BRATISLAVA. Herne a kasína postupne miznú zo slovenských miest. Po tlaku časti obyvateľov a aktivistov zakázali hazard na svojom území napríklad Bratislava, Nitra, Prešov, Banská Bystrica či Trenčín.
Napriek tomu sa hazardu u nás darí ako nikdy predtým. Presunul sa do online priestoru a je na vzostupe.
Mení sa aj profil typického hráča. Do herní chodili najmä starší muži zo slabšieho sociálneho prostredia, online hazard oslovil aj ženy, mladých či bohatých.
Ľudia na Slovensku prestávkovali v hazardných hrách minulý rok 21,4 miliardy eur. Je to takmer taká suma ako plánované príjmy štátneho rozpočtu na tento rok.
Ešte v roku 2019 minuli ľudia na hazard menej ako pätinu z tejto sumy (4,1 miliardy eur).
Na nárast upozornil v analýze Inštitút finančnej politiky. Hlavnou príčinou boomu je liberalizácia trhu s internetovými kasínami po roku 2019. Vtedy stratil monopol štátny Tipos a licencie si kúpili viaceré súkromné firmy.
Neskôr prišla pandémia, ktorá ešte urýchlila prechod hazardu do online prostredia.
"Zavrieme kasíno alebo herňu a tým, že to nevidíme, tak máme pocit, že problém neexistuje,“ hovorí Denisa Šoltésová, riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá pomáha ľuďom so závislosťami.

Šoltésová hovorí, že im v posledných rokoch pre online hazard rastie počet klientov závislých od hazardu. Všíma si aj rozdiely medzi súčasnými klientmi a tými, ktorí chodili do herní a kasín. Pribudli mladí, ženy aj ľudia vyššími príjmami či z dobre zabezpečených rodín.
Potvrdzujú to aj zistenia SME.