BRATISLAVA. Poslanci otvorili druhý rokovací deň mimoriadnej schôdze Národnej rady rozpravou k vládnej novele Trestného zákona v druhom čítaní.
O skrátení legislatívneho konania a postúpení novely do ďalšieho legislatívneho procesu zákonodarcovia rozhodli v pondelok, keď sa mimoriadna schôdza začala.
Zmeny v zákone sa tak prijímajú zrýchlene.
Odobrením novely sa má modifikovať oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v Trestnom zákone.
Ako vyplýva z novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.
Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.
Do diskusie sa prihlásili písomne štyria rečníci, z toho dvaja sú za klub. V úvode diskusie predstavil návrh minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Podpredseda ústavnoprávneho výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) informoval o stanovisku výboru, ktorý odporúča poslancom schváliť legislatívu aj s pozmeňujúcimi návrhmi. Tie precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu.
Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený poslanec rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.
Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude možné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.