SME

Bojová stíhačka F-16 je ikonou vojenského letectva

F-16 patrí k najrozšírenejším lietadlám na svete.

Jedna zo stíhačiek F-16 pristáva na letisku Kuchyňa.Jedna zo stíhačiek F-16 pristáva na letisku Kuchyňa. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. V pondelok večer prileteli na Slovensko prvé dve stíhačky F-16.

- Slovensko rieši modernizáciu stíhacieho letectva už niekoľko rokov a moderné stroje západnej konštrukcie získava ako jedna z posledných krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy.

Od roku 2022, keď Slovensko po ruskom napadnutí Ukrajiny vyradilo z výzbroje svoje stíhacie lietadlá MiG-29 ruského pôvodu, chránia naše nebo spojenci z NATO. Popri českých a maďarských gripenoch nasadilo Poľsko svoje stroje F-16.

Vlani Hegerova vláda darovala migy Kyjevu, čo súčasný minister obrany Robert Kaliňák ostro kritizuje a prirovnal k vlastizrade.

SkryťVypnúť reklamu

- Náhradu migov riešime od prelomu tisícročia, zvažovali sa pritom rôzne možnosti. Jednu dobu sa špekulovalo o spoločnom česko-slovenskom postupe pri modernizácii stíhacieho letectva, táto možnosť ale padla.

Neskôr Slovensko uvažovalo o samostatnom obstaraní gripenov, základná dohoda o ich prenájme so Švédskom bola na svete koncom roka 2015, potom ale Bratislava dostala ešte ponuku na dodávku amerických stíhačiek.

Nakoniec sa vláda premiéra Petra Pellegriniho rozhodla pre stroje F-16, príslušnú zmluvu so Spojenými štátmi podpísala v decembri 2018.

- Až do roku 2022 zabezpečovali ochranu slovenského vzdušného priestoru stroje Mig-29, ktoré si Slovensko na rozdiel do Česka po rozdelení federácie ponechalo vo výzbroji. K pôvodným desiatim kusom, získaným v roku 1993 z československej objednávky urobenej ešte pred novembrom 1989, neskôr slovenské letectvo v 90. rokoch dostalo ešte 14 strojov v rámci deblokácie ruského dlhu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské lietadlá MiG-29 boli modernizované, aby spĺňali normy ICAO a NATO, ich prevádzku však sprevádzali ťažkosti so zabezpečovaním opráv a nezriedka bol letuschopný len zlomok flotily.

- Podľa zmluvy podpísanej koncom roka 2018 Slovensko získa celkovo 14 viacúčelových bojových lietadiel F-16 najnovšej verzie Block 70, hodnota kontraktu dosiahla viac ako 1,6 miliardy eur. Pôvodne malo slovenské letectvo prvé štyri stroje F-16 dostať už v roku 2022 a zvyšných desať lietadiel vlani.

Meškanie v dodávkach ministerstvo obrany predtým zdôvodnilo problémami so subdodávkami v súvislosti s covidovou pandémiou a nedostatkom čipov na svetovom trhu. Prvé dve slovenské F-16 boli dokončené v januári a prevzali sme ich začiatkom marca, zatiaľ sme ich ale prevádzkovali v USA.

SkryťVypnúť reklamu

- Z krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy už prevádzkujú stroje F-16 Poliaci, ktorí sa pre kúpu nových lietadiel rozhodli už v roku 2002, prvé zo 48 strojov prevzali o štyri roky neskôr. V roku 2022 sa pre obstaranie 32 starších, ale modernizovaných lietadiel z Nórska a Portugalska rozhodlo Rumunsko, prvé prevzalo vlani v novembri.

Bulhari potom majú objednaných 16 nových lietadiel podobnej verzie ako Slováci. Pôvodne mali prvé z nich prevziať už vlani, podobne ako v prípade Slovenska sa ale dodávka oneskorila a Sofia má prvé kusy prevziať v roku 2025.

Súvisiaci článok Miliardové nákupy do obrany majú pokračovať. Čo vojaci majú, čo budú mať a čo by mať chceli? Čítajte 

- Po ruskej invázii prejavuje veľký záujem o dodávky týchto strojov Ukrajina. Po mnohých mesiacoch žiadostí sa predvlani v novembri v Rumunsku otvorilo nové stredisko pre výcvik na lietadlá F-16, kde cvičia tiež ukrajinskí piloti a pozemný personál.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlá pre výcvikové stredisko poskytlo Holandsko a expertov pre výcvik pilotov a pozemného personálu potom terajší výrobca, spoločnosť Lockheed Martin. Minulý týždeň ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Ukrajina počas leta dostane "určitý počet stíhacích lietadiel" F-16, ďalší potom do konca roka. Ich dodávky sľúbili Belgicko, Dánsko, Nórsko a Holandsko.

- Bojové lietadlo F-16 je najrozšírenejší západný stroj svojho druhu. Počas viac ako štyroch desaťročí služby sa stal ikonou vojenského letectva, a to nielen toho amerického.

Jednomotorový stroj pôvodne vyvíjaný ako stíhačka sa nakoniec uplatnil aj pri bombardovaní a svojimi výkonmi dokáže uspokojiť požiadavky generálov ešte v 21. storočí.

Prototyp vytiahli z hangáru v decembri 1973, premiérový let sa - skôr omylom - uskutočnil v januári 1974. Skutočný prvý skúšobný let ale prišiel až 2. februára 1974. Americké letectvo zaradilo prvé "ef-šestnástky" do služby v auguste 1978 a prevádzkuje ich aj po viac ako 45 rokoch, hoci ich už nahrádzajú nové, pre radary ťažko viditeľné stroje F-35.

SkryťVypnúť reklamu

- Po americkom letectve sa prvým zahraničným používateľom F-16 stal Izrael, ktorý v roku 1980 prevzal dodávku pôvodne určenú pre zvrhnutý režim v Iráne. A Izraelčania sa tiež stali prvými, kto nový stroj nasadil do akcie, keď v júni 1981 osem stíhacích bombardérov v sprievode šiestich stíhačiek F-15 zničilo iracký jadrový reaktor v Osiraku.

Po USA a Izraeli nasledovali takmer tri desiatky krajín, popri členských štátoch NATO to boli aj ďalší americkí spojenci ako Bahrajn, Pakistan či Južná Kórea. S viac ako 4 600 vyrobenými kusmi patrí F-16 k najrozšírenejším lietadlám na svete, hoci napríklad lietadiel MiG-21 vzniklo o 7 000 viac.

Slovensko

Súvisiace témy: Stíhačky
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 142
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 180
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 550
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 034
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 896
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 500
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 137
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 915
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Washington Capitals - Montreal Canadiens: ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu 1. kola play-off NHL: Washington Capitals - Montreal Canadiens. Hrá aj Juraj Slafkovský.


Na snímke uprostred tréner FC Košice Roman Skuhravý.

Mali sme prehrať 0:5. Neviem, ako sme to prežili.


Róbert Boženík.

Slovák sa už mal nachádzať v USA, prestup nakoniec nevyšiel.


Víťazná fotka hráčov ŠKF Sereď po zápase s Interom.

Súťaž je brutálne vyrovnaná, vraví tréner lídra.


SkryťZatvoriť reklamu