BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini podpísal zákon o zrušení RTVS a vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu. Vyplýva to zo zoznamu podpísaných zákonov na stránke Kancelárie prezidenta. Pred polnocou sa potom objavil aj v Zbierke zákonov a nadobudol účinnosť.
Pellegrini pritom ešte v stredu tvrdil, že o podpise zákona o Slovenskej televízii a rozhlase rozhodne počas budúceho týždňa.
"Považujem za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí. Platí však moje vyjadrenie, že pokiaľ v tomto zákone nevzhliadnem rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, som pripravený ho podpísať. Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v RTVS vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona," uviedol vtedy prezident.
Ako Pellegrini zdôvodnil podpis zákona
Podpis zákona o STVR Pellegrini zdôvodnil tým, že legislatíva podľa neho nezakladá dôvodné podozrenia z nesúladu s ústavou a nezasahuje do slobody slova. Nevidí ani rozpor so súčasnými medzinárodnými normami, ktorými je viazaná Slovenská republika. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Pellegrini zároveň verí, že napriek zmierneniu podmienok na členstvo v Rade STVR zveria príslušné ministerstvá a parlament tieto posty osobnostiam, za ktoré sa občania nebudú musieť hanbiť.
"Ak sa vládna koalícia dovoláva väčšej odbornosti pri riadení verejnoprávneho média, nech k nej sama prispeje zvolením skutočných odborníkov, za ktorých hovorí ich celoživotná práca v mediálnej či ekonomickej oblasti, a nie výstrelky na sociálnych sieťach či spochybňovanie základných vedeckých faktov," vyhlásil Pellegrini.
Dobrú voľbu členov Rady STVR označil za dobrý predpoklad na zvolenie kvalitného generálneho riaditeľa a následné naplnenie cieľov, ktoré si samotná vládna koalícia v schválenom zákone stanovila.
V texte schváleného zákona Pellegrini podľa svojich slov nevzhliadol rozpor so súčasnými medzinárodnými normami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Zároveň však upozornil vládnu koalíciu, že od augusta budúceho roka sa začne uplatňovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, ktorým sa stanovuje spoločný rámec pre mediálne služby na vnútornom trhu a mení sa smernica zvaná Európsky akt o slobode médií.
"Je preto úlohou vlády a parlamentu, aby náležite posúdili súlad prijatého zákona s týmito v budúcnosti platnými európskymi smernicami a v prípade akýchkoľvek pochybností ich za nastávajúcich 13 mesiacov uviedli do súladu," podotkol.
V prípade, že sa tento zákon stane predmetom záujmu európskych orgánov, hlava štátu verí, že voči Slovensku uplatnia rovnaký meter ako voči iným krajinám, v ktorých prišlo k zmenám vo verejnoprávnych médiách za podstatne búrlivejších okolností.

Zamestnanci žiadali Pellegriniho o veto
Moderátor Miroslav Frindt na sociálnej sieti uviedol, že štrajkový výbor zamestnancov už bývalej RTVS doručil ešte vo štvrtok 27. júna do Kancelárie prezidenta SR žiadosť o veto zákona o STVR, z ktorého podľa zamestnancov vyplývajú oprávnené obavy o nezávislosť a slobodu rozhlasovej a televíznej tvorby.
Pellegrini však napriek tomu zákon podpísal a na žiadosť zamestnancov nereagoval.
„Nezavážili ani argumenty, že zákon o STVR popiera viaceré princípy slobodnej novinárskej tvorby garantované v Európskom akte o slobode médií, teda je v rozpore s európskou legislatívou,“ uviedol Frindt.
Ako ďalej zdôraznil, pre členov štrajkového výboru neznamená účinnosť nového zákona koniec ich snáh.
„Boj za slobodnú a nezávislú tvorbu vo verejnoprávnom médiu budú neustále obhajovať a brániť,“ dodal Frindt.
Smer útoky odmieta
Strana Smer odmieta útoky opozície na prezidenta SR Petra Pellegriniho v súvislosti s podpisom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).
Podčiarkla, že prezident sa v súlade s Ústavou SR rozhodol nevyužiť právo veta a legislatívu podpísal. Stanovisko strany poskytol jej tlačový odbor.
"Skončila sa éra, kedy opozícia a médiá zakričali a hlava štátu sa postavila na ich stranu bez ohľadu na záujmy verejnosti, ktorá si výslovne želá zmeny vo vysielaní verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Smer nepochybuje, že prezident SR svoje právo veta využíva a bude využívať suverénne a nezávisle od vôle vládnych politických strán," uviedla strana.
Smer zároveň ocenil postoj nominantov SNS na Ministerstve kultúry SR, osobitne ministerky Martiny Šimkovičovej pri presadzovaní dôležitých mediálnych zákonov.
Strana podotkla, že napriek útokom "zo strany opozície, protivládnych médií a mimovládnych organizácií", postupujú pri plnení záväzkov z vládneho programu a predkladajú návrhy, ktoré podporuje celá koalícia.
RTVS končí, vzniká STVR
Rozhlas a televízia Slovenska sa od 1. júla mení na STVR. Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia.
Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.


Beata
Balogová
