SME

Slovensku za neplnenie povinností v rozvoji obnoviteľných zdrojov hrozí postih, tvrdia mimovládky

Ministerstvo podľa nich zavádza.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková.Ministerka hospodárstva Denisa Saková. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva zavádza, ak tvrdí, že za neplnenie záväzkov v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie nehrozí Slovensku postih. Tvrdia to mimovládne organizácie Klimatická koalícia a Via Iuris.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa nich Slovensku veľmi reálne hrozí žaloba pre neplnenie povinností, ktorý môže vyústiť do pokút.

Podľa mimovládok reálnosť postihu dokazuje aj komunikácia Európskej komisie ohľadom transpozície smernice OZE, RED II, Tá prebehla novelizáciou zákonov v minulom roku, avšak nebola úplná.

SkryťVypnúť reklamu

Ako organizácie informovali, EK preto zaslala Slovensku stanovisko, že ak si nesplní svoje povinnosti do 30. júna 2024 môže sa obrátiť na Európsky súdny dvor.

“Sme reakciou MH SR úprimne prekvapení. To, ako postupuje Komisia voči Slovensku je verejná a ľahko dostupná informácia a nie vec nášho výkladu. V stanovisku ministerstva je niekoľko chybných tvrdení. Zľahčovanie procesu, ktorý nám veľmi reálne hrozí, je najviac zarážajúci. Rovnako je nám ľúto, že ministerstvo, zdá sa, nevidí príležitosti, ktoré nám dobre nastavený rozvoj OZE ponúka v oblasti rozvoja regiónov, investícií aj ochrany klímy,” povedala Dana Mareková, koordinátorka Klimatickej koalície s tým, že ďalším spochybnením zo strany MH SR je zľahčovanie meškania transpozície nadväzujúcej smernice RED III.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň dodala, že aj v tejto transpozícii meškáme a bude náročnejšie splniť konečný termín.

Súvisiaci článok Likvidátori kultúry a prírody. Stovky ľudí protestovali pred parlamentom proti krokom vlády Čítajte 

Podľa mimovládok je vyjadrenie MH SR v rozpore so stratégiami Slovenska v oblasti rozvoja energetiky, so záväzkami v Pláne obnovy a odolnosti a so spoločnou európskou snahou o zníženie emisií skleníkových plynov.

Ministerstvo argumentuje rozvojom jadrovej energie, ktorá ale s faktickým transponovaním smerníc RED II a III nemá nič spoločné.

“Reakcia MH SR ukazuje, že zrejme nerozumie potrebe uchopiť tému rozvoja OZE koncepčne. Postup Slovenska zatiaľ úplne ignoruje požiadavky smernice o obnoviteľných zdrojoch. Vidieť to napríklad aj v súvislosti s potrebou mapovania územia a určovanie jeho potenciálu, ku ktorému sme sa zaviazali v Pláne obnovy,” povedala Ivana Figuli, právnička z Via Iuris.

SkryťVypnúť reklamu

Mimovládky tvrdia, že nedostupná obnoviteľná elektrina už teraz brzdí náš ekonomický rozvoj. Slovensku sa môžu začať vyhýbať firmy z priemyslu či služieb, ktoré ju budú čoraz častejšie potrebovať aj v súvislosti s nástupom ESG štandardov.

„Aktuálnym príkladom je aj investícia automobilky Volvo Cars vo Valalikoch, ktorá je ohrozená práve prekážkami pre rozvoj veternej energie. Takisto štátny podnik SPP plánuje pokračovať v projektoch OZE, pretože na trhu eviduje veľký dopyt po zelenej elektrine,“ uzavrela Mareková.

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Peter Schutz

Máme šťastie, že voľby sú v nedohľadne.


26
Publicista Matúš Ritomský.

Ani tisíce ľudí v uliciach neprinútia premiéra korigovať vykoľajenú zahraničnú politiku.


34
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 098
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 378
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 650
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 077
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 043
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 033
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 000
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu