BRATISLAVA. KDH uprostred leta náhle presadzuje najrozsiahlejšie zmeny v ústave, aké kedy politická strana na Slovensku predložila v jednom návrhu.
Predsedníctvo hnutia chce zakázať, aby mohli ženy vynosiť deti inému páru, hoci na Slovensku náhradné materstvo nie je ani teraz legálne. Chcú tiež meniť volebný systém, zakonzervovať vyšetrovania korupcie s vplyvom generálneho prokurátora či garantovať slobodu podnikania, ktorú už ústava aj teraz zabezpečuje.
Na presadenie čo i len jediného z celkovo ôsmich okruhov by KDH potrebovalo podporu aj vládnej koalície, prípadne aspoň Hlasu alebo Smeru.

S návrhom predseda KDH Milan Majerský prichádza dva týždne po tom, ako ich premiér Robert Fico (Smer) pozval k spoločnej výstavbe „obrovskej hrádze proti liberalizmu a progresivizmu“.
V rozhovore pre SME odmieta, že by so Smerom o návrhoch rokoval. Z jeho vyjadrení však vyplýva, že ide o reakciu na výroky Fica. KDH chce totiž stranu Smer otestovať, tvrdí Majerský.
Ako sa dá vysvetliť, že ihneď po utorkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej Smer piatykrát opravoval Trestný zákon, čo aj KDH kritizovalo, ešte v ten istý večer predsedníctvo KDH príde s rozsiahlymi návrhmi na zmenu ústavy, ku ktorým nutne potrebujete spoluprácu s vládnymi stranami?
Vychádzame z nášho volebného programu, ktorý sme dali ako sľub našim voličom. Nemyslite si, že máme nejakú dohodu so Smerom, či s inou stranou.
Už na mimoriadnu júlovú schôdzu museli náhle prísť z dovoleniek aj vaši poslanci. Aký je váš zámer v načasovaní otvárať zmeny v najdôležitejšom zákone štátu uprostred politických prázdnin?
Využili sme práve to, že sa ľudia vrátili do parlamentu a boli k dispozícii. Áno, využívame letnú uhorku, keď je väčší priestor na celospoločenskú diskusiu po hektických mesiacoch plných volieb.
Za vyše 30 rokov existencie Slovenska sa ešte nestalo, že by parlamentná strana navrhla nie jeden alebo dva, ale osem návrhov-okruhov na zmenu ústavy naraz. Aj ústavou zvýšené kvórum 90 hlasov poslancov potrebných na jej zmenu má zabezpečiť, aby sa do nej nemohlo vstupovať tak jednoducho a bola zvýšená ochrana ústavnosti na Slovensku. Z čoho vychádzate, že si myslíte, že týchto osem tém nestačí ošetriť v bežných zákonoch?
Aj pred desiatimi rokmi bola schválená ústavná zmena ochrany manželstva, čo navrhlo KDH.
Vtedy išlo o jeden konkrétny návrh. Teraz hovoríte o ôsmich rôznych okruhoch, čo by znamenalo masívny zásah do ústavy. Prečo osem a práve týchto návrhov?
Keď sa pozriete na to, čo všetko je tam obsiahnuté - je tam národné hospodárstvo, ekonomika, právo a spravodlivosť, sú tam ľudské práva a školstvo. A prečo ich je až osem? Veď to je na diskusiu. Možno sa dohodneme na šiestich, možno sa dohodneme na jednom bode. Som presvedčený, že tieto návrhy by mohli pomôcť ľuďom na Slovensku.
Takže ste stranám v parlamente naservírovali švédsky stôl KDH, a keď im zachutí čo len jedna vec, budete to považovať za úspech?
Nebagatelizoval by som to švédskym stolom. Sú to hodnotové a silné témy.
Ak nejde o švédsky stôl, ktorý z tých ôsmich bodov je pre vás najvyššou prioritou, aby bol schválený?
V každej jednej oblasti je niečo dôležité.
Kedy naposledy ste hovorili s kýmkoľvek vyššie postaveným zo Smeru?
Nepamätám sa, že by som sa s niekým z vedenia Smeru rozprával. Bol som v televíznej diskusii s Robertom Kaliňákom, ale o týchto otázkach som sa s nikým zo Smeru nebavil.
Vaša iniciatíva však prichádza dva týždne po tom, ako vás premiér Robert Fico v prejave na Devíne v podstate pozval k stavaniu hrádze proti progresivizmu a liberalizmu. Je vôbec možné presvedčivo vysvetliť, že tieto dve veci spolu nijako nesúvisia?
Môžem vám desaťkrát povedať, že som s Robertom Ficom a jeho najbližšími o tom nehovoril a tiež nikto z KDH.
Je tu legitímna otázka, či premiérov prejav a vaša iniciatíva spolu nesúvisia. Nesúvisia? Niektoré z návrhov by sa dali považovať za súčasť Ficovej hrádze, napríklad zákaz náhradného materstva.