BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu pri novele Trestného zákona.
TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
"Je povinnosťou vládnej koalície vysporiadať sa s časťami novely, v ktorej súd našiel nesúlad s ústavou, a povinnosťou opozície rešpektovať, že viaceré časti jej podania ústavní sudcovia zamietli," uviedol prezident.
Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia ÚS SR.
Fico žiada ospravedlnenie
Premiér Robert Fico žiada ospravedlnenie od bývalej prezidentky Čaputovej, opozície, médií a mimovládnych organizácií. Urobiť tak majú za prejavy nenávisti a organizovanie štvavých verejných protestov.
"Ústavný súd SR dnes rozhodol, že vládna koalícia spor o túto novelizáciu trestného zákonodarstva vyhrala nad nenávistnou opozíciou 100:0," napísal premiér na Facebook.
Fico vyzdvihol prácu ministerstva spravodlivosti, ktoré predložilo návrh novely o Trestnom zákone.
Ctím si autoritu súdu
Generálny prokurátor Maroš Žilinka vyhlásil, že si vždy ctil autoritu a rozhodnutia Ústavného súdu a nie je tomu inak ani v prípade stredajšieho rozhodnutia.
"Vždy som si ctil a rešpektoval Ústavu SR, autoritu a rozhodnutia Ústavného súdu. Nie je tomu inak ani v prípade dnešného rozhodnutia Ústavného súdu SR," priblížil.
Umelé živenie protestov
Rozhodnutie súdu podľa ministra vnútra a lídra Hlasu berie opozícii vietor z plachiet. Informovala o tom hovorkyňa Hlasu Karolína Ducká.
Opozícia v tejto téme podľa jeho slov iba zavádzala ľudí a umelo živila protesty, ktorých cieľom mala byť podpora vtedajšieho kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka.

"Apelujem preto na pánov Šimečku, Majerského a Gröhlinga, ako predsedov relevantných opozičných strán, aby sa vrátili k odbornej, vecnej a hlavne slušnej diskusii v pléne NR SR, v médiách, ale aj na námestiach slovenských miest," píše sa v ministrovom vyhlásení.
Šutaj Eštok vyzval opozíciu, aby rešpektovali mandát vlády na realizáciu jej politiky.
Minister by mal odstúpiť
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) by mal po rozhodnutí Ústavného súdu odstúpiť. Vyzýva ho na to hnutie Slovensko. Tvrdí, že časti novely Trestného zákona boli v rozpore s Ústavou SR.
"Boris Susko by mal ešte dnes odstúpiť, pretože ho ústavný súd usvedčil z dvoch zlyhaní. Po prvé z toho, že časti jeho škandalóznej novely trestného zákona boli v rozpore s Ústavou SR. Po druhé z toho, že s celou koalíciou klamal verejnosť, že Úrad špeciálnej prokuratúry je orgán, ktorý je ojedinelý v Európskej únii," skonštatoval v stanovisku hnutia Slovensko poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
To, že niektoré časti novely sú v súlade s ústavou, ešte podľa Grendela neznamená, že sú morálne správne a sú v súlade s verejným záujmom. "Zníženie trestov za korupciu a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nebolo morálne správne a neslúžilo verejnému záujmu," doplnil.
Porážka opozície
Minister životného prostredia Tomáš Taraba nazýva rozhodnutie súdu ako porážku pre opozíciu aj bývalú prezidentku Čaputovú.
"Ani sekundu nepochybujem, že túto porážku v oblasti profesionality a kompetentnosti, nebudú vedieť stráviť a už zajtra budú robiť ďaľšie kroky proti vláde v Bruseli," napísal minister na Facebook.
Zlá správa pre spravodlivosť
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka rešpektuje rozhodnutie súdu, mrzí ich však "zníženie trestov a skrátenie premlčacích lehôt pre zlodejov, korupčníkov a iných kriminálnikov."
Vláda tak podľa hnutia presadila amnestie pre svojich ľudí, čo je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku.
Šimečka upozorňuje, že časť novely bola skutočne v rozpore s Ústavou.
Nášho zápasu za právny štát a demokraciu sa nevzdávame, odkázal líder Progresívneho Slovenska.
Neprispeje k zušľachteniu spoločnosti
Ak platí staroveká zásada, že zákon vychováva, tak tento určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti. Uviedlo to opozičné KDH v reakcii rozhodnutie súdu, pričom ho plne rešpektuje.
Upozornilo, že konštatovať súlad s Ústavou SR v ostatných častiach ešte neznamená, že nižšie tresty, skrátené premlčacie lehoty či zrušená špeciálna prokuratúra budú prínosom pre spravodlivejšie usporiadanie spoločnosti, zvýšia bezpečnosť občanov a ochránia ich majetok.
"ÚS obvykle veľmi zdržanlivo zasahuje do zákonodarnej moci poslancov, aj to len v extrémnych prípadoch. Nález ÚS potvrdil, že novela obsahovala aj extrémne ustanovenia. Je ale nevyhnutné rozlišovať súlad s Ústavou SR a tým, či novela trestného zákona prinesie spravodlivosť do spoločnosti," zdôraznil podpredseda KDH a bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas.
Hovorkyňa KDH Lenka Kovár podotkla, že hnutie bude navrhovať, aby boli podmienky pre zrýchlený legislatívny proces ukotvené v Ústave SR tak, aby ÚS mal jasnú kompetenciu zaoberať sa ich splnením.
Veľké sklamanie
Pre poslankyňu za stranu Sloboda a Solidarita a exministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú je rozhodnutie Ústavného súdu v prípade novely Trestného zákona veľkým sklamaním.
Rozhodnutie súdu však rešpektuje. Svoje sklamanie odôvodnila tým, že súd „dal zelenú“ kabinetnému prijímaniu zákonov bez diskusie a dopadu na rozpočet. Poslankyňa to považuje za nebezpečné.
„Ústavný súd SR v sebe nenašiel viac odvahy ísť aj do posúdenia spôsobu, ako boli tieto zásadné zmeny prijaté. Som presvedčená, že pre demokraciu a právny štát je dôležité, aby sa ústavný súd zaoberal aj tým, ako sa zákony prijímajú v národnej rade,“ uviedla vo videu na sociálne sieti.
Predseda ústavného súdu Ivan Fiačan dnes na tlačovej besede povedal, že pokiaľ ide o prijatie novely v skrátenom legislatívnom konaní ústavný súd skonštatoval nesplnenie podmienok na takýto postup, „avšak ústavný súd nevidel taký zásah do ústavných práv alebo princípov, ktorý by znamenal protiústavný stav“.