BRATISLAVA. Najskôr chcela vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS v decembri 2023 rýchlo pretlačiť novelu Trestného zákona na prospech stíhaných z okolia strany premiéra Roberta Fica.
Jeden z hlavných aktérov zmeny, poslanec Tibor Gašpar zo Smeru, však musel predložiť postupne dve rozsiahle opravy a po nich ešte jednu.
Po prijatí novely v parlamente zas musela koalícia zákon otvárať opäť, aby popri ekonomických kriminálnikoch nepomohla aj sexuálnym násilníkom.
Napriek rozsahu chýb, ktorých sa minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru dopustil spolu so stíhanými poradcami, ktorí návrh pripravovali, Fico po minulotýždňovom rozhodnutí Ústavného súdu k novele Trestného zákona videl víťazstvo koalície v pomere "100:0".
Ústavní sudcovia pritom časť novely vyhlásili za protiústavnú, hoci pre koalíciu v menej podstatných bodoch. Súd zároveň videl nezákonnosť skráteného rokovania o novele, len v nej nevidel porušenie ústavy.
Príbeh o neschopnosti koalície vypracovať novelu bez zásadných chýb sa nekončí. Vládne strany musia uprostred júla mobilizovať svojich poslancov, hoci mnohí sú na dovolenkách v zahraničí, aby boli v pondelok 15. júla v práci.
Susko totiž potrebuje schôdzu parlamentu, aby Európska komisia nezmrazila Slovensku čerpanie eurofondov. Novelu Trestného zákona teda budú poslanci opravovať po piaty raz. Aj tentoraz koalícia opravu zákona predkladá v skrátenom konaní.
Fico pritom Suska za novelu pred týždňom na verejnosti chválil.
Pre podvody s eurofondami
Aj keď opozícia, Európska komisia, či úrad Európskeho prokurátora mesiace upozorňovali koalíciu, že ich novela zmierňuje aj tresty za podvody pri čerpaní eurofondov, až doteraz tieto jej chyby ignorovali.
Minister Susko tento týždeň náhle pripustil závažnosť problému, lebo hrozí pozastavenie čerpania európskych peňazí.
Vláda v utorok nečakane odobrila ďalší návrh na novelu Trestného zákona. Zvyšuje pôvodne znížené tresty za trestné činy súvisiace s čerpaním fondov.
Urobila tak až druhý prázdninový týždeň, dva týždne po poslednej schôdzi parlamentu. Poslanci sa mali stretnúť až v septembri.
Susko sa dostal do časovej tiesne, keďže zmena musí začať platiť skôr, než vstúpi do účinnosti novela Trestného zákona, ktorú posudzovali ústavní sudcovia. Ak by platila čo i len deň, na stíhaných by sa začali uplatňovať mäkšie pravidlá.
Koalícia preto potrebuje úpravy presadiť ihneď v parlamente, ešte pred tým, než v Zbierke zákonov Ústavný súd zverejní svoje rozhodnutie. Susko by však mohol zverejnenie rozhodnutia pozdržať, lebo Zbierku zákonov spravuje jeho ministerstvo.
Už teraz je zrejmé, že na pondelňajšiu schôdzu parlamentu nemusia stihnúť prísť všetci vládni poslanci z dovoleniek. Niektorí sú mimo Európy.
Ani jeden nesmie urobiť chybu
Od volieb má koalícia rezervu len troch poslancov. Je ich 79, kým minimálny počet poslancov na to, aby bol parlament uznášaniaschopný, je 76.
"Nezvolávali by sme schôdzu, ak by sme nemali byť uznášaniaschopní," hovorí poslanec SNS Roman Michelko. "Z každého z koaličných klubov by mal chýbať najviac jeden poslanec," tvrdí.
Znamenalo by to, že koalíciu bude zastupovať len najtesnejšia možná väčšina na otvorenie schôdze. Pri hlasovaní by sa tak žiadny z koaličných poslancov nemal pomýliť.
Navyše, prvým bodom schôdze je zánik mandátu dvoch poslancov Smeru - Ľuboša Blahu a Erika Kaliňáka, ktorí boli v júni zvolení za europoslancov.
Zároveň je 15. júl pre nich posledným dňom, keď sa mandátu poslanca Národnej rady musia vzdať, aby hneď na druhý deň prevzali mandát v europarlamente.
Pre koalíciu preto môže byť podstatné, či sa mandátu vzdajú v pondelok ráno ešte pred začiatkom schôdze, alebo až počas dňa.
Mandátový výbor je pritom zvolaný na 9.45 hod., teda 15 minút pred začiatkom schôdze. Pôvodný zámer Blahu a Erika Kaliňáka tak môže byť, že sa vzdajú mandátu ešte pred otvorením rokovania.
Ak koaličné strany nedokážu zabezpečiť účasť dostatku poslancov, Blaha a Kaliňák si môžu mandát ráno ešte podržať, a pomôcť koalícii schôdzu otvoriť.
V piatok dvojica poslancov nereagovala na telefonáty, aby vysvetlila, aký postup zvolia.
Opozičné PS, SaS, KDH a strana Slovensko sa plánujú na schôdzi zúčastniť, ale neplánujú koalícii dodať žiadne hlasy na jej otvorenie. Ak sa však schôdza začne, chcú v rozprave vystúpiť. Viacerí opoziční poslanci zostávajú na dovolenkách.

Beata
Balogová
