SME

Žilinka upozorňuje na vplyv alkoholu a návykových látok na trestnú činnosť

Generálny prokurátor poukazuje na odraz celospoločenskej akceptácie požívania alkoholu.

Generálny prokurátora Maroš Žilinka. Generálny prokurátora Maroš Žilinka. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. V roku 2023 podiel stíhaných osôb, ktoré sa trestnej činnosti mali dopustiť pod vplyvom návykových látok, predstavoval 20,6 percenta na celkovom počte stíhaných osôb. V roku 2022 to bolo 20,8 percenta a v roku 2021 tento podiel predstavoval 20,6 percenta. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Generálny prokurátor poukázal na to, že vplyv alkoholu alebo iných návykových látok na páchanie trestnej činnosti je dlhodobo zásadným kriminogénnym faktorom. "Ide o vážny problém, ktorý je vo svojej podstate odrazom celospoločenskej akceptácie najmä požívania alkoholu, ale aj zjednodušeného pohľadu na užívanie niektorých iných návykových látok," podotkol.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2023 malo spáchať trestný čin pod vplyvom alkoholu 5214 osôb, v roku 2022 to bolo 5417 osôb a v roku 2021 celkom 5281 osôb. Pod vplyvom inej návykovej látky malo spáchať v roku 2023 trestný čin 820 osôb, v roku 2022 to bolo 793 a v roku 2021 celkom 770 osôb.

Za zvlášť znepokojujúce označil Žilinka čísla týkajúce sa mladistvých páchateľov (starších ako 14 rokov a mladších ako 18 rokov). Vlani malo byť ovplyvnených alkoholom alebo inými návykovými látkami osem percent z celkového počtu trestne stíhaných mladistvých osôb, v roku 2022 to bolo sedem percent a v roku 2021 celkom osem percent. "Ide celkom zjavne o odraz vplyvu rodinného prostredia, školského prostredia, médií či sociálnych sietí, alebo rovesníkov mladistvých, čo vo svojej podstate predstavuje zlyhanie celej spoločnosti," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Vplyv alkoholu alebo iných návykových látok bol podľa jeho slov významným faktorom umožňujúcim páchanie domáceho násilia. Asistencia návykových látok bola v roku 2023 zistená v 35,58 percenta prípadov tejto kriminality. V roku 2022 išlo o 34 percent vecí a v roku 2021 o 33 percent prípadov.

Generálna prokuratúra

Súvisiace témy: Maroš Žilinka
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 526
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 809
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 267
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 255
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 208
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 981
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 350
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Washington Capitals: ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 3. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrať bude aj Juraj Slafkovský.


Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


SkryťZatvoriť reklamu