Po druhý raz sa stal europoslancom za Progresívne Slovensko a bude tak jedným zo šiestich poslancov, ktorých strana posiela do nového europarlamentu. Venuje sa témam ochrany životného prostredia a klimatickej kríze, v novom mandáte má ambíciu vstúpiť aj do výboru pre poľnohospodárstvo.
„Pocity mám len tie najlepšie. Hovoril som si, keď sme boli spolu, je nás šesť, aká silná delegácia, na to nie som zvyknutý,“ vraví MICHAL WIEZIK . V rozhovore pre SME odpovedá na otázky o Slovensku a medveďoch, o ministrovi Tarabovi, ale aj o tom, aká by mohla a aká by mala byť politika Únie v oblasti ochrany a obnovy európskej prírody.
V rozhovore sa dočítate aj:
- za čo mohol podľa Wiezika vymeniť Taraba v Bruseli strieľanie medveďov,
- prečo sa europoslanec bojí aj o európskych vlkov,
- kto bude zrejme chcieť otvárať ukončenie výroby spaľovacích motorov v EÚ,
- prečo severským krajinám nevadí rúbanie ich lesov a prečo im v Únii nikto neodporuje,
- či zahlasuje za Ursulu von der Leyenovú, ktorá sa opäť uchádza o post šéfky Európskej komisie.
Na vašom instagrame ste napísali, že zbierate dáta k medveďom a budete z pozície europoslanca konať. Čo to znamená?
Zozbierané dáta zatiaľ naznačujú to, že na Slovensku sa rozbehol neregulovaný a nelegálny hon na medvede. Veľmi ma zaujíma, na základe akého princípu boli už medvede ulovené. Z dát, ktoré máme, vyplýva, že boli úplne ignorované preventívne opatrenia a medvede boli strieľané aj na prvé stretnutie. Mám veľké podozrenie, že Slovensko postupuje nelegálne vo vzťahu k národnej legislatíve, ale špeciálne k európskej legislatíve.

Takéto porušovanie pravidiel je podľa mňa v priamom rozpore s podporou právneho štátu a mám ako europoslanec kompetenciu otvárať túto tému na relevantných fórach v Európskom parlamente a komunikovať o tomto probléme aj s Európskou komisiou. Mám aj možnosť zorganizovať delegáciu na Slovensko. Nedokážem strieľanie zastaviť a zakázať, ale dokážem na to politicky upozorňovať a hľadať riešenia.
Mohli by sme byť turistickou destináciou pre celú Európu, ktorá by si prišla pozrieť európsku prírodu v jej nenarušenej podobe, kde medvede sú jej súčasťou. My sme sa rozhodli urobiť z medveďa strašiaka.
Aké dáta ešte potrebujete nazbierať?
Musím si byť istý, že je to tak, ako to vnímam. Stále žiadame najrôznejšie dáta, odpovede často nedostávame, všetko analyzujeme.
Ako sa pozeráte na postup vlády voči národným parkom?
Jednotlivé kroky v národných parkoch sú podľa mňa aj v rozpore so záväzkami, ktoré sú viazané na plán obnovy, oberáme sa tak potenciálne o miliardy. A nenachádzam príliš veľkú skupinu ľudí, ktorej vyhovuje, čo sa v národných parkoch deje, okrem tých, ktorí majú záujem na ťažbe dreva a poľovačkách. Medvede s tým súvisia, ale vnímal by som ich ako podkapitolu tohto väčšieho problému.
Otvorili sme petíciu Zachráňme národné parky, ktorú potrebujeme mať ako vyjadrenie názoru občanov.
Ozývajú sa vám voliči, ktorí hľadajú pomoc v Bruseli?
Ozývajú sa ľudia a ide z nich zúfalosť. Nevedia, čo majú robiť. To len dokazuje, že čo sa deje s ochranou prírody na Slovensku, nie je v záujme ľudí. Je to pre mňa veľká motivácia, aby som konal, ale konal by som aj bez toho. Vnímam to veľmi citlivo. Prísna ochrana prírody a rozvoj regiónov pritom môžu ísť ruka v ruke a fantasticky spolu fungovať.
Keď sa rozprávate s kolegami europoslancami, je niekde inde v Európe ešte podobný trend prístupu k veľkým šelmám ako na Slovensku?