BRATISLAVA. Rozhodnutia, ktoré prijali organizátori festivalu Pohoda, podrobia analýzam. Na tlačovom brífingu to povedal riaditeľ festivalu Michal Kaščák s tým, že mnohé z nich prijímal on sám.
Organizátori sú v kontakte s políciou a na rozdiel od roku 2009, keď sa tiež pri búrke na festivale zrútil hlavný stan, spolupracuje aj spoločnosť, ktorá stan tentokrát stavala. Na ceste z Dánska na Slovensko je podľa Kaščáka aj jej riaditeľ. Pri zrútenom stane sú v sobotu popoludní okrem policajných vyšetrovateľov aj znalci, ktorí budú skúmať príčiny incidentu.
Zdravotníci ošetrili 29 pacientov z Pohody, ktorí si vyžadovali nemocničnú starostlivosť, informoval na brífingu hlavný lekár festivalu Pohoda Jaroslav Vidan. Jedna osoba utrpela zlomeninu bedrového kĺbu, čo je stredne ťažké zranenie, ostatní zranení s ľahkými zraneniami mali poväčšine tržné rany. Štyria skončili v nemocnici v Považskej Bystrici, zvyšných 25 ošetrili v Trenčíne.
Následky smršte na letisku podľa Kaščáka nie sú "až také hrozivé".
"Teraz je na nás aby sme sa s týmto vedeli vysporiadať, čo sa týka následkov, ale aj budúcnosti festivalu," povedal na tlačovej konferencii na trenčianskom letisku, z ktorého v sobotu popoludní odchádzali už poslední návštevníci a návštevníčky.
Následky smršte
Ukončenie festivalu označil Kaščák za jediné správne rozhodnutie a zároveň ocenil veľkú vlnu solidarity a spolupatričnosti, ktorú zažili po incidente. Spoluprácu so záchrannými a bezpečnostnými zložkami chválili organizátori aj primátor Trenčína Richard Rybníček.
Koncert pre Pohodu
- V bratislavskom Pink Whale sa v sobotu o 18.00 koná koncert na podporu predčasne zrušeného festivalu Pohoda.
- Vstupné je dobrovoľné. Výťažok zo vstupného pôjde na podporu Pohody. Kapely hrajú bez nároku na honorár.
- Viac informácií tu.
Kaščák do budúcnosti neuvažuje o zmene termínu a miesta konania festivalu.
"Počasie je nevyspytateľné," povedal. Budú však zvažovať viaceré vecí.
Teraz sa však sústreďujú na riešenie následkov smršte a kolapsu stanu, ktorý nastal v piatok večer o 20:27.
Sila vetra počas búrky dosahovala 26 metrov za sekundu, pričom stan bol prispôsobený na vietor o sile 35 metrov za sekundu.
Presné údaje o sile vetra v čase búrky však festival v tomto momente nemá, pretože na letiskovej veži počas búrky vypadli kontrolné systémy. Počet návštevníkov na Pohode sa blížil k naplneniu kapacity. "Nemám ešte údaje z brán," odpovedal Kaščák na otázku, koľko ľudí bolo v piatok večer na festivale.

Pohoda patrí k Trenčínu
Primátor Trenčína Richard Rybníček zdôraznil, že šlo o výnimočnú smršť, ktorá zasiahla nielen festival, ale aj mesto, kde sú pováľané stromy. Spolupráca s organizátormi festivalu aj s políciou pri evakuácii ľudí z letiska bola podľa primátora na maximálne profesionálnej úrovni. Mesto sa bude snažiť festivalu pomáhať pri vyrovnávaní sa s následkami, vyhlásil.
"Pohoda patrí k Trenčínu a Trenčín k Pohode," povedal Rybníček, ktorý opakovane vyjadril nádej, že organizátori situáciu zvládnu a festival sa do mesta na budúci rok vráti.
Podporu festivalu vyjadrujú aj viacerí umelci a umelkyne. V Bratislave na dnes večer narýchlo zorganizovali benefičný koncert pre Festival Pohoda. Vystúpi na ňom napríklad djka B-Complex, Berlin Manson a ďalší slovenskí interpreti.

Panike sa vyhli
Po vyhlásení evakuácie priebežne poskytovali organizátorovi informácie a podklady a situácii vo festivalovom areáli z mobilného dohľadového centra, ktoré zabezpečovala organizácia SafetyCrew. Jej úlohou bolo monitorovať dav a jeho hustotu počas koncertov a pri presunoch po areáli.
"Po vzniknutí mimoriadnej udalosti sme organizátorovi pomáhali s koordináciou a riadením záchranných prác," napísala SafetyCrew vo svojom vyjadrení, v ktorom tiež poďakovala všetkým návštevníkom a návštevníčkam za pokojné správanie, vzájomnú pomoc a solidaritu počas evakuácie a po nej.
Organizátori prerušili festival a vyzvali účastníkov a účastníčky, aby sa dostali do bezpečných priestorov.
Kaščák vysvetlil, že pri rozhodovaní do istého momentu môžu organizátori zvažovať rôzne riešenia, no keď nastane situácia ako v piatok večer na Pohode a organizátori urobia jedno rozhodnutie, už sa ho musia držať.

"Zmeny týchto rozhodnutí by mohli ľudí ohroziť viac, ako to jedno rozhodnutie," pokračoval Kaščák. Keby organizátori počas búrky vyhlásili evakuáciu, ľudí by podľa neho ohrozili viac nebezpečenstvá ako lietajúce predmety alebo blesky.
Organizátori mali informácie, podľa ktorých sila vetra nemala presiahnuť kapacity stanu. Pripomenul nedávny festival v českej Jihlave, kde práve zmena rozhodnutia spôsobila paniku.
Uvažoval, že Pohoda už viac nebude
Včerajšie nešťastie mnohým pripomenulo incident z roku 2009. Aj pred pätnástimi rokmi sa na Pohode zrútil koncertný stan.
Organizátori vtedy, rovnako ako včera, festival prerušili pre búrku so silným vetrom. Ľuďom oznámili, aby sa ukryli do bezpečia. Vo veľkej O2 aréne zároveň pokračoval koncert skupín AMO a United Flavour a na mieste boli stovky ľudí.
Silný vietor plášť stanu rozmetal a veľké kovové konštrukcie, ktoré ho podopierali, popadali.
Zomreli dvaja ľudia a desiatky ďalších utrpeli zranenia: záchranári ošetrili takmer 100 ľudí. Kaščák vtedy uvažoval nad možnosťou, že Pohoda už viac nebude.

Dobrý štart v ťažkej situácii
Pohoda sa pred otvorením 27. ročníka musela vyrovnať s viacerými výzvami.
Koronavírus spôsobil festivalu finančné problémy, tie ešte zvýraznil slabší vlaňajší ročník, kedy prišlo menej návštevníkov. Kaščák v rozhovoroch pred tohtoročnou Pohodou priznával, že festival vlani vyrobil stratu 900-tisíc eur.
Finančné problémy zasiahli viaceré festivaly v Európe. Niektoré si dali pauzu, iné končia. Vo Veľkej Británii oznámilo odloženie alebo zrušenie 50 festivalov.
Situáciu sa snažili organizátori Pohody riešiť aj limitovanou sériou 700 doživotných lístkov Nekonečná Pohoda. Predávali ich po tisíc eur za lístok. Zdroje sa snažili získavať aj prostredníctvom zdrojov platformy na mikroinvestovanie Crowdberry.
Pád stanu na festivale Pohoda 2024.
Tento rok Pohoda priniesla program, ktorý lákal všetky vekové kategórie. Už v prvý deň ukázala, ako má vyzerať dobrý začiatok festivalu: Pohoda mala energický štart, na otváracom koncerte skupiny Para bolo viac divákov a diváčok ako roky predtým.
Kapely Zlokot a Got Blue Balls si potom koncertom pripomenuli nedávno zosnulú hudobníčku Stanku Apfelovú.
Na Pohodu sa vrátil aj James Blake, ktorý patrí k najžiadanejším spevákom, producentom a skladateľom súčasnej svetovej hudobnej scény. Tisícky ľudí prilákala aj jedna z najvýraznejších a najtalentovanejších dídžejok a producentiek súčasnosti, Peggy Gou.
Ešte v piatok si návštevníci a návštevníčky festivalu užívali aj napriek vysokým teplotám koncert talentovanej hudobníčky Tamary Kramar, elektro-folkový fenomén v podobe jednej z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A, či austrálskeho šoumen Donnyho Benéta, ktorý patrí medzi obľúbenca festivalu.
Po dobrom začiatku však prišlo predčasné ukončenie festivalu, ktoré môže znamenať ďalšie prehĺbenie finančných problémov.


Patrí medzi najlepšie v Európe
Festival Pohoda začínal ako jednodňové podujatie v roku 1997. Postupne sa vypracoval na najnavštevovanejšie multikultúrne open-air podujatie na Slovensku.
Prvý ročník sa pod názvom Kráľovská Pohoda uskutočnil na futbalovom štadióne na Sihoti ako súčasť osláv, Trenčín si vtedy pripomínal 585. výročie udelenia štatútu slobodného kráľovského mesta.
Druhý ročník sa už konal v trenčianskom areáli Pod sokolicami, okrem futbalového štadióna festival využil aj sálu Meriny. Festival tu zostal až do roku 2003, scény sa postupne rozrástli do priestorov trenčianskeho výstaviska. Od roku 2004 sa Pohoda koná už tradične na trenčianskom letisku.
V roku 2000 sa stal generálnym partnerom festivalu pivovar Topvar, od roku 2002 do roku 2015 bol generálnym partnerom festivalu pivovar Zlatý Bažant, festival vtedy niesol meno Bažant Pohoda. V roku 2016 sa vrátil k názvu Festival Pohoda.
Hlavný program festivalu tvorí hudba rôznych žánrov, v priebehu rokov na ňom vystúpili kapely reprezentujúce rock, punk, folk, rockabilly, world music, reggae, ska, pop, jazz, rave, rôzne žánre tanečnej hudby, folklór, ale odznela aj klasická hudba.
Multižánrový program dopĺňajú divadelné predstavenia, balet i súčasný moderný tanec, film, prezentácie literatúry, designu aj výtvarného umenia. Na Pohode sa tiež tradične konajú diskusie na rôzne spoločenské témy a prezentujú sa neziskové organizácie.
Pohoda získala cenu v kategórii Najlepší stredne veľký festival na European Festival Awards 2023. Festival tým potvrdil svoje miesto najlepšími festivalmi v Európe.
Následky po búrke na festivale Pohoda. Zdroj: TASR

Beata
Balogová
