SME

Bývalý agent Lexovej SIS prvýkrát prehovoril o vražde Remiáša a ďalších akciách komanda

Kosík sa ozval SME z afrického Mali.

Videohovor s bývalým príslušníkom SIS Ľubošom Kosíkom z Mali. (Zdroj: SME - Matúš Burčík)

BRATISLAVA. Neznáme detaily o únose prezidentovho syna, okolnosti vraždy Róberta Remiáša, vzťahy s politikmi od Ivana Lexu až po súčasného poradcu aktuálneho premiéra Roberta Fica.

Redakcii sa opäť ozval bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý žije od roku 2016 v Mali. Už v minulosti pre SME ako prvý priamy aktér opísal priebeh únosu Michala Kováča mladšieho v roku 1995. Prehovoril aj o tom, ako sa v rámci práce pre tajnú službu podieľal na príprave vraždy korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ku ktorej napokon nedošlo.

Po zrušení Mečiarových amnestií v roku 2017 Kosík z Mali rôznymi cestami odkazoval vyšetrovacím orgánom na Slovensku, že chce vypovedať aj o ďalšej závažnej trestnej činnosti, na ktorej sa v rámci SIS podieľal. Neozval sa mu nikto.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák vtedy reagoval na Kosíka posmešne. "Musí si kúpiť letenku a môže povedať vyšetrovateľom a orgánom činným v trestnom konaní svoje stanoviská."

Kosík je na Slovensku právoplatne odsúdený za zmenkový podvod. Najvyšší súd mu v roku 2016 vymeral trest 14 rokov a pokutu 100-tisíc eur. Keďže nezaplatil, zvýšil sa mu trest o ďalšie štyri roky.

Načítavam... Kosík z Mali hovorí o najväčších kauzách, aj o prepojeniach na Smer (2. 8. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Do Mali vycestoval legálne, ešte pred právoplatným rozhodnutím súdu. V novembri 2016 ho tam Interpol zadržal na základe medzinárodného zatykača. Slovensko oficiálne požiadalo Mali o povolenie eskortovať Kosíka do domoviny.

Po dvoch rokoch ho tamojší súd prepustil z väzby s tým, že ho nevydá. Keď sa Kosík prvý raz ozval z väzenia, Kaliňák spolu s vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom spochybňovali, či je to vôbec on.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Treba zistiť, či to vôbec povedal Kosík, lebo ja si myslím, že tie vyjadrenia idú od tretej osoby," konštatoval Gašpar v januári 2018. Redaktori SME následne v júni do Mali vycestovali, vybavili si povolenie na návštevu väznice v Bamaku a stretli sa s Kosíkom osobne.

V januári 2019 uniesli Kosíka z jeho domu v Bamaku neznámi ozbrojenci. Informovala o tom francúzska agentúra AFP. Nezvestný bol päť mesiacov. Keď sa znovu objavil na slobode, opísal, ako ho držali na samotke v neľudských podmienkach. Za akciou podľa neho bola malijská tajná služba, ktorá dostala pokyny zo Slovenska. Vypočúvali ho totiž ku konkrétnym veciam týkajúcim sa únosu Kováča juniora.

Teraz sa Kosík s redakciou spojil opäť cez videohovor. Keďže polícia ani prokuratúra nereagovali na jeho návrh, aby ho vypočuli, rozhodol sa prehovoriť verejne.

V kauze Remiášovej vraždy, ktorá zostala doteraz neobjasnená, ide o prvé priame svedectvo osoby z prostredia Lexovej tajnej služby. Zároveň je Kosík prvým a jediným členom obávaného komanda Lexovej SIS, ktorý prehovoril o tom, ako fungovali, aké nelegálne akcie realizovali a ako spolupracovali s podsvetím.

Priznáva sa k závažnej trestnej činnosti s tým, že konal v záujme štátu, ktorý mu vraj garantoval ochranu. Na základe nového Kosíkovho svedectva, v spojení s doteraz známymi skutočnosťami, SME spracovalo konkrétny obraz o činnosti skupiny, ktorú mala SIS na najšpinavšiu prácu proti "nepriateľom" Mečiarovej vlády.

Kosík hovorí aj o tom, ako do komanda vstúpil, prečo mu neprekážalo, čo robí, a prečo si po rokoch myslí, že ho zneužili. Dnes má 59 rokov. V čase únosu mal tridsať.

Komando Lexovej SIS

Keď sa spustí videohovor, sedí Kosík za stolom na terase v károvanej košeli. Počas rozprávania vidno, že si pomáha poznámkami, ktoré má pripravené na stole. Krátke prestávky využíva na to, aby si ruky natrel prípravkom proti komárom.

"Stále som v Mali, mám to isté meno, tú istú vizáž a doklady na meno Ľuboš Kosík. To znamená, že sa neskrývam, komunikujem so Slovenskom, aj s právnikom," hovorí na úvod do kamery mobilu.

Do SIS Kosík nastúpil krátko pred únosom prezidentovho syna v auguste 1995. Bol legalizantom, čo znamená, že používal krycie meno a oficiálne mal iné zamestnanie. Jeho takzvané ľavé meno bolo Kubelák.

Vtedajšia Mečiarova vláda mala napäté vzťahy s prezidentom Michalom Kováčom a snažila sa ho rôznymi spôsobmi diskreditovať. Jednou z príležitostí bolo, že prezidentov syn vtedy podnikal a nemecká polícia ho začala vyšetrovať v súvislosti s pochybnou transakciou firmy Technopol za približne 2,3 milióna dolárov. V kauze bol Kováč mladší spolu s kamarátmi Marianom Kočnerom a Martinom Syčom Milým.

Nemecký súd na neho vydal zatykač, aby ho mohol vypočuť. Na územie domovského štátu sa však zatykač nevzťahoval. V rámci diskreditácie tak bolo treba prezidentovho syna vyviezť za hranice, aby ho mohla zadržať polícia iného štátu a aféra by nabrala na sile.

K únosu došlo práve v čase, keď si Kováč mladší s Nemeckom dohadoval výpoveď z územia Slovenska. Príslušníci SIS ho násilím previezli do rakúskeho Hainburgu. Tam ho nechali v kufri auta pred miestnou policajnou stanicou. Preukazujú to výsledky vyšetrovania kauzy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Súdny proces s jej aktérmi sa však doteraz nezačal. Najskôr tomu bránili amnestie, ktoré vydal expremiér Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998. Pre viaceré procesné prekážky sa súd nepohol ani po zrušení amnestií parlamentom v roku 2017.

Hlavní obvinení, na čele s Lexom, vinu doteraz popierajú. Expremiér Mečiar medzi obvinenými ani nikdy nefiguroval. Priznáva sa jedine Kosík, ktorý bol vyššie postaveným členom komanda SIS.

Počas vyšetrovania kauzy, keď bol ešte na Slovensku, aj on účasť na únose odmietal. Tvrdil, že v ten deň odovzdával výstroj na pohotovostnom útvare policajného zboru, lebo tam práve končil služobný pomer.

"Zo spáchania skutku je však usvedčovaný výpoveďou utajeného svedka číslo 1006," konštatuje sa v obžalobe prokurátora Michala Serbina z roku 2000. Utajený svedok tiež podľa nej vypovedal, že Kosík sa na únose podieľal spolu s ďalšími členmi „Hrbáčkovej skupiny“ . Mal za to dostať odmenu 50-tisíc korún.

Akčnú skupinu založil podľa obžaloby Lexa. Medzičlánkom bol jeho námestník Jaroslav Svěchota, ktorý pracoval aj v bývalej Štb. Skupinu viedol expolicajt Michal Hrbáček.

Kosík bol jeho neoficiálny zástupca. Mali veľmi blízky vzťah, boli ako dvojičky. "Do skupiny som vstúpil dobrovoľne. Prijímal ma Michal Hrbáček osobne, lebo sme sa poznali z minulosti ako inštruktori špeciálnej jednotky boja proti terorizmu. Oslovil ma s tým, že budem mať vyššiu hodnosť, aj lepšie finančné náležitosti, ale budem robiť veci, ktoré budú na hrane, aj za hranou zákona," hovorí Kosík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komando malo podľa neho od začiatku slúžiť najmä na kompromitáciu, vydieranie, zastrašovanie a eliminovanie oponentov Mečiarovej vlády.

Načítavam... Kosík z Mali hovorí o najväčších kauzách, aj o prepojeniach na Smer (2. 8. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Prvá úloha - únos

Únos Kováča mladšieho bol prvou úlohou. "SIS si na akciu najskôr vytipovala ľudí z podsvetia. Oslovila sýkorovcov, potom Mikuláša Černáka, ktorý je momentálne vo výkone trestu. Tiež oslovili môjho bývalého kolegu Milana Bališa, ktorý mal v tom čase SBS Guard a ochraňoval Alexandra Rezeša. Všetci to odmietli, keďže išlo o prezidentovho syna," popisuje Kosík.

Sám Černák spomenul únos vo svojej knihe Prečo som prelomil mlčanie, ktorú vydal v roku 2015. Pri opisovaní situácie na Slovensku v 90. rokoch položil otázku, koho sa ako jeden z bosov podsvetia mal báť v čase, keď sám Mečiar nechal SIS uniesť prezidentovho syna a potom si u mafie objednal Remiášovu smrť. „Celé slovenské podsvetie od Košíc po Bratislavu to vedelo, tak takéhoto štátu sme sa mali obávať?"

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAXHX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu