BRATISLAVA. Rade pre mediálne služby v priebehu vlaňajška doručili 361 podnetov o obsahu vysielania rádií, televízií, internetového vysielania či audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie.
Z 299 vybavených podnetov vyhodnotila 14 ako opodstatnených.
Vyplýva to zo Správy o stave vysielania v SR a o činnosti RpMS za rok 2023, ktorú vo štvrtok neodobrili poslanci.
V rámci televízneho vysielania prijala RpMS vlani 282 podnetov. Z nich do konca roka vybavila 235, 12 vyhodnotila ako opodstatnených. Najviac podnetov smerovalo k televíziám TV Markíza a TV JOJ. Z hľadiska oblastí zákona sa najviac podnetov týkalo objektivity a všestrannosti vysielania.
"Väčšina z nich smerovala v rámci jednotlivých televízií voči programovej službe TA3, najmä programom V politike," informoval regulátor.
Na rozhlasové vysielanie prišlo vlani RpMS 62 podnetov, do konca roka z nich vybavila 53, jeden podnet uznala ako opodstatnený. Väčšina podnetov smerovala k všestrannosti informácií, objektivite a vyváženosti.
Najviac podnetov namietalo porušenie zákona u verejnoprávneho vysielateľa a jeho prvého rozhlasového okruhu.
"Týkali sa prevažne objektivity a nestrannosti informácií odvysielaných v spravodajských programoch a programoch aktuálnej publicistiky, ktorých Rádio Slovensko vysiela výrazne viac ako komerční vysielatelia, z čoho vyplýva aj dominancia v počte podnetov," uviedla v správe RpMS.

Rada ako opodstatnenú vyhodnotila námietku týkajúcu sa jedného z regionálnych rádií, porušenie zákona spočívalo v účinkovaní moderátora spravodajstva v reklamných šotoch.
V minulom roku rade doručili tiež deväť podnetov voči audiovizuálnej mediálnej službe na požiadanie a osem voči internetovému vysielaniu. Väčšinu z nich (11) RpMS vybavila do konca roka.
"Podnety namietali predovšetkým vysielanie bez autorizácie, v menšej miere voči poskytovanému obsahu," píše sa v správe. Rada ako opodstatnenú vyhodnotila námietku týkajúcu sa nezabezpečenia objektívnosti a nestrannosti programu aktuálnej publicistiky v jednej z diskusií v internetovom vysielaní na stránke slobodnyvysielac.sk.
RpMS takisto postúpila 88 podnetov Komisii na ochranu maloletých, ktorá je podľa zákona o mediálnych službách osobitným orgánom koregulácie pre oblasť ochrany maloletých.
"Komisia vybavila do konca roka 66 podnetov, 19 zostalo nevybavených a tri podnety sa prešetrujú v rámci správneho konania," priblížila. Všetky vybavené podnety boli vyhodnotené ako neopodstatnené.
Z rokovania parlamentu
- Poslanci nevzali na vedomie výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2023.
- Rokovanie o vládnej novele zákona o krajinnom plánovaní v druhom čítaní sa presunie na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 10. septembra.
- Národná rada odmietla novelu zákona o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami z dielne skupiny opozičných poslankýň za PS.
- Poslanci neposunuli novelu zákona o sociálnom poistení a novelu zákona o vysokých školách do druhého čítania. Právna úprava sa zameriavala na zlepšenie sociálnych podmienok študentiek a študentov doktorandského štúdia v dennej forme.
- Vznikne samostatný Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, čím sa majú posilniť kompetencie podpredsedu vlády SR. Vyplýva to z novely zákona o organizácii činnosti vlády, ktorú poslanci definitívne schválili.
- Okruh osôb, ktorým by sa poskytla tzv. odľahčovacia služba, sa nerozšíri o blízke osoby fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
- Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu je cieľom vládneho návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Národná rada ho definitívne schválila.
- Poslanci schválili skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu, ktorým sa má upraviť bezodplatný prevod pozemkov štátu v správe Slovenského pozemkového fondu na obce a vyššie územné celky.
- Rada pre mediálne služby by mala na Slovensku po novom plniť rolu koordinátora digitálnych služieb. Poslanci parlamentu posunuli vládnu novelu zákona o mediálnych službách do druhého čítania. Zároveň o nej rokujú zrýchlene.
- Inštitút školského ombudsmana sa nezriadi. Poslanci neposunuli návrh na vydanie zákona do druhého čítania. Ten na rokovanie predložili poslanci okolo Igora Matoviča.
- Náborový príspevok pre sestry a pôrodné asistentky vo výške osemnásobku minimálnej mzdy sa nezavedie. Poslanci odmietli novelu zákona z dielne KDH.
- Lekári, zdravotné sestry a pôrodné asistentky nebudú môcť mať oproti ostatným zamestnancom dlhšiu výpovednú lehotu, pokiaľ by dali výpoveď z pracovného pomeru.
- Národná rada odmietla návrh skupiny opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ na novelizáciu zákona o ochrane spotrebiteľov.
- Opatrenie na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja v podobe zákazu dohodnúť novú formu neprimeranej ceny, sa neustanoví.
- V minulom roku ukončil Najvyšší kontrolný úrad 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch štátnej či verejnej správy. Vyplýva to zo Správy o výsledkoch kontrolnej činnosti, ktorú poslanci vzali na vedomie.
- Predsedníčkou Úradu na ochranu osobných údajov sa stala Zuzana Valková. Poslanci ju do funkcie zvolili na návrh vlády.
- Poslanci prelomili veto hlavy štátu a opätovne schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Do parlamentu ju vrátila predchádzajúca prezidentka Čaputová.
- Poslanci za PS neuspeli s novelou Trestného zákona. Navrhovali v nej rozšíriť kategóriu osôb pri trestnom čine spáchanom z osobitného motívu.