V dvadsiatich troch rokoch začínal v Markíze ako elév v zahraničnej redakcii, dnes celej televízii šéfuje. PETER GAŽÍK je generálnym riaditeľom v čase, keď redakcia spravodajstva obviňuje vedenie televízie z cenzúry. Situácia vyvrcholila vystúpením Michala Kovačiča v relácii Na telo, ale aj vytvorením štrajkového výboru.
"Ako konateľ televízie Markíza som zodpovedný voči manažérskym štruktúram, ktoré sú nado mnou, končiac skupinou PPF. Tá má jediný záujem, aby Markíza bola efektívne riadenou firmu, ktorá prináša primeraný výstup pre svojich zákazníkov, divákov, zamestnancov a akcionárov," hovorí Gažík.
Dodáva, že manažment skupiny by nikdy nerobil také zásahy, aby spravodajstvo fungovalo inak než nestranne.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Ako vníma nespokojnosť zamestnancov v spravodajstve.
- Ako riešili situáciu v spravodajstve.
- Či považuje konanie šéfa spravodajstva za cenzúru.
- Prečo verí výsledkom Rady CME.
- Kto je v rade a ako rozhodovali jej členovia.
- Či sa snažil rozprávať s Michalom Kovačičom.
- Či bude v budúcnosti pokračovať v spolupráci s členmi štrajkového výboru.
- Prečo menia spravodajstvo.
- Ako reaguje na otázku, či sa diali na spravodajstve zmeny v záujme PPF.
S akými pocitmi prichádzate do práce uplynulé dva-tri mesiace?
To je už súčasť rozhovoru alebo prelomenie ľadov na úvod? (smeje sa)
Súčasť rozhovoru.
Môžete použiť aj túto reakciu, pretože aj na základe nej vidíte, že chodím v primeranom nastavení. Snažím sa fungovať a posúvať televíziu dopredu v každej oblasti. Je tu obrovské množstvo šikovných ľudí, výziev, príležitostí. Myslím, že sa nenudíme.
To, čo sa deje v spravodajstve, považujete za niečo bežné alebo za niečo, čo vybočilo z fungujúceho rámca?
Nie som riaditeľ spravodajstva, som riaditeľ televízie Markíza a zodpovedám za celú inštitúciu, ktorá nie je len spravodajstvo. Pri všetkej úcte ku kolegom.
Televízia je komplexná entita, ktorá sa skladá z množstva oddelení, ktoré prispievajú k tomu, že sme najúspešnejšou televíziou na trhu a túto skutočnosť neustále potvrdzujeme.
Hneď na úvod musím povedať, že v utorok 18. júna sme ako celá televízna skupina dosiahli v obchodnej cieľovke 13 až 55 rokov najvyšší trhový podiel v prime-time od roku 2015 - dostali sme sa na úroveň až 49,7 percenta.
Tieto čísla máte vďaka majstrovstvám vo futbale.
Nielen, aj pre program, aj vďaka rastúcemu Voyo, aj pre Televízne noviny a ich čísla. Zväčšujeme odstup medzi konkurenčnými televíznymi správami v náš prospech.
K číslam sa dostaneme neskôr. Kedy ste zaznamenali prvú nespokojnosť zamestnancov v redakcii spravodajstva?
Nespokojnosť je niečo, čo je prirodzenou súčasťou práce každého manažéra. Bolo by naivné očakávať, že nespokojnosť je len negatívna, dokonca od mojich kolegov vyžadujem konštruktívnu oponentúru, aby sme si spoločne mohli vydiskutovať veci a tak sa posúvať dopredu.
Spravodajstvo je tímová práca, výsledkom úsilia množstva ľudí, a je jasné, že často spolu nesúhlasia. Ale dôležitý je výsledok, o ktorý sa snažíme, a ten je pozitívny.
Vaše interné problémy eskalovali do externého prostredia. Potvrdil ich vystúpením Michal Kovačič v relácii Na telo. Čím si to vysvetľujete?
Snažím sa vždy hľadať otvorene a transparentne priestor na komunikáciu vnútri a je pravda, že sa nám, žiaľ, v istom momente stala verejnou.
Vo všetkých veciach sa snažím konať ako generálny riaditeľ televízie, nie ako riaditeľ spravodajstva. Formou posilňovania inštitúcie a procesov v nej sa snažím, aby sme ako inštitúcia mali jasno v tom, aké robíme rozhodnutia.
Vo vzťahu k nejakým udalostiam, ktoré časovo rámcujeme do februára a marca, chcem povedať, že CME je štandardná skupina, ktorá pôsobí v mediálnom priestore. Má nastavené procesy, ktorými sa snaží s týmito situáciami vyrovnať.
Preto sme povolali členov nezávislej Redakčnej rady CME, aby si výhrady redaktorov vypočuli a na situáciu sa pozreli nestranne. Ide o skupinu dlhoročných mediálnych profesionálov, ktorí nie sú zo Slovenska a majú skúsenosti z najväčších európskych mediálnych domov. Takže tento proces sme aplikovali a od marca použili. To obdobie bolo bezproblémové až do momentu, o ktorom hovoríte.
Ako sme sa už viackrát vyjadrili, v prípade Michala Kovačiča išlo o svojvoľné zneužitie vysielacieho času, v podstate pirátske vysielanie. To je hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

Michal Kovačič pomenoval veci, ktoré sa dejú v spravodajstve. Hovoril o cenzúre. Vy ako manažér televízie by ste na obsah jeho vystúpenia mali zareagovať. Mýlim sa?
To sa vám snažím vysvetliť. Veci, ktoré Michal Kovačič pomenoval vo svojom vystúpení, sa týkali epizódy zo začiatku roka. A to sme riešili v rámci štandardov v skupine CME.
Cítim tam rozpor. Na jednej strane redakcia chce a má mať nárok na nezávislosť a nestrannosť od vedenia televízie, na druhej strane volá po riešení - od vedenia televízie.
Práve preto, že sa snažíme posilňovať silu inštitúcie a procesov, na posúdenie situácie sme využili Redakčnú radu CME zloženú z rešpektovaných novinárov. V marci sme sa s tou situáciou nejako vyrovnali.
Ako?
Závery išli troma smermi: bolo treba zlepšiť komunikáciu, aby sme mnohé veci riešili internou diskusiu, správnym pochopením jednej alebo druhej strany. To je kontinuálna vec.
Vzhľadom na situáciu vyplynulo, že sa ako vedenie máme aktívnejšie zastať novinárskeho stavu. To sa stalo.
A tretia vec sa týkala toho, ako zlepšiť procesy a ešte viac posilniť transparentnosť vrátane editorských rutín v dennej práci spravodajstva. O to sa snažíme každý jeden deň, založili sme pracovnú skupinu.
Rada konštatovala, že správy sú vyvážené a férové. Je v nej na úrovni CME slovenský zástupca?
Nie.
Plne dôverujete orgánu, ktorý je vytvorený z odborníkov iných krajín, že pochopí správne situáciu, ktorá sa deje v lokálnom prostredí?
Sú to rešpektovaní novinári, ktorí pôsobili vo veľkých mediálnych zahraničných domoch.
Ako skúmali situáciu v spravodajstve?