BRATISLAVA. Jednofarebná vláda Smeru s ústavnou väčšinou. Aj tak by mohli dopadnúť voľby, ak by sa zmenil volebný systém na zmiešaný alebo väčšinový.
Je to len hypotetický scenár, pretože na takú zmenu dnes ani nie je dostatočná politická vôľa. Ukazuje však, prečo pri diskusii o zmene volebného systému treba spozornieť.
Jeden volebný obvod, ktorý máme na Slovensku, je vo svete skôr výnimkou. Znamená to, že strany voličom po celej republike ponúkajú jednu kandidátku.
Takýto systém sa na Slovensku zaviedol za vlády Vladimíra Mečiara. Do roku 1998 bola krajina rozdelená na štyri obvody. Mečiar chcel pôvodne systém meniť na väčšinový, k tomu sa však už nedostal.
Od zavedenia jedného obvodu sa téma zmeny volebného systému z času na čas vráti do verejného priestoru. Najnovšie o nej hovorí opozičné KDH, ktoré zmenu počtu volebných obvodov uviedlo medzi ôsmimi návrhmi na zmenu ústavy, o ktorých je ochotné diskutovať s koalíciou pod vedením Roberta Fica.
Spomedzi strán vládnej koalície o zmene volebného systému hovorí len Hlas. V júni jeho predseda Matúš Šutaj Eštok povedal, že zmenu volebného systému predložia koaličným partnerom.
„Každý jeden z okresov by mal mať politického zástupcu v Bratislave,“ povedal Šutaj Eštok.
Vláda vo svojom programovom vyhlásení o takejto zmene počtu volebných obvodov nehovorí - spomína len vytvorenie expertnej skupiny, ktorá by možnú zmenu volebného systému zhodnotila.
Dočítate sa:
- ako by sa zmenili výsledky, keby Slovensko bolo rozdelené na osem volebných obvodov,
- ako by voľby dopadli v zmiešanom volebnom systéme podobnom tomu, o akom hovorí Hlas,
- v akom systéme by Smer mohol získať jednofarebnú ústavnú väčšinu.
Na zmenu chýba v parlamente podpora
Ak by sa koalícia rozhodla volebný systém meniť, potrebovala by na to v každom prípade aj opozičné hlasy. Jeden volebný obvod je totiž zakotvený v ústave, čo v minulom volebnom období presadilo hnutie OĽaNO. Na zmenu počtu obvodov by tak bola potrebná ústavná väčšina najmenej 90 hlasov, ktoré by sa v parlamente pri jeho súčasnom zložení nenazbierali.
Koaličná SNS je proti zmene volebného systému, rovnako ako opozičné PS a SaS. Smer bol doteraz k téme skôr zdržanlivý, no aj keby sa pridal k Hlasu, na ústavnú väčšinu by to nestačilo.
Aj predstavy strán, ktoré by chceli systém meniť, sa líšia v tom, ako. Kým KDH chce zachovať pomerný volebný systém s ôsmimi volebnými obvodmi, návrh Hlasu sa najviac približuje k zmiešanému volebnému systému s jednomandátovými obvodmi na úrovni súčasných okresov.
Prepočty SME ukazujú, že model, o ktorom hovorí KDH, by výsledok volieb zásadne neovplyvnil. No ak by sa volilo podľa predstáv Hlasu, výrazne by to posilnilo Smer.