BRATISLAVA. Vysoké teploty znamenajú riziko aj pre domáce zvieratá - obzvlášť nebezpečné je pre ne rozhorúčené auto.
Takýto prípad sa stal aj uplynulý víkend v Bratislave, keď zabudnutého zlatého retrievera v aute na parkovisku pri nákupnom centre zachránili až s pomocou policajtov. Majiteľka si podľa správy polície na sociálnej sieti "odbehla na manikúru" a na psa zabudla. V aute tak strávil štyri hodiny a zachrániť sa ho podarilo vďaka okoloidúcim, ktorí zalarmovali políciu.
Na riziká takéhoto konania polícia upozorňuje na sociálnych sieťach aj v mestách v rámci kampane Nezabudni ma mňa v aute.
V článku sa dočítate
- Kedy hrozí majiteľovi zatvoreného psa v aute väzenie
- Kto má rozdielne pohľady na tresty
- Ako zabezpečiť bezpečné prostredie pre zvieratá
Za zviera v rozhorúčenom aute hrozí aj väzenie
Úrady posudzujú prípady zvierat zabudnutých v aute podľa okolností. Príslušný orgán veterinárnej správy môže za takéto konanie uložiť pokutu od 300 do 800 eur, povedal pre SME hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff.
Policajti však prihliadajú aj na to, či okolnosti nenaznačujú, že by mohlo ísť o týranie, hovorí Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
Zatvorené domáce zviera v aute môže byť podľa zákona o veterinárnej starostlivosti posudzované aj ako trestný čin týrania zvierat, zanedbania starostlivosti o zviera až po usmrtenie spoločenského zvieraťa bez primeraného dôvodu. Trestné sadzby sa v takýchto prípadoch pohybujú v rozmedzí jeden až päť rokov odňatia slobody.
Hrabovská hovorí považuje trestné sadzby na základe skúseností za dostatočné.
„Otázkou však ostáva, ako sú využívané pri ukladaní trestov, najmä či sa využíva ich súčasný potenciál vo vzťahu k preventívnemu účinku na potenciálnych páchateľov,“ hovorí.
Kristína Devínska zo Slobody zvierat pre SME hovorí, že by vyššie tresty mohli pomôcť. Poukazuje aj na dôležitosť prevencie a osvety, ktorá je podľa nej príliš slabá alebo žiadna. „Za posledné roky vidíme skôr snahu súkromných spoločností ako štátnych inštitúcií.“
Navyše, ľudia sa podľa nej stále nepoučili, aj keď je prípadov menej.
Zvieratá znášajú horúčavy horšie
Polícia s kampaňou prichádza každoročne počas letných mesiacov. Tento rok podľa Hrabovskej pripravili videá s bannermi, v ktorých ukazujú, ako sa pripraviť na dlhé cesty. Súčasťou kampane je aj rozdávanie propagačných letákov.
Ak je zviera v ohrození, dôležité je rýchlo konať. „V tomto prípade je možné prekonať prekážku, ktorá bráni jeho vyslobodeniu. Tou je napríklad aj okno auta,“ hovorí Devínska.

Narozdiel od ľudi sa zvieratá v horúčavách samy ochladiť nedokážu. „V prípade nepriaznivého počasia preberáme zodpovednosť za to, aby boli dostatočne chránené pred fatálnymi dôsledkami, ktoré môžeme vidieť aj v týchto dňoch,“ dodala Devínska.
Sloboda zvierat uvádza tri zásady pre všetky zvieratá: „Dostatočne ich ochrániť pred priamym slnkom, poskytnúť im neustály prístup k čerstvej vode a zabezpečiť im cirkulujúci vzduch.“ Pootvorené okno riešením určite nie je, dodáva Devínska.

Beata
Balogová
