BRATISLAVA. Hnutie Progresívne Slovensko spustilo petíciu Zachráňme národné parky. Verejnosti tak chcú dať možnosť postaviť sa za slovenské národné parky a koalícii dať jasne najavo, že s plánmi ministerstva životného prostredia nesúhlasia.
Progresívci v petícii žiadajú o zachovanie všetkých národných parkov, dodržiavanie medzinárodných záväzkov a cieľov z nich vyplývajúcich a zabezpečenie trvalej ochrany a rozvoja národných parkov na Slovensku.
Ako ďalej informovala poslankyňa Tamara Stohlová (PS), s petíciou plánujú v letných mesiacoch precestovať celé Slovensko, aby pri ochrane národných parkov spojili všetkých obyvateľov Slovenska.
„Na ministerstve životného prostredia podľa medializovaných informácií dokonca zriadili komisiu, ktorá má znížiť ochranu prírody na najnižšiu prípustnú mieru a ktorá má znížiť výmeru bezzásahových území a má zastaviť envirošikanu subjektov, ktoré chcú v prírode hospodáriť a necitlivo z nej ťažiť. Predsedom je samotný minister (Tomáš Taraba, pozn. SITA),“ uviedla Stohlová na tlačovej besede.
Pokračovala s tým, že v Malej Fatre a Poloninách hrozí zásadné zmenšovanie plochy národného parku, prípadne premena na menej chránené prírodné pamiatky, v Tatrách zas hrozí znižovanie ochrany v rezerváciách a v podhorských osadách, ktoré môže mať ničivé dôsledky.
„Správy národných parkov sú vynechávané z kľúčových procesov, je tu tlak, aby odborné stanoviská boli upravované, skúsených ľudí vyhadzujú a zastrašujú. Menia pravidlá a pretláčajú aktivity, ktoré sú škodlivé pre prírodu. Dôležité sú záujmy pár biznismenov, ktorí profitujú na ničení prírody. Zonácie budú takto bezzubé. Cieľom je ťažba dreva, poľovačky pre papalášov a z národných parkov bude lunapark,“ povedala Stohlová.
Kroky rezortu životného prostredia majú podľa europoslanca Michala Wiezika (PS) finančný, ekonomický a európsky rámec. Tvrdí, že tieto kroky sú v rozpore so slovenskými záväzkami a niekedy aj legislatívou Európskej únie.
Informoval, že envirorezort prepadáva v plnení úloh, ktoré Slovensko vytýčilo na plnenie tohto rámca. „Je preto absurdné, že míňajú kapacitu a čas na to, aby realizovali kroky, ktoré sú dokonca v rozpore s týmito cieľmi,“ uviedol Wiezik.