BANSKÁ BYSTRICA. Od začiatku roka doteraz eviduje Štátna ochrana prírody 793 hlásení o výskyte a strete medveďa hnedého s človekom.
Z toho 37 jedincov bolo identifikovaných a vyradených z populácie, 26 zásahovým tímom pre medveďa hnedého a zvyšok eliminovali poľovné združenia.
Konštatoval to v Banskej Bystrici generálny riaditeľ ochrany prírody Štefan Kysel s tým, že tieto medvede dlhodobo predstavovali riziko, prenikali do intravilánov a boli už navyknuté na ľudí.
"Použili sa najprv preventívne opatrenia, na ktoré nereagovali. Plašenie svetlom, hlukom bolo neúčinné, gumové projektily už ani neevidujú. V súčasnosti máme 51 synantropných jedincov v stave identifikácie," uviedol Kysel.

Ako zdôraznil, po nástupe do funkcie šéfa Štátnej ochrany prírody si urobil audit, v akom stave sú zásahové tímy pre medveďa hnedého a zostal zhrozený.
"Boli viac menej nefunkčné, pokiaľ ide o vyraďovanie jedincov medveďa hnedého z populácie. Tímy boli zle vystrojené s malým počtom zbraní a bez skúšobných, pravidelných strelieb na strelniciach. Niektorí členovia tímov neboli ani držiteľmi zbrojných preukazov. Chýbali metodické pokyny, školenia," zhrnul Kysel.
Dodal, že od jeho nástupu prebieha profesionalizácia tímov, sú navýšené na maximálny možný počet. V praxi už fungujú dohody s poľovnými združeniami.
Podľa poslanca a predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolfa Huliaka sa v posledných dňoch stala z medveďa hnedého politická téma číslo jeden.
"Dve volebné obdobia vlády zanedbali riešenie otázky premnoženia populácie medveďa hnedého. Dnes tu máme dva smrteľné úrazy, mnoho zohavení, psychické traumy a škody šplhajúce sa k miliónom eur," zdôraznil Huliak s tým, že otázka premnoženia medveďov nesmie zájsť až do takého kritického bodu, že ľudia budú zomierať a bude im ubližované.
Ako doplnila riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP Vladimíra Fabriciusová, ochranári dnes nemajú relevantné dáta o počte medveďa hnedého na Slovensku, o ktoré by sa mohli oprieť.
Absolútne číslo však údajne aj tak nepomôže, podľa nej je totiž podstatné to, že populácia medveďa hnedého sa vyskytuje tam, kde nemá.
V porovnaní s obdobím spred desiatich rokov je ňou v súčasnosti pokrytého asi 40 percent územia Slovenska.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418