SME

Nové pravidlá zrýchlia zamestnávanie cudzincov, na začiatku však môže byť chaos

Zmeny majú odbremeniť políciu.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Marko Erd)

BRATISLAVA. Dnes začínajú platiť nové pravidlá pobytu a zamestnávania cudzincov na Slovensku. Ide o najvýraznejšiu novelu od roku 2011, keď zákon o pobyte cudzincov začal platiť.

Od 15. júla sa menia podmienky zamestnávania vysokokvalifikovaných cudzincov či sprísňujú podmienky zmeny účelu pobytu.

Mení sa aj postup pri podávaní žiadosti o prechodný pobyt na účel zamestnania. Podľa novely o jeho udelenie bude môcť cudzinec žiadať až po vydaní súhlasného stanoviska úradu práce k možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Doteraz o toto stanovisko žiadala od úradu priamo polícia, po novom oň žiada vopred zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Nový postup má celý proces zrýchliť a odbremeniť políciu od časti administratívy. Cudzinci tak ešte pred požiadaním o prechodný pobyt na polícii budú vedieť, či ich žiadosť nezamietne úrad práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Právnička Marina Kapustina, ktorá sa venuje aj šíreniu povedomia o legislatívnych zmenách týkajúcich sa cudzincov, novelu oceňuje. To, že o stanovisko úradu práce o zamestnaní musela žiadať polícia, celé konanie o pobyte zdržovalo. „V prechodnom období ľudia budú zmätení, pretože nepoznajú nové podmienky,“ hovorí Kapustinová.

Cudzinci, ktorí žiadajú o pobyt a majú termín na cudzineckej polícii v najbližších týždňoch, svoju žiadosť nebudú môcť podať. O stanovisko úradu práce sa totiž dá tiež žiadať až od 15. júla a úrad má na jej vyhodnotenie 15 pracovných dní.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia im odporúča, aby si termíny zrušili a požiadali o nové v čase, keď už potvrdenie o obsadení voľného pracovného miesta budú mať vydané. Dostupnosť termínov na cudzineckej polícii sa líši podľa regiónov, v Bratislave to môžu byť aj dva mesiace.

Stanovisko úradu práce treba ešte pred žiadosťou

Slovensko sa v niektorých odvetviach z veľkej časti spolieha na prácu cudzincov z tretích krajín. Kým pred pandémiou proces vybavovania potrebných povolení trval aj pol roka, po covide sa proces zjednodušil a spolu s prípravou dokumentov trvá asi dva-tri mesiace. Novela zákona o pobyte cudzincov, ktorá začína platiť 15. júla 2024, tento proces ešte skráti.

Doteraz platilo, že po tom, čo cudzinec požiada o prechodný pobyt na účel zamestnania, cudzinecká polícia v procese vyhodnocovania osloví úrad práce, aby vydal stanovisko k možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade zamestnávania cudzincov totiž platí povinnosť voľné pracovné miesto najprv ponúknuť uchádzačom na úrade práce v danom okrese. Ak by zamestnávateľ miestnych uchádzačov o prácu odmietol, úrad práce mu súhlasné potvrdenie na obsadenie pracovného miesta štátnym príslušníkom tretej krajiny nevydá.

Od 15.júla musí mať cudzinec toto stanovisko ešte pred tým, ako požiada o pobyt. Žiada oň elektronicky samotný zamestnávateľ, cudzinec v tom čase nemusí byť ani fyzicky na Slovensku. Úrad práce preverí splnenie podmienok zamestnávateľa a stanovisko vydá do 15 dní.

Podľa Milana Kurotu, šéfa spoločnosti SlovakiaInvest Group, ktorá cudzincom vybavuje prechodné a trvalé pobyty a pomáha s podnikaním na Slovensku, je dobré, že cudzinci budú dopredu vedieť, či bude stanovisko úradu súhlasné.

SkryťVypnúť reklamu

„Stávalo sa, že úrad práce vydal nesúhlasné stanovisko aj prípade byrokratických nezrovnalostí a cudzinci s tým mali časové aj finančné náklady. Po novom, ak by to úrad práce zamietol, tak to zamietne v prvom kroku a cudzinec nemá náklady s podávaním žiadosti o pobyt,“ hovorí Kurota.

Termíny u polície

Po vydaní stanoviska úradu práce môže cudzinec požiadať o povolenie na pobyt na cudzineckej polícii. Žiadosť musí zahŕňať doručené potvrdenie o obsadení voľného pracovného miesta z úradu práce na príslušné oddelenie cudzineckej polície, platný cestovný doklad, doklad preukazujúci ubytovanie na území SR (s výnimkou zamestnancov v medzinárodnej doprave) a doklad preukazujúci bezúhonnosť.

Keďže nová zákonná úprava skresala administratívne povinnosti pracovníkom oddelenia cudzineckej polície, lehota na rozhodnutie o žiadosti za účelom zamestnania je skrátená z 90 na 60 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Nový postup víta aj právnička Marina Kapustina. „Polícia už nebude mať žiadne prekážky na to, aby rozhodla rýchlo,“ hovorí.

Cudzinci, ktorí si pre novelu budú musieť presúvať termíny u cudzineckej polície, môžu mať problém s ich dostupnosťou. Podľa Kurotu sa na termín v Bratislave čaká približne dva mesiace. Mimo hlavného mesta je situácia lepšia.

„Keby v novele zahrnuli, že pre úrad práce môže vydávať stanoviská skôr, napríklad od 1.júla, tak by sa to teoreticky stihlo a cudzinci by si svoje termíny u polície nemuseli presúvať,“ myslí si Kurota.

Pripomína tiež, že prvú žiadosť o pobyt si môže cudzinec podať na hociktorom oddelení cudzineckej polície kdekoľvek na Slovensku. Predĺženie prechodného pobytu si už cudzinec musí vybaviť tam, kde býva.

SkryťVypnúť reklamu

Odídenci

Pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine je situácia trochu iná. Odídenci môžu na Slovensku pracovať bez akýchkoľvek povolení za rovnakých podmienok ako štátni občania. Od 15. júla budú môcť aj podnikať.

Niektorí odídenci sa aj tak rozhodnú zmeniť štatút odídenca za prechodný pobyt za účelom zamestnania. „Niektorí chcú cestovať do iných krajín, niektorí si chcú kúpiť auto so slovenskou SPŽ, niektorí chcú neskôr trvalý pobyt,“ hovorí Kapustinová.

Na získanie trvalého pobytu je potrebný päťročný pobyt, čas, ktorý tu strávia so štatútom odídenca, sa do toho neráta. Štatút odídenca tiež platí iba v krajine, ktorá ho vydala. Pre tých, ktorí sa chcú zdržiavať len na Slovensku, je však podľa nej výhodnejší ako povolenie na prechodný pobyt, pretože to je naviazané na jeden účel, a jeho držitelia nemôžu striedať zamestnania ani pracovať na dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vybavovaní prechodného pobytu sa podľa neziskovky Liga za ľudské práva okrem nedostatku voľných termínov cudzinci stretávajú aj s ťažkosťami so získaním výpisu z registra trestov z Ukrajiny pre mužov v mobilizačnom veku.

„Ľudia z Ukrajiny čelia aj ťažkostiam so získaním dokladu potvrdzujúcim zabezpečenie ubytovania od majiteľov bytov, v ktorých bývajú. Situáciu v praxi komplikuje aj neznalosť postupov pri zamestnávaní cudzincov zo strany zahraničných firiem na Slovensku,“ dopĺňa Tomáš Kušnír z organizácie.

Balík zmien

Novela mení aj vydávanie modrých kariet, teda prechodného pobytu pre štátnych príslušníkov tretích krajín na účel vysokokvalifikovaného zamestnania. Po novom bude stačiť vysokoškolské vzdelanie I. stupňa a takzvaná „modrá karta“ sa bude dať udeliť až na päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zmien, ktoré získavanie povolení pre cudzincov zjednodušujú, novela niektoré pravidlá sprísňuje.

V praxi sa stávalo, že štátni príslušníci tretích krajín získali prechodný pobyt za účelom zamestnania a zakrátko ho zmenili na podnikanie. Po novom sa umožňuje zmeniť účel pobytu zo zamestnania na podnikanie až po uplynutí 12 mesiacov odo dňa udelenia pobytu.

Pri získavaní dlhodobého pobytu sa od 15. júla bude musieť preukázať znalosť slovenského jazyka na úrovni A2.

Ďalšou zmenou je, že pri žiadosti o prechodný alebo trvalý pobyt treba potvrdiť finančné zabezpečenie pobytu. V prípade zamestnanie je takýmto potvrdením pracovná zmluva, pri podnikaní sa vyžadujú výpisy z účty za posledné tri mesiace.

Kurota to považuje za zbytočnú byrokraciu, pretože rozhodujúci je zostatok na účte. „Výpis z účtu za tri mesiace má niekoľko strán, treba to všetko prekladať, cudzinci bežne na preklad míňajú aj stovky eur,“ dodáva.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 573
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 874
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 682
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 760
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 272
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 949
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 845
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Marie Bouzková.

BRATISLAVA.


Reuters
Marek Janečka.

Bývalí spoluhráči sú už športoví riaditelia.


Hokejisti HC Košice po postupe cez HKM Zvolen do finále play-off Tipos extraligy.

Mrzí ma, že končíme, lebo viem, čo by sa stalo, kebyže vyhráme, reagoval Viedenský.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu