BRATISLAVA. "To je neuveriteľné, čo sa stalo v Slovenskej republike," takto popudene vystúpil v parlamente silne veriaci poslanec a jeden z najznámejších konzervatívnych politikov Branislav Škripek.
Dvanásťročná politická kariéra Škripeka priviedla od presadzovania zákazu nahoty v tlači v jeho vôbec prvom návrhu a od vyjadrení o Dúhovom Pride, že je "obťažovaním spoločnosti vyťahovaním sexuality", až k hlasovaniu za návrh napísaný pre registrované partnerstvá.
Ako je to možné - dožadoval sa odpovedí Škripek na poslednej júnovej schôdzi parlamentu.
Ani nie rok po spustení nový hlasovací systém za 1,6 milióna eur vykázal, že hlasoval za návrh Progresívneho Slovenska. Ako jediný zo štrnástich poslancov KDH.
Nielen, že v rokovacej sále Škripek v čase hlasovania o návrhu nesedel. So sebou mal aj svoju kartičku, bez ktorej sa poslanec nemôže do hlasovacieho zariadenia prihlásiť.
"Som vytočený, nie som prítomný, ani som kartou nezapol prístroj a niekto to tu zapne a som za zákon, proti ktorému som vystupoval," začal vážnym tónom prednášať svoje ponosy.
Pri snahe vysvetliť, aká nepochopiteľná vec sa stala, už však Škripek nedokázal nad absurdnou situáciou zadržiavať hlasný smiech a pridal aj pobavené búchanie rukami do stolíka.
Keď ešte stále nechápajúcim poslancom ozrejmil, že "údajne v tejto sále hlasoval za registrované partnerstvá", do smiechu prepukla celá sála. "To je neuveriteľné, Slovenská republika zo mňa spravila zástancu registrovaných partnerstiev!"
Smiech prerušil podpredseda parlamentu poverený jeho vedením Peter Žiga z Hlasu, ktorý oznámil, že incident preveria.
Technická chyba, ktorá by znamenala, že systém dokáže hlasovať aj namiesto neprítomného poslanca, by znamenal vážny problém a spochybnenie už aj predošlých rozhodnutí parlamentu.
Ako Škripek vyblokoval liberála Gröhlinga
Napriek počiatočným problémom pri zavádzaní nového hlasovacieho systému do praxe vlani v lete, sa tentoraz nepotvrdilo zlyhanie techniky, ale ani zámer, že by niektorý z poslancov objavil, ako obísť hlasovací systém.
O čom hlasovali poslanci:
- PS svojím návrhom nenavrhovalo zaviesť registrované partnerstvá, hoci sa ich návrh týkal,
- návrh riešil, aby ani páry rovnakého pohlavia zosobášené v zahraničí, kde je to možné, neprichádzali o slovenské občianstvo, ak prijmú občianstvo svojho partnera,
- v súčasnosti to zákon umožňuje v manželstvách muža a ženy,
- návrh PS v parlamente neprešiel ani prvým čítaním,
- poslanec Škripek s návrhom nesúhlasil, vystupoval k nemu aj v rozprave.
To, čo Škripek označoval za neuveriteľnú situáciu, napokon neskôr sám pomenoval ako "najväčší malér svojho politického života".
Poslanec KDH skutočne bol počas hlasovania o návrhu mimo sály. Platí aj to, že v tom čase na svojom mieste v parlamente podľa zasadacieho poriadku nebol prihlásený.
Bol totiž prihlásený inde - na mieste predsedu SaS Branislava Gröhlinga, ktorý zväzky párov rovnakého pohlavia podporuje.
Keď totiž Škripek okolo poludnia odchádzal z rokovacej sály, započul ešte vystúpenie poslanca SaS Ondreja Dostála, ktorý naňho reagoval. Škripek mu chcel ešte odpovedať.
Keďže najbližšie k nemu bolo miesto v prvom rade na kraji, ktoré inak patrí Gröhlingovi, sadol si naň a prihlásil sa so svojou elektronickou kartou odtiaľ. Po faktickej poznámke na poslanca Dostála svoj odchod síce na druhý pokus zavŕšil, neodhlásil sa však z Gröhlingovho miesta.
Keď o niekoľko hodín o 17. hodine poslanci v sále pristúpili k hlasovaniu, Škripek na jeho úplnom začiatku v sále chýbal. Načas sa však vrátil Gröhling, ktorý našiel hlasovacie zariadenie na svojom mieste aktívne. V domnení, že hlasuje vo svojom mene, hlasoval za návrh Progresívneho Slovenska.
V skutočnosti bol však na jeho mieste stále prihlásený Škripek. Na obrazovke svojho zariadenia si Gröhling v pravom hornom rohu nevšimol malými písmenami napísané Škripekovo meno.
"Buďte, prosím, ku mne blahosklonní," napísal poslanec KDH na facebooku, keď celú situáciu vysvetľoval a priznal si chybu.
Škripek aj Národná rada vysvetľujú, že sa mal poslanec z Gröhlingovho miesta pred odchodom najskôr odhlásiť.
Výsledkom je, že návrh na pomoc párom rovnakého pohlavia podporil podľa zaznamenaných výsledkov hlasovania konzervatívny politik. Gröhlinga zas systém vykázal, ako keby v sále vôbec nebol.
"Tým, že sa prihlásil z môjho miesta, mňa systém automaticky odhlásil a takto ma vlastne vyblokoval," vraví predseda SaS. "Naozaj mi ani nenapadlo, že by sa z môjho miesta, s mojou menovkou a s mojou fotkou, prihlásil niekto iný," vysvetľuje Gröhling, prečo si neoveril, či je stále prihlásený on. "Nepamätám si, že by sa niečo podobné stalo," dodal.
V záznamoch už ostanú navždy
Hoci Škripek krátko po hlasovaní verejne vystúpil v pléne a upozornil, že na zariadení tlačidlo "za" nestlačil, hlasovanie v parlamente sa už spätne opraviť nedá.
Každé hlasovanie sa totiž považuje za jedinečné a platí aj v prípade, že poslancom zlyhá technika alebo sa pomýlia. Keď sa teda s odstupom rokov niekto pozrie na výsledky hlasovania z júnovej schôdze, uvidí v nich, že Škripek v tomto prípade hlasoval inak ako celé KDH.
Dlhoročný poslanec Dostál vraví, že v tomto prípade sa stretlo viacero okolností, ktoré bežne nenastávajú.
Keby Škripek stihol prísť presne na začiatok hlasovania o 17. hodine a prihlásil by sa už zo svojho miesta, systém by ho z Gröhlingovho miesta odhlásil. Keby zas počas dňa vystúpil v parlamente Gröhling, prišlo by sa na to, že nie je prihlásený pod svojím menom.
Pri starom hlasovacom systéme, ktorý dal vlani vymeniť vtedajší predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po viac ako dvadsiatich rokoch, by však existovala ešte menšia pravdepodobnosť, že by podobná situácia nastala.
Zariadenie totiž predtým fungovalo iba vtedy, keď doň poslanec zastrčil svoju kartu. V súčasnosti ju stačí len priložiť.
"V starom systéme by sa to mohlo stať iba v prípade, že by poslanec Škripek prišiel na Gröhlingovo miesto, vybral by Gröhlingovu kartičku, zastrčil by tam svoju kartu a zabudol by si ju tam. Gröhling by si potom po návrate nesmel všimnúť, že je v zariadení cudzia karta a jeho leží vedľa," opisuje Dostál.
K incidentu sa chce Národná rada vrátiť na septembrovej schôdzi. Podľa informácií SME predstavitelia parlamentných strán s technikmi riešili, či by nebolo možné zaviesť, aby poslanci nemohli hlasovať z iného ako zo svojho miesta.
To by však komplikovalo situácie, ak by poslancovi naozaj zlyhalo zariadenie a on by sa nemohol presunúť inam.
Z vyjadrenia Národnej rady vyplýva, že sa to zrejme skončí upozornením poslancov, aby sa nezabúdali pri odchodoch odhlásiť.

Beata
Balogová
