BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica trestá ľudí žijúcich v obciach s nezávislým a opozičným vedením.
Tvrdí to hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré sa pozrelo na všetky projekty, ktoré vláda podporila počas svojich výjazdových rokovaní.
Progresívci zistili, že obce, v ktorých je starostom predstaviteľ strany Smer či človek blízky vládnej koalícii, často dostávajú desaťkrát, dvadsaťkrát či dokonca tridsaťkrát viac financií ako obce, kde je starostom nezávislý kandidát či predstaviteľ opozície.
„To nie sú peniaze Roberta Fica či Smeru, sú to peniaze daňových poplatníkov a rovnaký nárok na ne majú ľudia, ktorí žijú v obciach, kde je starosta nezávislý, ako aj ľudia, ktorí žijú v obciach, kde je starosta zo Smeru či SNS,“ uviedol predseda hnutia Michal Šimečka na tlačovej besede.
Zároveň premiérovi Ficovi odkázal, aby prestal „blúzniť“ o liberalizme a progresivizme a prestal rozdeľovať spoločnosť, rozoštvávať krajinu a sústredil sa na riešenie problémov všetkých slovenských občanov.
O nehospodárnom a nespravodlivom rozdeľovaní dotácií hovorí aj poslanec Marek Lackovič (PS). Ficova vláda podľa neho nehľadí na situáciu obcí ani na ich populačnú veľkosť. Jediné, čo podľa Lackoviča rozhoduje, je „farba straníckeho trička“.
„V okrese Púchov žije 44-tisíc obyvateľov a 83 percent z nich žije v obciach a mestách s nezávislým vedením. Väčšina zdrojov z vládnych dotácií, až 83-tisíc eur však pripadla koaličným starostom, pričom v týchto obciach nežije ani osemtisíc ľudí. Obce, kde žije zvyšných viac ako 80 percent obyvateľov okresu, získali len okolo 35-tisíc eur,“ priblížil poslanec.
Ako dodal, obyvatelia obcí s koaličným vedením dostali na hlavu jedenásťkrát viac ako obyvatelia obcí s nezávislým starostom. „Vláda otvorene trestá obyvateľov obcí za to, že si nezvolili starostov koalície,“ dodal.
Celková suma, o ktorú Ficova vláda „obrala“ voličov opozičných a nezávislých starostov podľa Lackoviča činí 1 205 282 eur. „Ide len o deviaty mesiac vládnutia, v ktorom sa ešte len rozbiehajú,“ doplnil.
Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru po stredajšom rokovaní vlády reagoval, že síce nedisponuje presnou štatistikou, ale myslí si, že to tak vôbec nie je.
"Pokiaľ viem, výjazdovým rokovaniam vlády predchádza komunikácia s jednotlivými županmi a starostami jednotlivých obcí," podotkol.
Peniaze sa podľa neho prideľujú všetkým zmysluplným projektom. Ani podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) nemá vláda úmysel "preferovať ľudí podľa toho, kde mala aká strana koľko percent".
Úrad vlády reagoval, že vláda podporí projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom.
Nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov, ktoré dokážu skvalitniť život v regiónoch, na ktoré minulé vlády zabudli a nevenovali im pozornosť.
Tlačový odbor Úradu vlády SR ďalej konštatoval, že z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, obdržalo dotáciu až 44 percent nezávislých starostov a primátorov.
"Len ťažko možno pri priznávaní dotácií zachovať politickú pomernosť, keďže napríklad v Trenčianskom samosprávnom kraji strana Progresívne Slovensko nemá zvoleného žiadneho starostu, či primátora," napísal vo vyjadrení Úrad vlády SR.
"Počas výjazdového rokovania vlády v Trenčíne boli udelené dotácie v hodnote viac ako dva milióny eur a rozdelené medzi 180 subjektov. Najväčší podiel z celkovej vyplácanej sumy, teda takmer 36 percent, získali obce so starostami, ktorí kandidovali ako nezávislí. Až za nimi nasledovali starostovia za stranu Hlas-SD (24 percent), Smer-SD (20 percent) a SNS (13 percent). Medzi subjektmi s pridelenou dotáciou boli aj obce, na ktorých čele stoja starostovia kandidujúci za stranu Sloboda a solidarita, či Spolu," dodal Úrad vlády SR.