BRATISLAVA. Európska komisia poslala Slovenskej republike ďalší list s výhradami k novele trestných kódexov.
Ani nie dva týždne po urýchlenej oprave novely Trestného zákona komisia vyzýva Slovensko, aby opravilo nedostatky legislatívy týkajúce sa práva podozrivých a obvinených, najmä práva na obhajobu.
Ide o veci vychádzajúce z preberania európskych smerníc do slovenskej legislatívy, ktoré majú zabezpečiť spravodlivé súdne konanie.
Ako prvý na to upozornil Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Demokrati.
V liste, ktorý je zverejnený aj na webe Európskej komisie, je uvedená formulácia o tom, že list bol zaslaný "dnes", čiže vo štvrtok. Podľa informácií denníka SME však ide o list, ktorý dostal minister spravodlivosti Boris Susko na vedomie ešte pred dvoma týždňami, a to krátko pred hlasovaním parlamentu o novele novely Trestného zákona.
Formálnu výzvu zaslala Komisia kvôli nedostatkom Slovensku v rámci danej témy už v júni 2023.
S odstraňovaním niektorých nedostatkov sa síce už v minulosti začalo, avšak zmeny v trestných kódexoch, ktoré prijala vláda Smeru, Hlasu a SNS transpozíciu opäť znegovali. Konkrétne ide o vymedzenie pojmu podozrivej osoby.

"Komisia sa preto rozhodla vydať dodatočné odôvodnené stanovisko pre Slovensko, ktoré má teraz dva mesiace na odpoveď a prijatie potrebných opatrení. V opačnom prípade sa Komisia môže rozhodnúť postúpiť vec Súdnemu dvoru Európskej únie," píše sa v liste Komisie.
Znamená to, že minister Boris Susko bude musieť zrejme iniciovať ďalšiu mimoriadnu schôdzu, čo bude už siedmy zásah do znenia trestných kódexov a štvrtú samostatnú novelu v období od decembrového predloženia pôvodného návrhu zmien.
Susko však vo štvrtok trval na tom, že relevantné pripomienky Európskej komisie sa už do trestných kódexov dostali a vyhlásil, že s mimoriadnym rokovaním vlády či parlamentu kvôli ďalším opravám už neráta.
"Ďalšie (pripomienky) sa snažíme vysvetľovať," povedal Susko s tým, že s Komisiou prebieha komunikácia na týždennej báze.
Výhrady konkrétne k smernici o postavení podozrivého priamo nekomentoval. Hovoril skôr o treste prepadnutia majetku, čo je jeden z bodov, ktorý vníma Komisia ako problematické v rámci ostatných úprav v Trestnom zákone.
Celé znenie listu Európskej komisie:
Európska komisia dnes rozhodla o zaslaní doplňujúceho odôvodneného stanoviska Slovensku [INFR(2023)2008], pretože do svojho vnútroštátneho práva správne netransponovalo smernicu o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu po zadržaní (smernica 2013/48/EÚ).
Lehota, ktorú mali členské štáty na transpozíciu uvedenej smernice, uplynula 27. novembra 2016. Uvedená smernica je jednou zo šiestich smerníc tvoriacich právny rámec EÚ o spoločných minimálnych normách pre spravodlivé procesy, ktorým sa zabezpečuje dostatočná ochrana práv podozrivých a obvinených osôb. Smernicou sa posilňuje vzájomná dôvera členských štátov v systémy trestnej justície, čím sa uľahčuje vzájomné uznávanie rozhodnutí v trestných veciach.
V dnešnom doplňujúcom odôvodnenom stanovisku Komisia poukazuje na nedostatky, pokiaľ ide o správnu transpozíciu rozsahu uplatňovania procesných práv a výnimiek z práva na prístup k obhajcovi. Komisia zaslala v júni 2023 Slovensku formálnu výzvu a v novembri 2023 odôvodnené stanovisko.
Hoci niektoré nedostatky boli odvtedy odstránené, novozavedené zmeny zákona na Slovensku, najmä pokiaľ ide o definíciu pojmu podozrivý, vyvolávajú nové obavy. Komisia preto rozhodla o vydaní doplňujúceho odôvodneného stanoviska Slovensku.
To má teraz dva mesiace na to, aby odpovedalo a prijalo potrebné opatrenia. V opačnom prípade môže Komisia rozhodnúť o postúpení veci Súdnemu dvoru Európskej únie.

Beata
Balogová
