Text je prepisom z podcastu denníka SME Index. Prepísal ho Oliver Kostanjevec.
V nedeľu 14. júla sa hralo finále majstrovstiev Európy vo futbale (EURO). Turnaj, ktorý trval takmer mesiac, má Únii európskych futbalových zväzov (UEFA) priniesť takmer dvojmiliardový zisk. Časť peňazí UEFA získala aj od Nemecka, ktoré ju navyše oslobodilo od daní zo zisku.
„Hlavný zisk lokálnej ekonomiky nie je v tom, že nejaká organizácia zaplatí daň zo zisku. Sú to práve nepriame dane, a aký to má dopad na krajinu. DPH, spotrebné dane, daň z ubytovania či miestne dane,“ vysvetľuje športový marketér ROMAN KRAJNIAK.
V rozhovore sa dočítate:
- aké sú tržby, zisky či náklady na EURO,
- aké sú výšky finančných odmien pre tímy, od čoho všetkého závisia a čo sa s nimi potom deje,
- čo z toho má krajina, ktorá organizuje veľké športové podujatie, a či sa jej to vôbec oplatí.
UEFA hovorí, že tržby z tohtoročného EURO by mali byť okolo 2,4 miliardy eur a zisk 1,7 miliardy. Je to veľa v porovnaní s prechádzajúcimi majstrovstvami z rokov 2021 či 2016?
Je to stále odhad, nie realita. Keď ho porovnáme s predchádzajúcim turnajom, ten mal veľké špecifikum. EURO 2020 bolo počas covidu. Aj formát bol úplne iný, turnaj bol po celej Európe, hralo sa v mnohých krajinách. Vtedy tržby dosiahli 1,8 miliardy eur.
Porovnateľné so súčasným je EURO z roku 2016. Celkové tržby boli vtedy 1,9 miliardy. V roku 2020 trochu poklesli a teraz narastú. Predstavitelia UEFA predpokladajú, že je to udržateľné. Rast na úrovni 20 až 25 percent je pre nich veľmi fajn.
Dá sa aj čakať, že stúpa každé štyri roky.
Áno. Graf posledných majstrovstiev Európy vo futbale ukazuje, že tržby z EURO 2004 boli 850 miliónov, z EURO 2008 boli 1,3 miliardy. Postupne to pekne rastie. UEFA má, myslím si, veľmi dobrú biznis stratégiu. Každé EURO, aj keď sa koná každé štyri roky, dokáže vygenerovať stále viac tržieb.
Z čoho pochádzajú? Spomína sa viacero zdrojov. Ľudia veľa hovoria o tom, aké sú lístky drahé. Závisí od toho, v akej sekcii a kategórii si ich kupujú. Spomínajú, že sa pohybujú od stoviek eur, ale môžu to byť aj tisíce, dokonca desiatky tisíc v prípade súkromnej lóže. Bežné sedadlá však v stovkách, záleží na tom, o aký zápas ide. Z čoho všetkého sú tržby?
Tiež som bol na majstrovstvách, vstupenka ma stála 60 eur. Nepovedal by som, že sú príliš drahé. Skôr je problém dostať sa k nim, pretože záujem je obrovský. Veľmi sa mi páči na UEFA, ako sa snažia predchádzať čiernemu trhu. Falošné vstupenky tento rok podľa mňa ani neexistujú vďaka technológiám, ktoré využívajú v športovom svete.