SME

Zmeny v Trestnom zákone vytvárajú dva typy korupcie, reaguje opozícia na schválenie návrhu

Parlament prijal zmeny v skrátenom konaní.

Michal ŠimečkaMichal Šimečka (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Zmeny v Trestnom zákone vytvárajú dva typy korupcie. Korupcia v súvislosti s použitím prostriedkov z Európskej únie sa bude trestať prísnejšie, korupcia na národnej úrovni zas menej prísne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda tvrdí, že opozícia len straší

Tým podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislava Gröhlinga vláda Roberta Fica (Smer-SD) dáva najavo, že peniaze od EÚ budú chrániť, pretože to od nich požadujú, ale peniaze slovenských občanov sa „kľudne môžu rozkrádať". Šéf liberálov tak reagoval po hlasovaní o novele Trestného zákona pre médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka je toho názoru, že rozsiahla zmena Trestného zákona prijatá ešte vo februári tohto roku mala za cieľ dať ľuďom blízkym vláde amnestiu, skrátiť tresty a premlčacie lehoty.

„O tom to celé bolo od začiatku. Popri tom vyšli v ústrety mnohým ďalším podvodníkom, zlodejom, kriminálnikom práve tým, že im znížili tresty a skrátili premlčacie lehoty," povedal pre médiá.

Líder progresívcov pripomenul, že od začiatku upozorňovali na tom, že vláda navrhnutými zmenami ohrozuje čerpanie eurofondov. Vláda na margo toho však tvrdila, že opozícia len straší.

Súvisiaci článok Koalícia musí sťahovať poslancov z dovoleniek, treba opraviť jej trestný zákon Čítajte 

„Táto mimoriadna schôdza je najlepším dôkazom toho, že sme mali pravdu a pravdu mali všetci odborníci, ktorí vládu upozorňovali, že ohrozuje eurofondy a teraz po šiestich mesiacoch musela vládna väčšina priznať, že to mali zle a bolo to potrebné napraviť," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský pre médiá vysvetlil, prečo sa ako opozícia jednotne zdržali hlasovanie o vládnej novele Trestného zákona.

„Celá táto novela bola spackaná. Máme na Slovensku zákon, ktorý bol za osem mesiacov päťkrát novelizovaný? Asi nie, a to bola hlavná príčina," tvrdí predseda kresťanských demokratov.

Čo sa upravuje

Poslanci parlamentu schválili vládnu novelu Trestného zákona a modifikovali tak oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v zákone.

Zmeny sa zároveň prijímali v skrátenom legislatívnom konaní. Ako vyplýva z novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Jurík považuje koaličný pozmeňujúci návrh trestnej novely za nedostatočný, Susko namieta Čítajte 

Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak priamo alebo cez sprostredkovateľa verejnému činiteľovi alebo inej osobe poskytne, ponúkne alebo sľúbi nenáležitú výhodu v súvislosti s postavením alebo funkciou verejného činiteľa vo vzťahu k nenáležitej výhode hodnoty veľkého rozsahu.

Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

Susko hovorí o ochrane Slovenska

Účelom schválenej novely Trestného zákona je najmä ochrana záujmov Slovenskej republiky. Minimalizujú sa riziká, že by Slovensko mohlo prísť o akékoľvek zdroje z EÚ, povedal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že trestné sadzby sú rovnaké vo vzťahu k slovenským a aj k európskym peniazom. "Nemenia sa, aby boli inak pre účely finančných záujmov EÚ a nášho domáceho poriadku," povedal s tým, že o výške trestnej sankcie rozhoduje súd.

"Táto schôdza bola práve preto, lebo slovenská opozícia robí v Bruseli politiku proti Slovensku," tvrdil podpredseda ústavnoprávneho výboru Tibor Gašpar (Smer-SD). Opozícia podľa neho podsúva skreslené informácie a dezinformácie, na základe ktorých Európska komisia prichádza s rôznymi požiadavkami, "ktoré buď máme dávno riešené aj v našom trestnom práve, alebo sú nad rámec toho, čo sa požaduje od iných členských krajín EÚ".

Šéf SNS a podpredseda Národnej rady Andrej Danko ocenil prijatie novely. Vládna koalícia tak podľa neho opäť ukázala jednotu. Kritizuje opozíciu za cynizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Danko sa poďakoval koaličným partnerom za prijatie novely a vyjadril podporu ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD) v jeho reformných krokoch.

"Očakávame veľkú novelu Trestného poriadku, Trestného zákona. Myslím si, že mnohé iné oblasti je treba riešiť," povedal Danko na utorkovej tlačovej konferencii.

Opozíciu kritizoval za "udavačstvo", keď podľa neho v Bruseli "otáča pravdu" a teší sa z akéhokoľvek potknutia koalície. Odmietol, že by koalícia šla opravovať legislatívu, pretože sa zľakla EÚ. Únia má podľa Danka v niektorých veciach svoje kompetencie.

"Neviem sa zbaviť dojmu až takého vydierania Európskej komisie v mnohých veciach, že ak nebude po našom, pripravíme vás o peniaze," skonštatoval Danko, no nechce, aby sa vyvolávalo napätie v čase, keď sa tvorí nové zloženie Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Septembrová schôdza

Poslanec Richard Glück (Smer-SD) na tlačovej konferencii avizoval, že na septembrovú parlamentnú schôdzu by mohli zaradiť uznesenie, ktoré bude reagovať na rozhodnutie vlády odškodniť pozostalých po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi, ktorý zomrel vo februári 2021 vo väzbe.

Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia Covid-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave.

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter zas hovoril o príprave zmien v rokovacom poriadku NR SR. Hovoriť sa o tom malo aj na poslaneckom grémiu.

"Som presvedčený, že do konca kalendárneho roka by sme mali prijať novelu rokovacieho poriadku," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 872
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 452
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 926
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 329
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 507
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 280
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 110
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 051
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu