SME

Štát ide bojovať proti falošnému Pellegrinimu, Čaputovej a ďalším. Ohlásil spoluprácu s Metou

Problém znásobil nástup umelej inteligencie.

Príklady podvodných reklám. Naľavo deepfake video Petra Pellegriniho vytvorené umelou inteligenciou, napravo zavádzajúci odkaz na falošný článok. Príklady podvodných reklám. Naľavo deepfake video Petra Pellegriniho vytvorené umelou inteligenciou, napravo zavádzajúci odkaz na falošný článok. (Zdroj: Reprofoto SME – Martin Hodás)

BRATISLAVA. Štátne inštitúcie nadviazali partnerstvo s americkou spoločnosťou Meta, prevádzkovateľom sociálny sietí Facebook, Instagram a Threads.

Spoločne chcú účinnejšie bojovať proti online podvodom, a to najmä na Facebooku, ktorý je obľúbenou platformou finančne motivovaných kybernetických zločincov.

Na facebookovom profile Hoaxy a podvody to ohlásilo Centrum boja proti hybridným hrozbám (CBHH), ktoré patrí pod Ministerstvo vnútra SR.

„Žiadna inštitúcia nemôže tento problém vyriešiť sama, a preto v slovenskom informačnom priestore vytvárame integrovaný a koordinovaný prístup, ktorý zahŕňa všetkých relevantných aktérov,“ avizoval rezort. Ten bude hlavným koordinátorom projektu – údajne vďaka kredibilite, ktorú podľa vlastných slov získal počas ostatného pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

V oficiálnom oznámení štát prezentoval ambíciu vytvoriť robustnejšie a účinnejšie mechanizmy prevencie a boja proti podvodom.

Charakter spolupráce s Metou ani ďalšie konkrétne kroky však ministerstvo vnútra nepriblížilo. Redakcia denníka SME preto zisťovala detaily.

Vyššia efektivita a nové možnosti

Prvý spoločný workshop za účasti štátnych inštitúcií a predstaviteľov spoločnosti Meta sa konal ešte v stredu 24. júna. „Zo záveru vyplynulo, že Ministerstvo vnútra SR (konkrétne CBHH) získa exkluzívne možnosti od spoločnosti META pre efektívnejšie nahlasovanie podvodných praktík,“ uviedol pre SME rezort vnútra.

V oblasti boja proti online podvodom sa stane hlavným kontaktným bodom pre Metu a výhodou má byť aj možnosť pravidelnej vzájomnej výmeny informácií, napríklad o nových typoch rozšírených podvodných praktík.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky tieto informácie budú zdieľané s ostatnými štátnymi inštitúciami, ale najmä s občanmi. Aktuálne sme v iniciačnej fáze zmieneného systémového riešenia,“ doplnilo ministerstvo.

Spomínaný „integrovaný a koordinovaný prístup“ bude zahŕňať široké spektrum štátnych inštitúcií. Rezort medzi príkladmi spomenul Národnú banku Slovenska, Slovenskú obchodnú inšpekciu, ministerstvo financií, Finančnú správu či policajný zbor. Viaceré zo zapojených inštitúcií sú pravidelne priamo zneužívané v rámci klamlivých online kampaní.

V neposlednom rade štát počíta aj s angažovanosťou občanov, pre ktorých tiež plánuje organizovať preventívne osvetové kampane. V rámci tematiky online podvodov sa osvete dlhodobo venuje policajný zbor, Odbor prevencie kriminality a najnovšie aj Centrum boja proti hybridným hrozbám. S cieľom zvýšiť dosah osvetových činností by sa mali zapojiť aj ďalšie inštitúcie, tie však štát nateraz nekonkretizuje.

SkryťVypnúť reklamu

Problém znásobil nástup umelej inteligencie

Americká Meta je za nedostatky v oblasti moderovania obsahu na svojich platformách dlhodobo kritizovaná odborníkmi. Netýka sa to len dezinformácií, ale aj rôznych typov rozšírených finančných podvodov.

Už niekoľko rokov sú obľúbenou schémou kybernetických zločincov falošné články, ktoré sa šíria najmä na Facebooku, typicky v podobe platených reklamných príspevkov na neznámych zahraničných profiloch.

Zavádzajúci titulok návštevníka siete presmeruje na webstránku, ktorej vzhľad je kópiou niektorého z veľkých slovenských denníkov. Text obsahuje fiktívny rozhovor s politikom alebo známou osobnosťou, ukradnuté fotografie a odkaz na údajne výnosnú investičnú platformu, zvyčajne zameranú na kryptomeny.

V skutočnosti ide zväčša o neregulované offshorové forexové platformy pochybných maklérov bez ochrany vkladov. V horšom prípade obeť o svoje peniaze úplne príde, v lepšom prípade sa jej podarí získať späť aspoň vstupnú investíciu (typicky pár stoviek eur), no proces môže kvôli umelým prieťahom trvať celé mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Pomerne novou obdobou tohto podvodu sú takzvané deepfake videá. Podvodníci použijú zábery z verejného vystúpenia zneužitej osobnosti – aktuálne ide často o Petra Pellegriniho či Roberta Fica, donedávna o bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú – a umelá inteligencia hlasom danej osoby prečíta podvodníkmi napísaný text. Ten promuje internetovú platformu sľubujúcu vysokú návratnosť investície.

Podobné videá sa rovnako šíria ako inzercia na Facebooku a výrazne sa rozšírili v ostatných dvoch rokoch spolu s rozmachom umelej inteligencie.

Achillova päta Facebooku

Podvodné reklamné kampane môžu Mete nahlasovať aj samotní používatelia. Z ich skúseností však vyplýva, že ochranné mechanizmy spoločnosti nie sú dostačujúce. Vo veľkom množstve prípadov spoločnosť vyhodnotí nahlásený obsah ako neporušujúci pravidlá, a tak sa šíri ďalej. Meta pritom na takejto podvodnej inzercii sama profituje.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra sa vyhlo priamej odpovedi na otázku denníka SME, či považuje doterajšie kroky Mety v oblasti boja proti online podvodom za dostatočné. „Podľa dostupných informácií majú viacero technických riešení, ktoré majú eliminovať šírenie podvodov, a tým zefektívniť boj s podvodmi,“ uviedol rezort.

Zároveň doplnil, že s americkou spoločnosťou komunikuje dlhodobo a záujem o prezentovanú iniciatívu bol obojstranný.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 313
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 512
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 694
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 605
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 550
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hlavný tréner FC Spartak Trnava Michal Gašparík.

Kotol belasých ukázal ďalšie kontroverzné choreo.


Sklamaný Wout van Aert po flámskej klasike Dwars door Vlaanderen 2025.

Neilson Powless zarmútil trojicu elitných jazdcov tímu Visma.


Atlético Madrid - FC Barcelona: ONLINE prenos z odvety semifinále Španielskeho pohára.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného semifinálového zápasu Španielskeho pohára: Atlético Madrid - FC Barcelona.


Milan Škriniar v drese Fenerbahce Istanbul.

Fenerbahce zostrelil dvoma gólmi v úvodnej polhodine Osimhen.


SkryťZatvoriť reklamu