BRATISLAVA. Celosvetový ošiaľ z chudnutia spôsobený drahým liekom ozempic už zasiahol aj Slovensko.
Nielenže ho vykupujú ľudia bez lekárskeho predpisu, ale nelegálne s ním obchodujú niektoré lekárne. Predávajú ho špecializovaným firmám, ktoré liek vyvezú späť do zahraničia, kde sa dá predať za výhodnejšie ceny.
Je to veľmi výhodný biznis. Rozdiel v cene ozempicu medzi Slovenskom a napríklad Rakúskom je najmenej 2,5-násobný.
Pred pár mesiacmi v Rakúsku prepukol škandál s falzifikátom ozempicu. Niekoľko ľudí, ktorí si ho pichli injekčným perom, skončilo v nemocnici.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv podozrieval jednu slovenskú firmu, že bola do tohto biznisu zapojená. Štátni kontrolóri tiež odhalili prinajmenšom jeden prípad nelegálneho vývozu ozempicu do cudziny. Reexport lieku vyšetrujú.
Liek je v poslednom čase žiadaný prakticky na celom svete. Spolu s liekom wegovy, ktorý je populárny najmä v USA, patrí medzi najžiadanejšie lieky na chudnutie.
Ozempic je určený na liečbu dospelých s nedostatočne kontrolovanou cukrovkou druhého typu ako doplnok k diéte a cvičeniu. Jeho oficiálna cena je vyše 80 eur a pacient, ktorému ho predpíše lekár, neplatí žiadny doplatok.
Bez lekárskeho predpisu môže byť cena lieku až niekoľko stoviek eur. Denníku SME vlani na internete jeden obchodník ponúkal škatuľku ozempicu za sto eur.
Liek sa podáva ako injekcia pod kožu. Pero s ihlou sa nemá pichať do žily ani do svalu. Najlepším miestom na vpich je predná časť stehien, brucho alebo rameno.
V článku sa dočítate
- ako funguje nelegálny obchod s ozempicom
- aká je jeho ziskovosť
- ako to bolo s falzifikátom ozempicu zachyteným v Rakúsku
- či do obchodu s ním bola zapojená aj slovenská firma
Slovenské ceny sú nízke
"Keďže ide o mediálne exponovaný liek, ŠÚKL situáciu s ozempicom monitoruje vo zvýšenej miere," vraví jeho hovorkyňa Jana Matiašová.
Odmietla spresniť, o koľkých prípadoch vývozu ozempicu do zahraničia štátni kontrolóri liečiv vedia, odvolala sa na to, že zistený reexport sa stále prešetruje.