BRATISLAVA. Mimovládne organizácie pobúrene reagujú na slová splnomocnenkyne vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simony Zacharovej.
Ako uviedol predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií v poradnom orgáne vlády – Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac, splnomocnenkyňa im adresovala dve reakcie na ich kritiku zmien schválených vládou.
V prvom prípade uviedla, že projekt Efektívne zapojenie občianskej spoločnosti do implementácie a monitorovania fondov EÚ zavádzaním participatívnych postupov v programovom období 2021 – 2027 bude fungovať rovnako ako doteraz.
Ako vyplýva zo Zacharovej stanoviska na webe Splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti, malo by to znamenať, že poskytovanie výdavkov, ktoré zástupcom občianskej spoločnosti vzniknú v rôznych pracovných skupinách, výboroch a komisiách zaistí úrad splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti z prostriedkov technickej pomoci.
„Mimovládne neziskové organizácie však nikdy nespochybnili, či dáky projekt bude fungovať, alebo nie. To, čo sme kritizovali, je principiálna a zásadná zmena, ktorú schválila vláda SR v utorok tento týždeň – v rámci ktorej prešla nominácia ľudí zastupujúcich občiansky sektor v pracovných skupinách, komisiách a monitorovacích výboroch eurofondov z občianskeho sektora na Úrad splnomocnenca vlády pre ROS,“ uviedol Zajac. Dodal, že princíp partnerstva na príprave, implementácii a monitoringu spočíval v tom, že aj Únia aj Slovensko rešpektovali nezávislý výber ľudí svojimi partnermi, ako sú samosprávy alebo občiansky sektor. „Toto sa zmenilo a o našom zastúpení dnes nebude slobodne a nezávisle rozhodovať sektor, ale štátna úradníčka,” vraví Zajac.
Je tiež toho názoru, že splnomocnenkyňa tento rozdiel alebo vedome nevníma, alebo téme nerozumie. „Ak by sme sa bavili napríklad o výbere zástupcov samosprávy, tak je predsa veľký rozdiel, či ľudí do monitorovacích výborov eurofondov slobodne nominuje ZMOS ako strešný orgán samosprávy, alebo Sekcia vnútornej správy Ministerstva vnútra SR, ktorá má samosprávu vo svojom portfóliu. Úrad splnomocnenkyne vlády zastupuje štát – nie občiansky sektor,“ poznamenáva Zajac.
Mimovládne organizácie tiež reagujú na Zacharovej vyjadrenia o tom, že cieľom predkladateľov je zvýšenie transparentnosti. Ako sa uvádza na stránke splnomocnenca, doterajšia aplikačná prax podľa splnomocnenkyne ukázala, že je potrebné zlepšiť systém riadenia spolupráce a partnerstva so zástupcami občianskej spoločnosti.
Považuje za nutné priniesť do systému väčšiu otvorenosť a transparentnosť a nastaviť jasné procesné kritériá. „Okrem predkladaného dokumentu bude vypracované metodické usmernenie k nominácií a výberu zástupcov občianskej spoločnosti, ktorý jasne zadefinuje nominačný proces, zloženie výberovej komisie, vznik a zánik členstva, zodpovednosť,“ vyjadrila sa splnomocnenkyňa.
Dodala, že sa definujú ďalšie komunikačné kanály, ktoré sa budú používať pri nominačnom procese, a proces nominácie by sa mal otvoriť pre relevantné organizácie občianskej spoločnosti i všetky mimovládky.
„Systém výberu zástupcov občianskeho sektora do pracovných skupín, komisií a monitorovacích výborov pre prípravu, implementáciu a monitoring eurofondov si nastavil občiansky sektor sám. A aj dodnes pri ňom úzko spolupracoval s úradom Splnomocnenca pre občiansku spoločnosť a jeho predstaviteľmi,“ reagoval Zajac. Dodal, že proces má svoje pravidlá a používané postupy dlhodobo transparentne fungujú a dosiaľ neboli spochybnené ani občianskymi organizáciami, ani štátom.
„Rešpektovali ich všetky doterajšie vlády Ivety Radičovej, Roberta Fica, Petra Pellegriniho, rovnako ako aj vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera či Ľudovíta Odóra. Nechápeme o akom zvyšovaní transparentnosti pani splnomocnenkyňa hovorí,“ vraví Zajac. Podotkol, že nedorozumeniam by sa dalo predísť, ak by predmetný materiál prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním alebo diskusiou v Rade vlády pre mimovládne neziskové organizácie, čo sa ale nestalo.
Komora mimovládnych neziskových organizácií požiadala o stretnutie ako splnomocnenkyňu Zacharovú, tak aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
„Kým zastúpenie EK reagovalo a s predstaviteľmi mimovládnych neziskových organizácií si dohodlo pracovné stretnutie, úrad splnomocnenkyne vlády zatiaľ na opakovanú žiadosť mimovládok o stretnutie a dialóg nereagoval,“ uzavrel Zajac.
Vláda na svojom rokovaní v utorok 9. júla schválila materiál „Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky a systém riadenia spolupráce a partnerstva so zástupcami občianskej spoločnosti pri príprave, implementácii a monitorovaní fondov Európskej únie v programovom období 2021 – 2027“.