BRATISLAVA. „Ráno nikto neprišiel,“ povedal pre SME jeden zo zamestnancov manažmentu verejnoprávneho média o novom dočasnom generálnom riaditeľovi.
O polnoci z nedele na pondelok z vôle koalície Smeru, SNS a Hlasu a tiež prezidenta Petra Pellegriniho zanikla po dvanásť a pol roku Rozhlas a televízia Slovenska a vznikla Slovenská televízia a rozhlas, ale jej prvý deň pôsobil, akoby o jej vzniku nesnívala SNS už od roku 2016.
Nové médium začalo prvé hodiny svojej existencie bez vedenia. „Nikto nám od rána nič nepovedal, kto bude STVR riadiť a ani to, čo sa bude diať,“ hovorí aj ďalší pracovník – zo sekcie spravodajstva.
Prvý deň STVR nemala povereného riaditeľa, nemala pridelené identifikačné číslo organizácie ani daňové identifikačné číslo, bez ktorých nemôže fungovať. STVR nemá ani orgán, ktorý kontroluje jej činnosť, keďže Rade RTVS sa taktiež skončil posledným júnovým dňom mandát.
Doterajší generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj prišiel v pondelok do sídla média, hoci v ňom už nemá žiadne právomoci. Doteraz ho nemal komu odovzdať.
„Dopoludnia som bol ešte v práci, lebo som si nejaké veci dával dokopy a čakal som, či príde niekto, kto dostal poverenie. Dopoludnia sa však nič nestalo, tak som odišiel, keďže som mal ďalšie stretnutia,“ hovorí Machaj.
Vládna koalícia si zmeny v RTVS aj prípadný zánik inštitúcie vpísala do programu vlády a návrh na jej zrušenie je známy od februára. Napriek tomu na vznik STVR nie je pripravená.
Koalícia si nechala schválenie zákona na predminulý týždeň, prezident Pellegrini avizoval jeho podpísanie alebo vetovanie až na tento týždeň. Zákon by však v takom prípade nestihol byť platný skôr, ako si vláda dohodla jeho účinnosť.
Na poslednú chvíľu preto v nedeľu Pellegrini zákon podpísal a v Zbierke zákonov stihol byť publikovaný ešte do polnoci z 30. júna na 1. júla. Až potom mohol podpredseda parlamentu poverený riadením Národnej rady Peter Žiga poveriť nového dočasného riaditeľa.
Stal sa ním v súlade s doterajšími neoficiálnymi informáciami SME z prostredia koalície Igor Slanina.
Správy bez odhlásení
Ranné správy boli vôbec prvou spravodajskou reláciou v televíznej časti, ktoré nová STVR vysielala. Začali sa doterajšou zvučkou a grafikou s názvom Ranné správy RTVS. Prvou správou bola informácia, že prezident podpísal zákon o STVR.
Moderátorka Veronika Iršová mala pripnutý odznak RTVS. Hoci bežne reportáže médium končí odhlásením s menom redaktora, ktorý príspevok pripravil, a s názvom média, v pondelok ráno v reportážach odhlásenia chýbali.
Redaktori podľa informácií SME ešte ráno netušili ani to, ako sa majú v dnes vznikajúcich reportážach odhlásiť – či ako doteraz s názvom RTVS, alebo ako STVR.
Napokon dostali inštrukciu, že televízni reportéri sa majú odhlasovať za Slovenskú televíziu a rozhlasoví za Slovenský rozhlas. Ide o prvú indíciu, že nové médium bude vyzdvihovať pôvodné názvy oboch médií, ako si to želala SNS už pred rokom 2020.
Machaj sa vrátil čakať na Slaninu
Machaj sa do Mlynskej doliny vrátil po druhej popoludní po tom, ako mu zavolali, že vedenie novovzniknutej STVR preberá Igor Slanina.
„Aby som bol korektný, idem sa s ním teraz stretnúť,“ povedal Machaj popoludní.
Vymenovanie Slaninu za dočasného riaditeľa Žiga oznámil stručnou správou, ktorú Národná rada rozoslala médiám.
„Meno štatutára je výsledkom diskusie a dohody koaličných partnerov. Pán Igor Slanina získal dôveru ako skúsený manažér a spĺňa zákonné kritériá,“ píše sa v nej.
Žiga k menovaniu štatutára inštitúcie s vyše 150 miliónovým rozpočtom a vyše 1600 zamestnancami na obdobie troch mesiacov nezvolal tlačovú konferenciu, aby nového dočasného riaditeľa predstavil. Slaninu ani Žigu sa tak nebolo možné pýtať na podrobnosti, aké má s médiom plány.
Podľa pôvodného návrhu SNS by pritom Slanina nemohol dočasne verejnoprávne médium viesť. Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) totiž najskôr navrhovalo za dočasného štatutára STVR do voľby riadneho generálneho riaditeľa niektorého z dvoch Machajových zástupcov, prípadne niektorého zo zamestnancov verejnoprávneho média.
Až neskôr pribudla v zákone možnosť, že Machaja môže dočasne nahradiť aj manažér z prostredia mimo RTVS.

Opozícia napadne zákon na Ústavnom súde
Opozičné strany PS, SaS a KDH v pondelok oznámili, že zrušenie RTVS, ktoré považujú za účelové, napadnú na Ústavnom súde. Žiadajú, aby súd, podobne ako v prípade častí kritizovaného Trestného zákona, zmeny pozastavil účinnosť dovtedy, kým nerozhodne.
Opozičné strany v podaní spísali viaceré výhrady. Hoci zákon o STVR koalícia Smeru, Hlasu a SNS neschválila v skrátenom konaní, namietajú spôsob, akým ho koalícia prijímala. Napríklad to, ako poslanci vládnej väčšiny skrátili debatu v parlamente na najkratší možný čas – v druhom čítaní na dvanásť hodín. Z nich opozícia dostala zhruba päť a pol hodiny. „Z prípravy zákona bola vyradená verejnosť,“ hovorí poslankyňa PS Zora Jaurová.
Novele opozícia vyčíta aj vznik takzvanej etickej komisie s právomocami, ktoré zákon nijako neupravuje. Tie si má komisia schváliť až vo svojom štatúte. Opozícia sa obáva, že v skutočnosti bude komisia zasahovať do programu. Podľa opozície zákon porušuje aj ústavné právo na slobodu prejavu a ustanovenie o tom, že sa cenzúra zakazuje.
Opozícia tiež vidí rozpor medzi zákonom o STVR a Európskym aktom o slobode médií, ktorý európske inštitúcie definitívne schválili na jar a ktorý zakazuje politizáciu orgánov verejnoprávnych médií. Uplatňovať sa v plnej miere začne od augusta 2025. „Nemôžete si len tak zrušiť televíziu, zrušiť riaditeľa a radu, ktoré boli demokraticky zvolené,“ hovorí René Parák z SaS.
Pellegrini videl rozpor s EÚ a náhle podpísal
Ešte minulý týždeň zaslal štrajkový výbor zamestnancov RTVS otvorený list prezidentovi Pellegrinimu, aby zvážil vetovanie zákona, ale aj podanie zákona na Ústavný súd.
Pellegrini na list nereagoval. Aj keď bol prezident až do začiatku júna jedným z lídrov koalície, ktorá zánik RTVS podporovala, pred týždňom informoval, že zákonu sa vyjadrí najskôr počas tohto týždňa.
„Považujem za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí,“ povedal Pellegrini. Dodal však, že bude hľadieť len na obsah zákona, nie na „emócie“, ktoré rušenie RTVS vyvoláva.
Koalícia pritom plánovala účinnosť zákona od 1. júla. Ak by prezident o návrhu rozhodol až počas plynúceho týždňa, STVR by podľa plánov koalície nestihla vzniknúť načas.
V nedeľu večer Pellegrini zákon náhle podpísal. Neštandardne rýchlo sa zákon ešte v ten istý nepracovný deň do polnoci objavil aj v Zbierke zákonov, čím sa stal od ďalšieho dňa účinným.
Prezident tvrdí, že text zákona „nezakladá dôvodné podozrenie“ z nesúladu z ústavou. Pripúšťa, že konal rýchlo, aby inštitúcia vznikla v plánovanom termíne.
Zákon nevetoval napriek tomu, že si je vedomý jeho rozporu s Európskym aktom o slobode informácií. Prezident vychádza z toho, že toto nariadenie Európskeho parlamentu a Rady bude účinné až od augusta 2025.
„Je preto úlohou vlády a parlamentu, aby náležite posúdili súlad prijatého zákona s týmito v budúcnosti platnými európskymi smernicami a v prípade akýchkoľvek pochybností ich za nastávajúcich trinásť mesiacov uviedli do súladu,“ uviedol.
Prezident tiež vyslal signál európskym inštitúciám, aby pri posudzovaní zániku RTVS a vzniku STVR s vedením voleným nominantmi koalície brali do úvahy, že zákon sa podľa neho prijímal za menej búrlivých okolností než v iných krajinách.
Nespresnil, či myslel Poľsko a Maďarsko.
Vládu vyzval, aby do orgánov STVR a Rady STVR, ktorá bude voliť generálneho riaditeľa, vybrali ľudí, „za ktorých sa občania nebudú musieť hanbiť ani občania“.
Kto je nový riaditeľ
Dočasný riaditeľ STVR Igor Slanina bol súčasťou manažérskeho tímu v RTVS počas rokov, keď verejnoprávne médium v rokoch 2017 až 2022 riadil stranou SNS presadený Jaroslav Rezník.
Slanina bol v tom čase na čele dcérskej spoločnosti Media RTVS, s. r. o., ktorá predáva vysielací priestor vyhradený na reklamu.
„Neviem, kto bude štatutárom v STVR,“ odpovedal Slanina len pred týždňom na otázku SME, či verejnoprávny telerozhlas bude po Machajovom odchode viesť dočasne on. „Mňa nikto neoslovil,“ dodal.
Už v marci sa pritom Slanina v koalícii spomínal aj ako možný kandidát na post riadneho generálneho riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorý má funkčné obdobie šesť rokov a zatiaľ ešte nevytvorená Rada STVR by ho mala voliť na jeseň. Podľa vysokopostaveného zdroja z vládnej koalície so Slaninom naďalej rátajú na post riadneho šéfa STVR.
„Platí moje predošlé vyjadrenie, že to momentálne nepovažujem za aktuálne,“ odpovedal Slanina uplynulý utorok na otázku, či sa chce neskôr do výberového konania na generálneho riaditeľa prihlásiť.
Za celý deň sa Slanina k svojim plánom vyjadril iba všeobecne, aj to iba v tlačovej správe. "V najbližších dňoch sa zameriam najmä na nastavenie procesov a riešení súvisiacich s prechodom RTVS na STVR, stretnem so súčasným manažmentom, ako aj s ďalšími zamestnancami," uvádza v stanovisku.
Pred príchodom do RTVS bol Slanina riaditeľom v bilbordovej spoločnosti Akzent Media. V čase, keď bol starostom bratislavského Starého Mesta Radovan Števčík, bol Slanina riaditeľom Technických služieb Starého Mesta – od októbra 2015 do septembra 2017.

Beata
Balogová
