Len v USA sa k slovenskému pôvodu hlási podľa posledného sčítania z roku 2020 takmer 600,000 Američanov. Väčšina z nich dnes nehovorí po slovensky a spojenie so Slovenskom je aj preto pre nich náročnejšie.
Silné vlny vysťahovalectva začiatkom minulého storočia spôsobili, že Slovensko prišlo o pomerne veľkú časť svojho obyvateľstva. Práve regióny, v ktorých bolo vysťahovalectvo najsilnejšie, postupne navštevujú redaktori anglického magazínu The Slovak Spectator. Svetu ukazujú, ako sa v nich žije dnes a aké atrakcie ponúkajú turistom.
V Tokaji zaujme oddych a wellness v korunách stromov či piesočná pláž. Objaviť ju turistom pomáha aj Zlatica Kondášová. Turistov tam posiela zo svojho ubytovania v súkromí. Na ukrajinsko-slovenských hraniciach prekvapí kaviareň Na čiare a múzeum pašeráctva s rovnakým názvom. V obci Lekárovce ich otvoril Rudolf Felšӧci. Ide o obec, ktorej sa vďaka petícii v roku 1946 podarilo odčleniť od Sovietskeho zväzu a pričleniť k vtedajšiemu Československu.
V rubrike Slovaks living abroad (Slováci žijúci v zahraničí) čitatelia zároveň spoznajú príbehy osobností či bežných ľudí, ktorí sa snažia získať slovenské občianstvo. Každý, kto má záujem, si vie dokonca aktivovať bezplatný mesačný newsletter, Slovak roots, s prehľadom toho najzaujímavejšieho, čo v rubrike vyšlo.
Keď napríklad Brit Robbie Harris rozprával svojim kamarátom o svojom slovenskom pradedovi, boli uchvátení. Chce byť Slovákom. Jeho dôvod mnohých prekvapí.
Američan Joshua Datko sa cíti ako neoficiálny slovenský ambasádor. Otázku “Kde je Slovensko?” nevníma tragicky. Vždy ju využije na to, aby Slovensko predstavil v čo najpozitívnejšom svetle. Miluje literatúru a dokonca dováža slovenské knihy do USA.
Gregory Tears vedel, že jeho prastarý otec prišiel do USA zo Slovenska v roku 1904. Slovenské tradície pretrvali v jeho rodine viac ako 100 rokov. Dnes sníva o tom, aby sa Slováci kvalifikovali v lakrose na olympijské hry. Podnikol pre to už aj prvé kroky. V tomto športe sa na olympiáde bude súťažiť po prvý raz v roku 2028.
Medzi slovenskými Američanmi sú v absolútnych číslach najviac reprezentované okresy Košice, Michalovce a Bardejov. Vyššie zastúpenie majú aj okresy Bratislava, Prešov a Trebišov.
Vyplýva to z analýzy, ktorú The Slovak Spectator spracoval z dát o pôvode predkov viac ako tisícky amerických Slovákov. Anonymizované podklady pre analýzu poskytla právnická kancelária Falath & Partners.
Ak sa pozrieme na pôvodné obce, z ktorých emigrovali predkovia amerických Slovákov, začleníme ich do súčasných okresov a zohľadníme aktuálny počet obyvateľov, je vidieť, že vysťahovalectvo do USA bolo najvýraznejšie v okresoch Medzilaborce, Stropkov a Bardejov.

Beata
Balogová
