Následky búrky na zrušenom festivale Pohoda. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Postup organizátorov hudobného festivalu Pohoda v súvislosti s piatkovou smršťou na letisku v Trenčíne začala vyšetrovať polícia.
"Polícia sa stále nachádza na mieste. Vykonáva sa rozsiahla obhliadka miesta činu aj za prítomnosti príslušníkov z Úradu kriminalistickej techniky," oznámili v sobotu trenčianski policajti.
Vyšetrovateľ začal stíhanie vo veci trestného činu všeobecné ohrozenie. Do konania pribral znalca z Ústavu súdneho inžinierstva zo Žiliny.
Vyšetrovanie "vo veci" znamená, že zatiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej konkrétnej osobe a oficiálne sa vedie proti neznámemu páchateľovi.
Neznámy páchateľ
Ak by stíhanie viedlo k záveru, že konkrétna osoba z organizačného tímu zanedbala svoje povinnosti, môže vyšetrovateľ pristúpiť k vzneseniu obvinenia. Za všeobecné ohrozenie hrozí podľa Trestného zákona trest na štyri až desať rokov, ak koná páchateľ úmyselne.
Pri nedbanlivosti je trest do troch rokov. V prípade značnej škody, ťažkej ujmy na zdraví, alebo smrti, je to až päť rokov.

Zákon hovorí, že všeobecného ohrozenia sa dopustí ten, kto vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví. Alebo svojim konaním spôsobí na cudzom majetku škody veľkého rozsahu.
Konkrétne zákon menuje spôsobenie výbuchu, požiaru alebo povodne, prípadne poruchy, či havárie prostriedku hromadnej prepravy. Môže však ísť aj o iné podobné konanie.
Dozvuky Pohody 2009
Polícia tak bude preverovať, či boli pri organizovaní festivalu dodržané všetky predpísané opatrenia. Prípadne, či organizátori postupovali správne v situácii, keď búrka začala ľudí ohrozovať.
Rovnako polícia postupovala aj keď silný vietor rozmetal veľký festivalový stan na Pohode 2009. Zomreli vtedy dvaja ľudia a desiatky boli zranené. Zo všeobecného ohrozenia obvinili Jakoba Bosserta - šéfa nemeckej firmy Laudauer-Weihnachtscircus, ktorá stan na festivale prevádzkovala na základe zmluvy.

Pre zdĺhavé vyšetrovanie a prieťahy zapríčinené súdom prípad doteraz nie je uzavretý.
Aj vtedy policajti pribrali do vyšetrovania žilinský Ústav súdneho inžinierstva. Ten v posudku skonštatoval, že nemecká firma stan nepostavila správne a riadne ho nezabezpečila. Stan bol totiž určený na prevádzku s uzatvorenými bočnými stenami, ktoré ho mali pri búrke chrániť. Vietor ho podfúkol a konštrukcia sa zrútila.
Pád stanu na festivale Pohoda 2024.

Beata
Balogová
