BRATISLAVA. Prázdninové opekanie na ohni je v horúčavách nebezpečnou zábavou. V mnohých okresoch už v týchto dňoch platí zákaz zakladania ohňa.
„Každý veľký požiar začal z malého plamienka,“ radí Zuzana Greguššová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.
Okresné riaditeľstvá hasičského zboru vydali výstrahy pred požiarmi najmä na západe a juhu Slovenska. Situácia by sa v najbližšom období meniť nemala. Zákaz zakladať oheň platí aj na vyznačených miestach a za porušenie zákazu hrozí pokuta.
Na riziko požiarov a súvisiaci zákaz zakladania ohňa upozorňuje aj bratislavská mestská časť Nové Mesto. Tento zákaz platí aj pre navštevované lokality, ako je Železná studnička, ktorá patrí pod správu Mestských lesov Bratislava, povedal jej hovorca Jakub Lazarčík.
„Zakladať oheň je zakázané na všetkých miestach, ktoré sú na lesnom pozemku, vrátane tých, ktoré sú vyznačené,“ hovorí pre SME Pavlína Eliška Šotek z Mestských lesov Bratislava. Spolu s mestskými časťami upozorňujú na možné riziká na svojich stránkach a sociálnych sieťach.
V článku sa dočítate
- Kde je zakázané zakladať ohniská?
- Aké sankcie hrozia za vypaľovanie trávy?
- Dá sa robiť prevencia proti požiarom?
Problémom sú opekačky aj vypaľovanie
Opekačka je podľa hasičov častou príčinou väčšiny požiarov. Na ľudí apelujú, aby sa v lesoch správali zodpovedne a nezakladali ohniská na žiadnom mieste.
Požiare vonkajšieho prostredia
2023:
- máj – 237
- jún – 246
- júl – 529
2024:
- máj – 350
- jún – 228
- júl – 218* (*k 17. 7. 2024)
Problémom sú najmä na mimo vyznačených miestach, kde môžu spôsobiť veľké škody.
„Veľmi dôležité je aj to, že sme začali s budovaním ohnísk, ktoré sú bezpečnejšie – základ tvoria kovové skruže, okolo ohniska je makadam proti šíreniu ohňa,“ hovorí Šotek.
Zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov platí vo všeobecnosti, povedala Greguššová. Za porušenie zákazu hrozí pre občanov pokuta do výšky 331 eur, pre právnické osoby a podnikateľov je sankcia do 16 596 eur.
Hasiči hliadkujú
„V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru vyhláseného pre dané územie sa vykonáva hliadkovacia činnosť,“ hovorí Greguššová, ktorá dodáva, že takéto hliadky sú najmä mimo pracovného času a vo voľných dňoch.
Hasiči ich vykonávajú pochôdzkami, kamerami či leteckým protipožiarnym monitoringom.
Ako zamedziť vzniku požiaru pri opekačke:
- nevypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
- ohorky z cigariet neodhadzovať voľne do prírodného prostredia,
- ohnisko nezakladať v blízkosti suchej trávy, kríkov, stromov, na koreňoch, suchom lístí a ihličí,
- využívať vybudované a bezpečné ohniská
- ohnisko mať neustále pod dohľadom a po skončení opekačky ho dôkladne uhasiť dostatočným množstvom vody a zasypať zeminou.
„Robíme kampaň v čase zvýšeného nebezpečenstva požiarov, udržiavame lesné cesty, aby ich mohli v prípade potreby použiť hasiči, absolvujeme pravidelné kontroly od hasičov, umožňujeme tréningové zásahy hasičov,“ hovorí Šotek z Mestských lesov Bratislava.
Šotek upozorňuje aj na vodné plochy, ktoré slúžia v prípade požiaru na hasenie.
Riziko požiarov je aj na miestach, kde je veľa akumulovanej biomasy. Je to súčasťou fungovania ekosystémov v savanách alebo stredomorskej klíme.
„Na sucho sa dokážu adaptovať aj vodné ekosystémy a vodné organizmy, samozrejme iba niektoré. Dnes sa to pomerne intenzívne skúma dokonca aj v našich klimatických podmienkach,“ hovorí ekológ Tomáš Derka z Prírodovedeckej fakulty UK.
Derka sa neobáva toho, že by sa príroda nedokázala adaptovať. „Pripraviť sa samozrejme dá, stačí sa pozrieť, ako ľudia fungujú v južnejšie ležiacich krajinách, kde je dnes klíma taká, ako by mala byť podľa klimatických modelov o pár rokov či desaťročí u nás,“ dodáva ekológ.

Beata
Balogová
