BRATISLAVA. „Viem si predstaviť, že sa Peter Pellegrini ako prezident postaví Robertovi Ficovi. No len za málo očakávaného predpokladu, že sa Fico stane slabým,“ povedal po prezidentských voľbách politológ Pavol Baboš z Univerzity Komenského.
Ihneď po zvolení za prezidenta bola jedna z najčastejších otázok, či sa Pellegrini bude chcieť alebo môcť osamostatniť od vládnej koalície Smer-Hlas-SNS, ktorú na jeseň 2023 spoluzakladal.
V nedeľu 14. júla uplynie Pellegriniho prvý mesiac vo funkcii hlavy štátu. Aj keď sa v inauguračnom prejave prihováral aj ľuďom, ktorí ho nevolili, s nádejou, že jeho výkon bude hodný aj ich rešpektu, za prvých 30 dní neurobil nič, čím by si ich mohol získať.
„V prvom rade je vidieť, že Pellegrini si funkciu prezidenta užíva. Má veľkú pozornosť médií a verejnosti, chodí po rôznych ceremóniách, usmieva sa na ľudí a podáva si s nimi ruky,“ vníma nového prezidenta politológ a dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík.
Prvé štyri Pellegriniho týždne potvrdzujú najmä jeho zviazanosť s vládnou koalíciou, ktorá však už dvakrát stihla podryť jeho autoritu.
Podpásovka v zahraničí, fiasko doma
V čase, keď Pellegrini posledný júnový týždeň navštívil Prahu a českému prezidentovi Petrovi Pavlovi hovoril o skvelých bratských vzťahoch Slovenska a Česka, ktoré nemá čo ohroziť, slovenský úrad vlády a niektorí politici Smeru zaútočili na českú políciu a premiéra Petra Fialu.
„Napísať o Robertovi Ficovi, že to prasa bolo treba zastreliť, je podľa českej polície úplne v poriadku. Vyjadrujem zhrozenie a rozčarovanie, kam sme sa dostali,“ vyčítal podpredseda parlamentu Tibor Gašpar zo Smeru, že tamojšia polícia nestíha nenávistné výroky po atentáte na slovenského premiéra.
Ešte výraznejší bol Pellegriniho neúspech, keď sa po atentáte na Fica pokúsil zvolať okrúhly stôl s lídrami parlamentných strán. Pôvodne ešte ako zvolený prezident, spolu s úradujúcou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Neskôr priznal, že na okrúhly stôl ešte nedozrel čas. „Uskutoční sa, dúfam, niekedy neskôr.“