BRATISLAVA. Obyvatelia Slovenska sú posadnutí chudnutím. Aby tento cieľ dosiahli, sú mnohí z nich ochotní kúpiť si aj liek na cukrovku, ktorý sa okrem svojej indikácie používa na chudnutie. Hoci je liek ozempic len na lekársky predpis a kompletne ho hradia zdravotné poisťovne, záujemcovia si ho zháňajú cez internet a sú zaň ochotní utratiť až stovky eur.
Spotreba ozempicu 1 mg bez úhrady zdravotnej poisťovne stúpla za prvý štvrťrok 2024 takmer o sto percent. Vyplýva to z údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Nárast je taký vysoký, že štátni kontrolóri liečiv očakávajú v priebehu najbližších týždňov prechodnú nedostupnosť lieku. Jeho dodávky na Slovensko sú totiž nastavené na počet diabetikov, ktorým je určený, nie na počet ľudí, ktorí chcú chudnúť.
Ozempic je určený na liečbu dospelých s nedostatočne kontrolovanou cukrovkou druhého typu ako doplnok k diéte a cvičeniu. Jeho oficiálna cena je takmer 83 eur a pacient, ktorému ho predpíše lekár, neplatí žiadny doplatok. Celú výšku jeho ceny hradí zdravotná poisťovňa.
Bez lekárskeho predpisu sa však jeho cena môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Denníku SME vlani na internete jeden obchodník ponúkal škatuľku ozempicu za sto eur.
Okrem ozempicu však majú obyvatelia Slovenska enormný záujem aj o ostatné lieky, ktoré majú rovnakú účinnú látku ako on - semaglutid. Ide o lieky wegovy a rybelsus. Ďalšiu skupinu liekov, ktoré sa používajú na chudnutie, spája zase účinná látka - liraglutid. Obsahujú ju lieky saxenda, xultophy a victoza.
Lieky ozempic, wegovy a saxendu skúmala vlani Európska lieková agentúra (EMA) pre podozrenie, že ich užívanie spôsobuje u užívateľov samovražedné sklony. Súvislosť sa nakoniec nepreukázala.
Posadnutosť obyvateľov Slovenska chudnutím už zaznamenali aj celoeurópske prieskumy. Jeden z posledných prezentovala v pondelok v Ríme nemecká farmaceutická spoločnosť Stada. Z jej údajov vyplýva, že Slováci považujú za najväčší defekt svojej príťažlivosti nadváhu.
Prieskum robila spoločnosť v 23 európskych a ázijských krajinách vrátane Slovenska. Online formou oslovila vo februári a marci tohto roku 46-tisíc respondentov vo veku 18 až 99 rokov.
V článku sa dočítate
- prečo narastá spotreba ozempicu mimo lekárskeho predpisu,
- aké riziko spôsobuje jeho užívanie pre ľudí, ktorí nemajú cukrovku,
- koľko percent Slovákov je spokojných so svojím vzhľadom,
- čo by si dali zlepšiť, keby peniaze neboli problém.
Hrozia výpadky ozempicu
Kým za posledný vlaňajší štvrťrok sa mimo úhrady zdravotných poisťovní spotrebovalo na Slovensku 1708 balení ozempicu 1 mg, ku koncu prvého štvrťroku 2024 jeho spotreba stúpla na 3381 balení. Je to takmer raz taký počet ako ku koncu roku 2023.
"Pri dlhodobom užívaní daného lieku je dávka 1 mg a vyššia práve tá, ktorú pacienti potrebujú na dosiahnutie požadovaného účinku," vysvetľuje hovorkyňa štátnych kontrolórov liečiv Jana Matiášová, prečo narastá najmä spotreba ozempicu 1 mg.