BRATISLAVA. Občianska spoločnosť nebude môcť rozhodovať, kto ju bude zastupovať a v jej mene kontrolovať prípravu a implementáciu eurofondov.
Podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) Marcel Zajac tak reagoval na dokument Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky. V utorok 9. júla ho prijala vláda.
"Štát doteraz vždy akceptoval Komoru mimovládnych neziskových organizácií, teda reprezentantov najväčších platforiem občianskeho sektora v SR, ako ten orgán, prostredníctvom ktorého sa vyberali zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií napríklad do monitorovacích výborov. Systém fungoval bez problémov roky," povedal Zajac.
Klamlivé argumenty
Vláda sa podľa neho teraz rozhodla pre radikálnu zmenu. Za proces výberu bude zodpovedný štát.
Zmena pravidiel bola podľa Zajaca na rokovaní vlády podporená klamlivými argumentmi. "Vraj mimovládok je veľa, nevedia sa dohodnúť na nomináciách, tak to za sektor bude robiť pani splnomocnenkyňa. Toto je čistá lož," podotkol.
Mimovládne neziskové organizácie krok vlády vnímajú ako vážny zásah do politiky partnerstva sektorov.
Listom sa preto obrátili na Splnomocnenkyňu vlády SR pre občiansku spoločnosť Simonu Zacharovú. V liste ju žiadajú o stretnutie. O stretnutie požiadali aj Zastúpenie Európskej komisie v SR.
Vláda zmenu pravidiel odôvodňovala nedostatkami.
"Je nevyhnutné do tohto systému priniesť otvorenosť, transparentnosť a nastaviť jednoznačné procesné kritériá," napísalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v materiáli, ktorým sa vláda zaoberala.
Na obmedzenie občianskej spoločnosti pri kontrole prípravy, implementácii a monitoringu fondov upozornil aj Michal Kiča zo strany Demokrati, bývalý štátny tajomník na rezorte životného prostredia.
Procesy sa nezmenia, tvrdí splnomocnenkyňa vlády
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti informoval, že projekt Efektívne zapojenie občianskej spoločnosti do implementácie a monitorovania fondov EÚ (projekt Partnerstvo) bude naďalej fungovať rovnako ako doteraz.
"To znamená, že poskytnutie finančných výdavkov zástupcom občianskej spoločnosti, ktoré vzniknú v rôznych pracovných skupinách, výboroch a komisiách, zabezpečuje Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti z prostriedkov technickej pomoci," povedala splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.