Dúhový Pride v Bratislave. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. V kroji zo Šariša prišiel v sobotu na Námestie slobody v Bratislave Filip. Vedľa neho na tráve leží plátená taška s nápisom Slovensko. O chvíľu sa z pódia ozve pieseň Macejko v podaní rómskej ľudovej skupiny Sendreiovci.
"Tak moja sexualita, ako aj moja národnosť sú súčasťou mojej identity," hovorí študent, ktorý o sebe povedal, že je introvert a nemá rád festivaly, no na Dúhový Pride chodiť chce. Do kroja sa obliekol, aby ukázal, ako politikom zazlieva, že apely na slovenské tradície zneužívajú na kritiku kvír komunity.
"Viem, čo vplýva aj na mojich starých rodičov," hovorí. Od babky si už vypočul, že "to nie je normálne a ako ostane navždy sám".
Aj kvír kultúra je slovenská kultúra - tak znie heslo štrnásteho ročníka bratislavského Dúhového Pridu.
S odkazom na vyjadrenia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS), ktorá viac nechce z rezortu prispievať LGBTI+ mimovládkam a na sociálnych sieťach spustila anketu, na čo by ľudia poslali peniaze radšej ako im.
V sprievode Dúhového Pridu bolo v sobotu aspoň desaťtisíc ľudí. Napriek správe, ktorú len dva dni pred jeho konaním zverejnila polícia, keď upozornila na policajnú akciu, v rámci ktorej zachytili aj komunikáciu o možnom teroristickom útoku počas Pridu.
Podujatie do týchto chvíľ pokračuje pokojne a na Námestí slobody sa počas koncertov zabavia ľudia až do 22. hodiny.
Pre lex atentát pozmenili trasu
Dvadsaťtriročná študentka pedagogiky Klára prišla na Pride so svojou mamou. Keď rodine oznámila, že nie je heterosexuálka, neprijímali to ľahko. Dnes je jej mama členkou Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí a pomáha aj ostatným rodičom.