Ivan Ruman je už 18 rokov inštruktorom autoškoly v Šamoríne.
„Nie je hrozné v živote stratiť minútu, ale je hrozné pre jednu minútu stratiť život“ je jeho motto od zrážky s kamiónom so žiakom za volantom.
Napriek tomu stále učí mladých aj starších záujemcov o vodičský preukaz. Má aj takých, ktorým odporúča radšej nikdy nešoférovať, naopak, skúšky spravila už aj študentka, o ktorej si nikdy nemyslel, že sa jej podarí autoškolu dokončiť.
Mali ste niekedy pri výcvikovej jazde strach?
Nemôžem povedať, že by som mal niekedy strach. Výhodou inštruktora je, že máme spojkový aj brzdový pedál. Mám dosah aj na volant, takže v prípade potreby viem vždy zasiahnuť.

Neverili ste niektorému zo svojich žiakov, keď sedel za volantom?
Takých je viac, ale ako som povedal, nemám strach, skôr slabé tušenie, že asi nezvládne záverečné skúšky. Po odjazdení minimálne tisíc minút, by už mal žiak samostatne vedieť narábať s radením rýchlostných stupňov, zapínaním smeroviek a podobne. Mám jednoho žiaka, ktorý má už odjazdenú viac ako polovicu a stále to nevie.
Mali ste niekedy žiaka, ktorému by ste neodporúčali, robiť si vodické oprávnenie?
Raz som takú jednu žiačku mal, približne v roku 2007 či 2008. Asi týždeň pred záverečnými skúškami som jej povedal, že som jej ochotný vrátiť peniaze za kurz, ak si to premyslí a povie si, že nechce získať vodičský preukaz. Urobil som tak hlavne kvôli ostatným vodičom v premávke. Nakoniec ale spravila skúšky na prvý pokus s tým, že ešte deň pred nimi sme sa učili rozbiehať s vozidlom, lebo nevedela podržať spojku. Jednoducho v tom momente, ako chcela ísť, pustila spojku a auto skapalo. Na skúškach neviem, čo do nej vošlo, ale zvládla ich na prvý pokus.
Stretli ste sa niekedy so žiakom, ktorý nerešpektoval vaše pokyny, nepočúval vás alebo si nedal poradiť?
Áno, boli aj takí žiaci. Sú takí, ktorí mi aj na jazde povedali, aby som do toho nerozprával a nechal ich robiť tak, ako si to predstavujú. Ale keď vidím, že to nerobia dobre, nemôžem do jazdy nezasiahnuť. Jeden taký žiak odo mňa dokonca odišiel, asi v polovici kurzu. Hovoril som mu, čo a ako má robiť, tak ako každému a on počas jazdy zastavil, vystúpil z auta a povedal, že nechce pokračovať. Vodičský preukaz, samozrejme, nezískal.
Mali ste niekedy nehodu so žiakom za volantom?
Mal som jednu ťažkú dopravnú nehodu. Práve v piatok trinásteho. Vychádzali sme z vedľajšej cesty a prichádzali do križovatky so svetelným riadením. Pozrel som sa doľava. Od križovatky nás delilo zhruba 40 metrov. Na semafóroch svietila červená. Zastavili sme sa na stopke a zaradili sme si jednotku. Pozrel som sa doprava a hovorím žiakovi, nech ideme, lebo som videl, že pokojne môžeme vyjsť von. Na druhej strane bola červená. Lenže sme si nevšimli, že na červenú prešiel kamión a zrazili sme sa. Šťastie bolo, že sa nikomu nič nestalo. Nebolo treba volať ani sanitku, iba vystrelili airbagy. Akurát mňa to stálo nejakých osemtisíc eur. Žiak aj napriek nepríjemnej skúsenosti nakoniec spravil skúšky. Chyba bola však na našej strane, lebo aj keď spravil priestupok, my sme nedali prednosť vozidlu idúcemu po hlavnej ceste. Dostal som za to od policajtov pokutu.
Rozplakal sa niektorý z vašich žiakov počas výcvikovej jazdy?
Takých je neúrekom. Najmä na cvičisku, keď sa začíname pracovať s vozidlom a volantom a nejde im to. Počas obdobia, čo robím kurzy, minimálne dvadsať plačov bolo.
Mali ste niekedy skúsenosť so žiakom, ktorý bol za volantom agresívny?
Aj takí, samozrejme, sú. Skôr by som povedal, že drzí. Neberú ohľad na to, že nastúpili do autoškoly a treba sa aj učiť. S jedným žiakom som si aj po odjazdení polovice jázd všimol, že sme vošli do jednosmerky a robil úkony, ktoré sa na takejto ceste nesmú. Tak som sa znova vrátil do uličky späť. Opýtal som sa ho, čo znamená tá značka, a on povedal, že nevie. Povedal som mu, že keď je v autoškole, treba sa aj učiť. Ťažko budeme jazdiť po meste, keď nepozná dopravné značky.
Pri výcviku, najmä pri prvých jazdách, žiaci často robia chyby, jazdia pomaly alebo inak nechtiac brzdia premávku. Často vodiči tieto obmedzenia nedokážu rešpektovať, trúbia alebo inak prejavujú svoju nespokojnosť so situáciou. Mali ste niekedy konflikt s takýmto vodičom?
Neznášam, keď na nás trúbia. Nikto sa nenarodil s tým, že vie jazdiť. Neraz sa stalo, že za nami stojaci vodič trúbil. V takom prípade robím jednu veľmi jednoduchú vec. Preradím do neutrálu, zatiahnem ručnú brzdu, vystúpim z auta a ukážem na trasparent na streche. Vodiči by mali mať trošku trpezlivosti. Veď aj v zákone je napísané, že ostatní vodiči musia brať ohľad na výcvikové vozidlá autoškoly. Trúbenie nie je dobré najmä pre žiakov, lebo ich zbytočne stresujú.
Prvého apríla 2023 došlo k zásadným zmenám v teoretickej časti skúšok z autoškoly. Medzi tieto zmeny patrilo napríklad zavedenie elektronického testovania prostredníctvom počítača alebo zvýšenie počtu otázok. Testy by tak mali byť ťažšie, ako boli v minulosti. Klesla podľa vás úspešnosť žiakov pri skúškach po zavedení týchto zmien?
Prepadovosť je zhruba raz taká, ako bola predtým, ale myslím si, že nie preto, že sú otázky ťažké. Bol som pri vytváraní otázok a sú tam aj také, ktoré by som ja osobne označil za zbytočné. Vo väčšine však treba použiť hlavne logiku a myslím si, že práve na nej väčšina žiakov pohorí. Preto je prepadovosť vyššia.
Mali ste niekedy žiaka, ktorý opakoval skúšky viackrát?
Ako som spomínal, prepadovosť je momentálne vyššia. Napríklad predvčerom som bol na teoretických skúškach v Dunajskej strede a dvaja už na druhýkrát neurobili test. Keď bol ešte starý skúšací systém, mal som žiaka, ktorý na prvej skúške nespravil test, na druhej spravil test, pokazil cvičisko, na tretej spravil cvičisko a pokazil jazdu po meste. Vtedy ešte boli len tri možnosti, takže skúšky nespravil vôbec. Potom sa znova prihlásil do autoškoly. V takom prípade už dávam čiastočnú zľavu. Musel však opakovať kompletne celý kurz vrátane teórie, jázd aj cvičiska. Podľa mňa je normálne, že žiaci na prvý raz skúšky nezvládnu.
Čo bolo najhoršou chybou, ktorú žiak spravil pri skúškach?
Najčastejšie žiaci robia chybu pri stopkovej križovatke. Jednej žiačke to zhodou okolností vyšlo tak, že dve križovatky čo mala za sebou boli stopkové. Na tej prvej bola mierne v pohybe, čo policajt ešte ani nezaregistroval. Na tej druhej sa zastavila pred stopkou v zhruba 10-metrovej vzdialenosti pred hranicou križovatky, obzrela sa na obe strany a potom už ďalej nezastavila a ani sa nepredsvedčila o tom, či ide auto. To sa policajtovi nepáčilo, tak jej povedal nech odstaví vozidlo bokom, lebo nezastavila na správnom mieste a na dnešnej skúške skončila. Ona však nepočula jeho pokyn a pokračovala ďalej. Počas jazdy ešte do policajta rýpala, tak som zasiahol ja, vytlačil som spojku a odstavil som vozidlo na kraji cesty.
Kurz autoškoly si nerobia iba mladí ľudia, ale aj starší. Je podľa vašich skúseností ťažšie naučiť šoférovať mladého človeka alebo staršieho?
Vekom je postupne oslabená motorika, takže je ľahšie naučiť mladého žiaka alebo mladú žiačku ako staršiu osobu. Mal som jednu pani, ktorá už bola v dôchodkovom veku a ako 68-ročná zvládla úspešne ukončiť kurz autoškoly. Trošku som sa s ňou síce potrápil, ale zvládla to. Z jej strany to bolo viac menej z donútenia, lebo jej manžel má zdravotné problémy a potrebovali mať v rodine aj ďalšieho vodiča, v tomto prípade vodičku.
Robí si kurz na vodičské oprávnenie viac mladých alebo starších ľudí?
Jednoznačne mladých. Niektorí dokonca špekulujú a kurz naťahujú, aby mali pri záverečných skúškach 18 a nemuseli jazdiť s dospelými. Keby som však mohol začiatočníkom, nezávisle od veku poradiť, odporučil by som minimálne pol roka jazdiť ešte s niekým skúseným.

Beata
Balogová
