BRATISLAVA. Rada pre mediálne služby (RpMS) spustila verejnú konzultáciu k zoznamu významných podujatí.
Cieľom tvorby zoznamu je zaistiť, aby podstatná časť verejnosti, teda prinajmenšom 80 percent obyvateľstva SR, mala prístup k sledovaniu vybraných významných podujatí, a to prostredníctvom kvalifikovaného vysielateľa, za spravodlivých, primeraných a nediskriminujúcich trhových podmienok, a bez zaplatenia osobitných poplatkov, čím ale nie sú myslené napríklad poplatky pre káblových či satelitných operátorov.
Ako ďalej informovala vedúca komunikačného odboru RpMS Lucia Michelčíková, rada už pripravila predbežný zoznam takýchto podujatí.
Patria doň napríklad letné a zimné olympijské hry, majstrovstvá sveta v hokeji, majstrovstvá sveta a Európy vo futbale, Liga majstrov a Európsku liga UEFA, ale aj Tour de France či svetový pohár v alpskom lyžovaní.
Podobné zoznamy prijali viaceré štáty Európskej únie, ich finálnu podobu schvaľuje Európska komisia.
„V praxi má táto právna úprava zabrániť tomu, aby vysielacie práva na podujatie zaradené do zoznamu významných podujatí získal taký vysielateľ, ktorý by neumožnil jeho sledovanie väčšine populácie krajiny, na ktorú sa zoznam vzťahuje. Ak vysielacie práva získa vysielateľ, ku ktorého vysielaniu má verejnosť obmedzený prístup (napr. regionálna alebo platená televízia), významné podujatie môže odvysielať len vtedy, ak k nemu umožní prístup verejnosti prostredníctvom kvalifikovaného vysielateľa, ktorému ponúkne férovú dohodu," vysvetľuje Michelčíková.
Na základe európskych štandardov dáva RpMS priestor na vyjadrenie sa k zoznamu aj verejnosti, ktorá môže Rade navrhnúť rozšírenie či zúženie tohto zoznamu, prípadne úpravu rozsahu jednotlivých podujatí.
Jednotlivé návrhy musia byť zdôvodnené. Podujatia, ktoré verejnosť navrhne doplniť, musia splniť prinajmenšom dve podmienky určené zákonom pri definícii významného podujatia.
„Takýmto podujatím je politické, spoločenské, kultúrne alebo športové podujatie, ktorého výsledok má osobitný a všeobecný ohlas a je predmetom záujmu aj tej časti verejnosti, ktorá podujatia takého charakteru zvyčajne nesleduje; alebo má neopakovateľný kultúrny význam pre obyvateľov a osobitne sa v ňom prejavujú prvky ich kultúrnej identity; alebo je významným medzinárodným podujatím a zúčastňuje sa na ňom štátna reprezentácia," priblížila Michelčíková.
Ozrejmila tiež, že významným podujatím sa nemôžu stať napríklad kultúrne a športové podujatia, ku ktorým nik nevlastní práva, ktoré by mohli byť predmetom predaja, za účelom televízneho šírenia.
„Takýmto podujatím je politické, spoločenské, kultúrne alebo športové podujatie, ktorého výsledok má osobitný a všeobecný ohlas a je predmetom záujmu aj tej časti verejnosti, ktorá podujatia takého charakteru zvyčajne nesleduje; alebo má neopakovateľný kultúrny význam pre obyvateľov a osobitne sa v ňom prejavujú prvky ich kultúrnej identity; alebo je významným medzinárodným podujatím a zúčastňuje sa na ňom štátna reprezentácia," dodala.
V realizovanom konzultačnom procese sú zapojené relevantné rezorty, taktiež slovenskí vysielatelia a ich asociácie, a tiež asociácie zahraničných vysielateľov a nositelia práv k navrhovaným podujatiam.
Po posúdení ich návrhov a návrhov verejnosti by mal vzniknúť finálny návrh zoznamu, ktorý bude predložený Európskej komisii, a to spolu s popisom konzultačného procesu a kritérií, na základe ktorých boli jednotlivé podujatia na zoznam zaradené.
„Následne Rada ustanoví zoznam význam podujatí všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá," ozrejmuje Michelčíková.
Konzultačný proces potrvá do 15. októbra tohto roka. Návrhy je možné zasielať poštou na adresu RpMS, taktiež mailom a prostredníctvom portálu slovensko.sk. „Podrobný materiál ku konzultačnému procesu je dostupný na webovom sídle Rady v slovenčine aj v angličtine," uzavrela Michelčíková.