LOZORNO. Služby, ktoré poskytujú turistom, sú na primeranej úrovni. Popri kúpalisku vydáva miestna reštaurácia až osemsto porcií obedov a večerí denne.
V televíznej reportáži z leta 1969 komentátorka opisuje dianie v rekreačnom stredisku Kamenný mlyn neďaleko Bratislavy.
"Organizátori z bratislavskej Jednoty tu vytvorili ideálne podmienky na osvieženie a oddych," hovorí. Každý deň sa tam vtedy rekreovalo zhruba dvetisíc ľudí. Boli to najlepšie roky Kamenného mlyna.
Z aktuálnych zistení SME vyplýva, že jeho príbeh sa zrejme definitívne uzatvára. Okolnosti skazy voľakedy vyhľadávaného rekreačného zariadenia sú nejasné.
Lietadlo Dakota
Areál mal dobrú polohu v blízkosti borovicového lesa na starej ceste z Bratislavy do Malaciek, pri Plaveckom Štvrtku. Platilo to do roku 1973, keď tam štát otvoril diaľnicu, a Kamenný mlyn zostal mimo.
Aj keď jeho popularita začala upadať, stále mal svojich návštevníkov. Lákadlom bolo najmä vyradené sovietske lietadlo Lisunov Li-2. Pri atrakcii sa podľa pamätníkov zastavovalo množstvo turistov z NDR, ktorí tadiaľ cestovali na dovolenku.

Stroj bol kópiou známeho amerického dopravného lietadla známeho pod názvom Dakota. Sovieti ho vyrábali v licencii. V roku 1987 išlo do šrotu. Bolo už značne zdevastované, zničili ho vandali.
Neskôr na mieste zostal funkčný motorest, hotel Rozálila v socialistickom štýle, minigolf a chátrajúci bazén s kĺzačkou. Prostredie borovicových lesov však bolo stále lákavé. Konali sa tam rôzne akcie a zrazy.
Druhý dych areál chytil v roku 2013, keď tam vtedajší majitelia otvorili prírodné kúpalisko Borovica. Voda v bazéne nebola chemicky upravovaná. Filtrovala sa prírodným spôsobom s pomocou vodných rastlín vysadených v obvode biobazéna.
Búranie za plotom
V roku 2019 však kúpalisko zavreli. Dôvodom podľa staršieho textu na portáli aktuality.sk bolo to, že firma pôvodného majiteľa Františka Vajarského naberala dlhy.