SME

Zrútený stan na Pohode bol jasný prípad. Súd s ním nepohol osem rokov

Pôvodnú sudkyňu potrestali za prieťahy a zbytočný preklad spisu.

Spadnutý stan na festivale Pohoda v roku 2009.Spadnutý stan na festivale Pohoda v roku 2009. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Po tragédii šéf festivalu Michal Kačšák uvažoval aj nad možnosťou, že Pohoda už viac nebude. Pred pätnástimi rokmi sa na akcii v Trenčíne, ktorú každoročne navštevujú desaťtisíce hudobných fanúšikov, pre silný vietor zrútil koncertný stan. Dvaja ľudia zomreli desiatky ďalších sa zranili.

SME zisťovalo, prečo súdy vinníka doteraz nedokázali potrestať a v akom štádiu je kauza dnes. Zverejnené súdne dokumenty zároveň umožnili spracovať rekonštrukciu toho, čo sa na Pohode 2009 udialo.

Nešťastie sa na trenčianskom letisku stalo v sobotu 18. júla 2009 popoludní. Pre búrku so silným vetrom organizátori festival prerušili a ľuďom oznámili, aby sa ukryli do bezpečia.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veľkej O2 aréne však pokračoval koncert skupín AMO a United Flavour. V stane boli stovky ľudí. Silný vietor zrazu plášť rozmetal a veľké kovové konštrukcie, ktoré ho podpierali, popadali. Ľudia sa snažili dostať preč. Na mieste vznikla panika.

Jasný prípad

Zranených ratovali privolaní záchranári. Prípad začala riešiť polícia. Vyšetrovanie ukázalo, že zodpovednosť je na nemeckej firme Laudauer-Weihnachtscircus, ktorá stan na festivale prevádzkovala na základe zmluvy.

Čo sa dialo po incidente na trenčianskom letisku. (zdroj: Archív SME)Čo sa dialo po incidente na trenčianskom letisku. (zdroj: Archív SME)

Jej šéfa Jakoba Bosserta obvinili z trestného činu všeobecného ohrozenia. Hrozili mu štyri až desať rokov väzenia. Vyšetrovanie sa ťahalo roky. Po desiatich rokoch od udalosti, keď sa kauza dostala na Okresný súd v Trenčíne, ten trestné stíhanie obžalovaného prerušil. Dôvodom boli údajné "závažné psychické stavy, ktorými trpí od roku 2009".

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sudkyňa Beata Schmidtová navonok prezentovala, že vo veci riadne koná, v skutočnosti ju začala zdržiavať. Neskôr pochybným spôsobom požiadala ministerstvo spravodlivosti, aby prípad postúpilo na ďalšie konanie do Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neporiadna sudkyňa

V máji 2022 za to disciplinárny senát sudkyňu uznal za vinnú zo zavinenia prieťahov v konaní a nehospodárnosť. Uložil jej trest 30-percentných zrážok z platu v trvaní tri mesiace. Návrh na potrestanie sudkyne predkladala vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Z rozhodnutia disciplinárneho senátu, ktoré má SME k dispozícii, vyplýva, že hlavným motívom sudkyne zrejme bolo zbaviť sa prípadu. Ukázalo sa, že sudkyňa ešte predtým, ako rezort spravodlivosti rozhodol o jej návrhu na odovzdanie prípadu nemeckým orgánom, zabezpečila preklad rozsiahleho spisu. Zo štátneho rozpočtu na to išlo takmer 28-tisíc eur. Zbytočne.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd Trenčín vykonáva úkony po rozhodnutí Krajského súdu v Trenčíne, ktorý zrušil uznesenie o prerušení trestného stíhania obžalovaného a uložil okresnému súdu, aby vo veci znovu konal a rozhodol.

Roman Tarabus, hovorca súdu

Obžaloba proti Bossertovi prišla na súd v septembri 2016. Sudkyňa pred disciplinárnym senátom zavádzala, že podnet na expedovanie kauzy podala v januári 2017. Ministerstvo naň podľa jej tvrdenia nijak nereagovalo.

Ukázalo sa však, že taký podnet na ministerstvo nikdy neprišiel. "Tento podnet totiž nikdy nebol vo vzťahu k ministerstvu spravodlivosti expedovaný," konštatuje sa v zdôvodnení disciplinárneho senátu.

Ministerstvo podnet zaevidovalo až v júni 2018. Ministrom bol vtedy Gábor Gál (Most-Híd). Podnet však zamietlo a prípad vrátil do Trenčína.

Neprijateľné konanie

Disciplinárny senát pri rozhodovaní bral do úvahy, že zdržiavanie konania sa týkalo závažnej kauzy, v ktorej zomreli dvaja ľudia a desiatky ďalších sa zranili.

Riadne konanie súdu bolo preto podľa neho dané aj "požiadavkou poškodených o čo najskoršie dosiahnutie zákonného rozhodnutia vo veci". Senát poukázal aj na verejný záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Konanie sudkyne označil za neprijateľné. Zároveň dospel k záveru, že previnenia sa dopustila z nedbanlivosti, teda nie úmyselne.

Kauza pritom na súde leží doteraz. Krajský súd v Trenčíne totiž zrušil uznesenie o prerušení trestného stíhania obvineného. "Uložil okresnému súdu, aby vo veci znovu konal a rozhodol," uviedol hovorca súdu Roman Tarabus.

V súčasnosti podľa Tarabusa okresný súd robí potrebné úkony. O aké úkony ide a či má vec pridelenú stále pôvodná sudkyňa, nevedel hovorca v stredu odpovedať. Na súde totiž niekto nahlásil bombu a zamestnanci museli opustiť budovu.

Stanovisko obžalovaného Bosserta sa redakcii zistiť nepodarilo. Jeho advokát Dušan Lovich je totiž na dovolenke.

Stan do nepohody

O tom, že vinná je nemecká firma, pritom rozhodol súd v inom spore ešte v roku 2019. Prikázal jej vtedy zaplatiť otganizátorom Pohody náhradu škody viac ako 33-tisíc eur a uhradiť aj trovy súdneho konania.

SkryťVypnúť reklamu

Písomné rozhodnutie súdu má 53 strán. Sudkyňa Alena Bieliková v ňom podrobne zdôvodňuje, ako k verdiktu dospela.

Firma podľa neho priviezla nesprávny stan a postavila ho nesprávne. Hoci sa v zmluve zaviazala, že na mieste bude mať človeka, ktorý dohliadne na prevádzku stanu, nesplnila to.

Dodaný stan mal otvorené bočné steny. V skutočnosti bol však tento typ určený na prevádzku s uzavretými stenami, len ho nedostavali do výslednej podoby. Ak by ho v prípade zhoršenia počasia chceli dokončiť, trvalo by to asi sedem hodín. Prakticky sa teda neštastiu nedalo včas zabrániť.

V technickej dokumentácii k stanu sa uvádzalo, že pri intenzite vetra od stupňa osem (20 m/s) treba jeho prevádzku zastaviť, stan vyprázdniť, vchody uzavrieť a vystuženie rondelových tyčí a strešné popruhy ukotviť prídavkovými kolíkmi.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Nešťastie v Jihlave

V Trenčíne v ten deň vietor náhle zosilnel v čase od 15.45 do 15.55 hod. Vial vtedy s priemernou rýchlosťou 13 až 16 m/s, čo je prudký vietor, pri ktorom sa hýbu celé stromy a chôdza proti nemu je obťažná. Medzi 15.46 a 15.52 namerali nárazy vetra v sile 4 až 19,8 m/s.

"Z uvedeného mal súd za preukázané, že povolenie na prevádzku stanu bolo vydané pre tzv. uzavretú verziu stanu (kompletne opláštený aj na bočných stenách)," uvádza sa v rozhodnutí.

Súd sa opieral o posudok Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Kompletne opláštený stan predpokladala tiež nájomná zmluva, podľa ktorej „v prípade búrky treba stan držať dookola celkom uzavretý“. V dôsledku absencie bočného opláštenia stanu došlo k jeho podfúknutiu vetrom a následnému pádu.

SkryťVypnúť reklamu

(Po vyjdení článku readakcia získala dokumenty, z ktorých vyplýva, že uvedený verdikt na základe mimoriadneho dovolania v júni 2021 zrušil Najvyšší súd. Bližšie podrobnosti sa uvádzajú v texte na tomto linku.)

Za prenájom stanu v čase od 15. do 19. júla 2009 si firma účtovala 16 700 eur. Prepravné náklady boli 4800 eur. Prenájom podlahy vrátane transportu vyšiel na 12-tisíc eur. Nemecká firma chcela hneď po nešťastnej udalosti stan odviezť preč. Zabránil jej v tom až zásah súdu na podnet organizátorov festivalu.

Podobná udalosť ako na Pohode pred pätnástimi rokmi sa stala minulý víkend na podujatí Vysočina fest v českej Jihlave. Počas silného dažďa sa tam zrútila strecha nafukovacieho stanu, ktorý zaliala voda. Po výpadku elektriny prestali pracovať kompresory, ktoré stan nafukovali vzduchom. Zranilo sa sedemnásť ľudí.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 493
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 167
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 765
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 999
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 770
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Adrian Mannarino

Kedysi bol svetovou sedemnástkou.


SITA
Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


SkryťZatvoriť reklamu