BRATISLAVA. Úrad komisára pre deti eviduje za prvý polrok roka 2024 o vyše 70 percent viac podnetov než za rovnaké obdobie vlani.
Ako informovali z úradu, za prvých šesť mesiacov tohto roka dostali 218 podnetov, kým za rovnaké obdobie v roku 2023 mali podnetov 133. Celkový nárast predstavuje temer 72 percent.
„V minulom roku úrad evidoval za dvanásť mesiacov 406 podnetov. Tento nárast reflektuje aktívnu prácu regionálnych pobočiek, zvýšenú komunikáciu úradu o právach detí a tiež poukazuje na zvyšujúcu sa potrebu ich riešenia," uvádza Úrad komisára pre deti.
Podnety boli tematicky podobné tým minuloročným. Išlo napríklad o oblasť rodinného života, kde sa podnet týkali napríklad styku s oboma rodičmi, nezákonného premiestnenia detí za hranice či práv o dieťaťa na vypočutie v súdnom konaní.
Ďalšie podnety sa týkali ochrany pred násilím, napríklad násilím na školách a v rodinách, šikanovania alebo zanedbávania starostlivosti. Úrad dostal i podnety týkajúce sa základných ľudských práv, aj práva na vzdelanie, kde išlo napríklad o prístup ku vzdelaniu u detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Podnety sa týkali aj ochrany zdravia, napríklad prístupu k zdravotnej starostlivosti či informovaného súhlasu zákonných zástupcov.
Komisár pre deti Jozef Mikloško v súvislosti so zvýšením počtu podnetov upozornil na potrebu systematicky pracovať ako s deťmi, tak aj s ich rodinami.
„Ak pomôžeme rodinám, pomôžeme aj deťom. Našou prioritou je zabezpečiť, aby každé dieťa na Slovensku mohlo vyrastať v bezpečnom a podporujúcom prostredí. Nárast podnetov nás motivuje aj v osobných stretnutiach napríklad na školách, ktoré sme v prvom polroku organizovali veľmi intenzívne. Je dôležité, aby deti mali informácie o svojich právach, o úrade komisára pre deti, o tom, že sa naňho môžu obrátiť,” uviedol.
Úrad doplnil, že na riešení podnetov intenzívne pracuje. Rovnako intenzívne sa venuje i poskytovaniu podpory a ochrany pre deti v núdzi. Situáciu plánuje naďalej monitorovať, chce tiež spolupracovať s rôznymi inštitúciami a spájať ich za účelom efektívnej ochrany detí.