Poslanec Hlasu Miroslav Čellár počas príchodu do parlamentu. Zdroje: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. V bermudách a letnej farebnej košeli sa pred pol jedenástou popred rokovaciu sálu parlamentu rýchlym krokom náhlil poslanec Hlasu Miroslav Čellár. Hoci na schôdzu už meškal dvadsať minút, najskôr zamieril do priestorov klubu Hlasu, aby sa prezliekol do obleku.
"Nestihol som včera let," vysvetľoval, ako ho minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru stiahol spolu s mnohými ďalšími poslancami koalície z dovolenky. "Bol som v Splite, ale neprekáža mi to, svoju povinnosť si musíme splniť," hovoril mierne zadýchaným hlasom.
Letnú schôdzu parlamentu sa koalícii bez Čellárovho hlasu o desiatej nepodarilo otvoriť. V sále sedelo 75 vládnych poslancov, o jedného menej, ako je nevyhnutné minimum. Išlo o ďalšie zo série zlyhaní v snahe upraviť Trestný zákon do želanej podoby.
Susko potreboval uprostred júla zákon opäť novelizovať, hoci koalícia ho menila už v decembri návrhom, ktorý potom musela trikrát opravovať, a v apríli prijať ďalšiu novelu.
Minister predtým ignoroval varovania opozície, Európskej komisie aj Európskej prokuratúry, že nové pravidlá trestania podvodníkov pri čerpaní eurofondov sú k nim príliš ústretové.
Napokon musel schôdzu zvolať rýchlo, aby parlament novelu naspäť sprísnil skôr, ako bude publikované rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý pred dvoma týždňami posudzoval pôvodnú novelu a časti z nej označil za protiústavné. Zákon znižuje premlčacie lehoty a trestné sadzby pre ekonomických kriminálnikov a pomôže aj stíhaným z okolia Smeru.
K neistote, či sa schôdzu podarí otvoriť, prispelo aj rozhodnutie dvojice poslancov Ľuboša Blahu a Erika Kaliňáka, ktorí sa nevzdali svojich mandátov poslancov ešte v júni, keď boli zvolení za europoslancov.
Už vtedy by za nich nastúpili náhradníci Ján Horváth a Jozef Kačmár a koalícii by tak v pondelok ráno hlasy na otvorenie schôdze nechýbali.
Mandátu sa však Blaha a Kaliňák vzdali až v piatok a náhradníci mohli nastúpiť až po otvorení schôdze a po zložení sľubu.
Vládni poslanci si aj preto nakoniec zatlieskali, že na druhý pokus napokon dokázali schôdzu otvoriť 76 hlasmi.
Opozícia: Dali ste nám za pravdu
Ešte v piatok poslanec SNS Roman Michelko pripustil, že všetky koaličné strany majú poslancov na dovolenkách. Odhadoval, že každému z klubov Smeru, Hlasu a SNS bude v pondelok chýbať "najviac jeden poslanec".
Niektorí sa museli vracať aj z krajín mimo Európskej únie, no napokon chýbal len Peter Kotlár z SNS. "Je ospravedlnený zo schôdze. Mal dlhodobo plánovanú nejakú vec," hovoril Michelko.
Schôdzu chcelo opozičné Progresívne Slovensko využiť aj na prijatie uznesenia, ktorým by parlament odsúdil minulotýždňový raketový útok Ruska na nemocnicu v Kyjeve.

Keď návrh poslankyňa Beáta Jurík z PS prednášala, poslanci Smeru vyjadrovali šomraním nesúhlas. "Vy ste tam boli?" spýtala sa poslankyňa Smeru Jana Vaľová. Neskôr sa s rovnakou otázkou pripojil aj Pavel Ľupták z klubu SNS.
Susko vo svojom vystúpení na úvod nevysvetlil, prečo trestnú politiku pri podvodoch s eurofondmi opravuje až teraz. Šéf klubu Hlasu Róbert Puci o niečo skôr vysvetlil, že Susko čakal na stanovisko Európskej komisie, ktoré dostal až minulý týždeň.
Náhlu opravu minister obhajoval tým, že štátu hrozia značné hospodárske škody, ak by komisia zastavila Slovensku čerpanie fondov.
"Ak by štátu mali hroziť hospodárske škody, kto ich spôsobil?" pýtala sa Jurík z PS ministra. "Nemýlili sme sa, keď sme vás upozorňovali, že novela Trestného zákona môže byť v rozpore s právom Európskej únie."
Poslanci rokovali najskôr o skrátenom konaní, aby aj túto opravu zákona mohla koalícia prijať zrýchlene, a do diskusie sa prihlásili najmä opoziční poslanci.
Upozorňovali, že vláda chcela novelu schváliť za niekoľko dní ešte pred Vianocami 2023, a predpokladali, že teraz by už Slovensko bolo v procese pozastavovania eurofondov.

Koaliční poslanci reagovali len krátko. Richard Glück zo Smeru tvrdil, že obštrukcia opozície a jej verejné zhromaždenia viedli k atentátu na premiéra Roberta Fica.
Poslanec Hlasu Michal Bartek zas povedal, že keď počúva opozíciu, cíti ako v inej realite. Poslankyňu Jurík skritizoval za to, že mala poznámky v notebooku, ktorý si vyložila na rečnícky pult.
Novela novelizovanej novely
Niektorí poslanci veria, že sa na rozbehnuté dovolenky, z ktorých museli odísť, ešte vrátia. Schôdza má podľa koalície trvať ešte najviac jeden deň.
Poslanci sa venujú len dvom návrhom. Prvým je návrh na skrátené konanie, ktorý po Suskovej urgencii nečakane odobrila vláda minulú stredu. Druhým je samotný návrh novely Trestného zákona, ktorý má len dve strany a priniesol by desať zmien.
Susko napríklad zavádza definíciu finančných záujmov Európskej únie či zvyšuje trestné sadzby.
Koalícia si v pondelok posilnila vlastný rekord, keď zatiaľ 60 percent všetkých zákonov od svojho vzniku a všetky úpravy Trestného zákona prijíma v skrátenom konaní.

Prekonala aj parlament z čias vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera za pandémie a zo začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Novelou koalícia opravuje vlastnú novelu Trestného zákona už po piaty raz.
Jeden z hlavných aktérov zmeny trestnej politiky štátu, obžalovaný poslanec Tibor Gašpar zo Smeru musel ešte pred prijatím zmien vo februári predložiť postupne dve rozsiahle opravy a po nich ešte jednu.
Už po prijatí novely musela koalícia zákon otvárať, aby popri ekonomických kriminálnikoch nepomohla kratšími premlčacími lehotami aj sexuálnym násilníkom.
Napokon musela prísť ďalšia zmena pre ohrozenie eurofondov. Už teraz poslanci pripúšťajú, že aj v aktuálnom návrhu ešte môžu nastať zmeny.

Beata
Balogová
