má v nej skúsenosti," dodali.
Podľa predsedu SNS Andreja Danka Žiga meno dočasného štatutára oznámi v pondelok z "viacerých životopisov", ktoré má na stole.
Nová rada až v septembri, riaditeľ až potom
Nového riadneho generálneho riaditeľa STVR nestihnú zvoliť skôr ako koncom októbra, no trvať to môže aj dlhšie.
Po novom bude riaditeľa STVR voliť deväťčlenná Rada STVR. Zložená bude z ľudí blízkych vládnej koalícii. Piatich členov nominuje parlament, kde má koalícia väčšinu, troch vyberie ministerka Šimkovičová a jedného jej navrhne minister financií.
Riaditeľa už má voliť rada v novom zložení. Hoci sa koalícia so zákonom na zrušenie RTVS ponáhľala, pre zvolenie nových členov rady sa nechystá zvolávať mimoriadnu letnú parlamentnú schôdzu. Voliť ich budú až v septembri, hovorí poslanec SNS a predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko.
Prvá schôdza po letných prázdninách sa začína 10. septembra. Prvýkrát musí rada zasadnúť do pätnástich dní od jej vytvorenia a až následne do troch dní rada zverejní výzvu na prihlasovanie sa kandidátov na nového generálneho riaditeľa. Na doručenie prihlášok aj s projektmi pre verejnoprávne médium budú mať kandidáti ďalších pätnásť dní. Čakať ich bude ešte vypočutie pred radou a až potom voľba v rade.
Machaj tesne pred odchodom varuje, že štvormesačné vedenie STVR s obmedzenými právomocami môže ohrozovať fungovanie média a brzdiť projekty.
Vybraný dočasný štatutár totiž síce môže podpisovať zmluvy do sumy 200-tisíc eur, ale v praxi už o zmluvách od stotisíc eur musí najskôr informovať radu, ktorá ale v čase jeho nástupu nebude ani zriadená.
Machaj hovorí, že RTVS má rozbehnuté nové projekty, ktoré budú teraz stáť.
"Máme scenáristicky pripravené projekty, ktoré by sa mali začať vyrábať budúci rok, ale on to nebude môcť podpísať," povedal o dočasnom riaditeľovi. "Stoja tam projekty, napríklad nové historické seriály, ktoré sa nebudú môcť realizovať," dodal.

Beata
Balogová
