SME

Bojová stíhačka F-16 je ikonou vojenského letectva

F-16 patrí k najrozšírenejším lietadlám na svete.

Jedna zo stíhačiek F-16 pristáva na letisku Kuchyňa.Jedna zo stíhačiek F-16 pristáva na letisku Kuchyňa. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. V pondelok večer prileteli na Slovensko prvé dve stíhačky F-16.

- Slovensko rieši modernizáciu stíhacieho letectva už niekoľko rokov a moderné stroje západnej konštrukcie získava ako jedna z posledných krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy.

Od roku 2022, keď Slovensko po ruskom napadnutí Ukrajiny vyradilo z výzbroje svoje stíhacie lietadlá MiG-29 ruského pôvodu, chránia naše nebo spojenci z NATO. Popri českých a maďarských gripenoch nasadilo Poľsko svoje stroje F-16.

Vlani Hegerova vláda darovala migy Kyjevu, čo súčasný minister obrany Robert Kaliňák ostro kritizuje a prirovnal k vlastizrade.

SkryťVypnúť reklamu

- Náhradu migov riešime od prelomu tisícročia, zvažovali sa pritom rôzne možnosti. Jednu dobu sa špekulovalo o spoločnom česko-slovenskom postupe pri modernizácii stíhacieho letectva, táto možnosť ale padla.

Neskôr Slovensko uvažovalo o samostatnom obstaraní gripenov, základná dohoda o ich prenájme so Švédskom bola na svete koncom roka 2015, potom ale Bratislava dostala ešte ponuku na dodávku amerických stíhačiek.

Nakoniec sa vláda premiéra Petra Pellegriniho rozhodla pre stroje F-16, príslušnú zmluvu so Spojenými štátmi podpísala v decembri 2018.

- Až do roku 2022 zabezpečovali ochranu slovenského vzdušného priestoru stroje Mig-29, ktoré si Slovensko na rozdiel do Česka po rozdelení federácie ponechalo vo výzbroji. K pôvodným desiatim kusom, získaným v roku 1993 z československej objednávky urobenej ešte pred novembrom 1989, neskôr slovenské letectvo v 90. rokoch dostalo ešte 14 strojov v rámci deblokácie ruského dlhu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské lietadlá MiG-29 boli modernizované, aby spĺňali normy ICAO a NATO, ich prevádzku však sprevádzali ťažkosti so zabezpečovaním opráv a nezriedka bol letuschopný len zlomok flotily.

- Podľa zmluvy podpísanej koncom roka 2018 Slovensko získa celkovo 14 viacúčelových bojových lietadiel F-16 najnovšej verzie Block 70, hodnota kontraktu dosiahla viac ako 1,6 miliardy eur. Pôvodne malo slovenské letectvo prvé štyri stroje F-16 dostať už v roku 2022 a zvyšných desať lietadiel vlani.

Meškanie v dodávkach ministerstvo obrany predtým zdôvodnilo problémami so subdodávkami v súvislosti s covidovou pandémiou a nedostatkom čipov na svetovom trhu. Prvé dve slovenské F-16 boli dokončené v januári a prevzali sme ich začiatkom marca, zatiaľ sme ich ale prevádzkovali v USA.

SkryťVypnúť reklamu

- Z krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy už prevádzkujú stroje F-16 Poliaci, ktorí sa pre kúpu nových lietadiel rozhodli už v roku 2002, prvé zo 48 strojov prevzali o štyri roky neskôr. V roku 2022 sa pre obstaranie 32 starších, ale modernizovaných lietadiel z Nórska a Portugalska rozhodlo Rumunsko, prvé prevzalo vlani v novembri.

Bulhari potom majú objednaných 16 nových lietadiel podobnej verzie ako Slováci. Pôvodne mali prvé z nich prevziať už vlani, podobne ako v prípade Slovenska sa ale dodávka oneskorila a Sofia má prvé kusy prevziať v roku 2025.

Súvisiaci článok Miliardové nákupy do obrany majú pokračovať. Čo vojaci majú, čo budú mať a čo by mať chceli? Čítajte 

- Po ruskej invázii prejavuje veľký záujem o dodávky týchto strojov Ukrajina. Po mnohých mesiacoch žiadostí sa predvlani v novembri v Rumunsku otvorilo nové stredisko pre výcvik na lietadlá F-16, kde cvičia tiež ukrajinskí piloti a pozemný personál.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlá pre výcvikové stredisko poskytlo Holandsko a expertov pre výcvik pilotov a pozemného personálu potom terajší výrobca, spoločnosť Lockheed Martin. Minulý týždeň ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina počas leta dostane "určitý počet stíhacích lietadiel" F-16, ďalší potom do konca roka. Ich dodávky sľúbili Belgicko, Dánsko, Nórsko a Holandsko.

- Bojové lietadlo F-16 je najrozšírenejší západný stroj svojho druhu. Počas viac ako štyroch desaťročí služby sa stal ikonou vojenského letectva, a to nielen toho amerického.

Jednomotorový stroj pôvodne vyvíjaný ako stíhačka sa nakoniec uplatnil aj pri bombardovaní a svojimi výkonmi dokáže uspokojiť požiadavky generálov ešte v 21. storočí.

Prototyp vytiahli z hangáru v decembri 1973, premiérový let sa - skôr omylom - uskutočnil v januári 1974. Skutočný prvý skúšobný let ale prišiel až 2. februára 1974. Americké letectvo zaradilo prvé "ef-šestnástky" do služby v auguste 1978 a prevádzkuje ich aj po viac ako 45 rokoch, hoci ich už nahrádzajú nové, pre radary ťažko viditeľné stroje F-35.

SkryťVypnúť reklamu

- Po americkom letectve sa prvým zahraničným používateľom F-16 stal Izrael, ktorý v roku 1980 prevzal dodávku pôvodne určenú pre zvrhnutý režim v Iráne. A Izraelčania sa tiež stali prvými, kto nový stroj nasadil do akcie, keď v júni 1981 osem stíhacích bombardérov v sprievode šiestich stíhačiek F-15 zničilo iracký jadrový reaktor v Osiraku.

Po USA a Izraeli nasledovali takmer tri desiatky krajín, popri členských štátoch NATO to boli aj ďalší americkí spojenci ako Bahrajn, Pakistan či Južná Kórea. S viac ako 4 600 vyrobenými kusmi patrí F-16 k najrozšírenejším lietadlám na svete, hoci napríklad lietadiel MiG-21 vzniklo o 7 000 viac.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 277
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 228
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 517
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 720
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prípad desí aj po rokoch.


Organizácie hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení vlády.


TASR 1
Medveď hnedý.

Podľa Fica vláda prijala citlivé rozhodnutie.


TASR 1
Privítanie stíhačiek vodnou bránou.

Dodávky spomalila pandémia.


TASR 6
SkryťZatvoriť reklamu