BRATISLAVA. Známym sa stal ako odborník na záhradníctvo a ovocinárstvo, slovenským záhradkárom radil v televíznej relácii Farmárska revue.
Profesor Ivan Hričovský zomrel v utorok vo veku 92 rokov. Informáciu denníku SME potvrdil jeho vydavateľ Boris Horák.
Možnosti, ktoré nemá každý
Ešte predtým, ako sa stal populárnym vo Farmárskej revue, šľachtil nové odrody ríbezlí, jednu pomenoval po svojej manželke Eve. Staral sa o veľkú ovocnú plantáž, šéfoval výskumnému ústavu i zväzu záhradkárov, založil novú fakultu, 21 rokov na nej učil a popritom neustále publikoval a vzdelával. Seba aj ostatných.
Ivan Hričovský sa narodil 23. januára 1932 v Hornom Hričove. V Brne vyštudoval Vysokú školu zemědelskú, po jej skončení pracoval vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch.
Neskôr deväť rokov robil vedúceho plantáže v Okoličnom. "Bolo to 50 hektárov ríbezlí, egrešov a malín v nadmorskej výške 650 metrov nad morom," opisoval pred troma rokmi v rozhovore pre SME.

Ďalších dvanásť rokov robil riaditeľa výskumu v Bojniciach a odtiaľ prešiel na vysokú školu do Nitry, kde na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite založil Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva. Tam pôsobil 21 rokov.
"Skúsenosti som naberal v škole, vo výskume, vo výrobe, v šľachtení i v pedagogike. Také možnosti nemá každý. Za to všetko som vďačný mojej manželke a rodine, ktorá so mnou bola pri každom sťahovaní a vždy ma podporovala," povedal.
Najviac hrdý bol podľa vlastných slov na šľachtenie nových odrôd ríbezlí a vyzdvihnutie Výskumného ústavu v Bojniciach na vysokú úroveň.
V roku 2010 mu udelili za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti hospodárstva, osobitne v oblasti ovocinárstva, štátne vyznamenanie - Rad Ľudovíta Štúra druhej triedy.
Iba žiť nestačí
Na akademickej pôde vychoval veľa odborníkov ovocinárov a záhradníkov. Svoje bohaté vedomosti však rozdával aj laickej verejnosti.
Svoje rady poskytoval v televízii aj rádiu, objavil sa vo viacerých reláciách. Nezabudnuteľný sa stal účinkovaním v relácii RTVS Farmárska revue.
"Položil som základy pre generácie, ktoré prišli po mne. Študentov som naučil nielen teóriu, ale všetko aj prakticky vykonávať. Získal som si ich nielen prednáškami, ale aj praktickou výučbou. To je moja hrdosť," prezradil v rozhovore.
"Iba žiť nestačí – človek potrebuje slnko, vodu, slobodu, milú rodinu a aspoň malý kvietok, o ktorý by sa staral a prispieval tak k zlepšeniu životného prostredia na celom našom Slovensku."

Beata
Balogová
